Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Redakcyjne podsumowanie sezonu 2018 w biegach z przeszkodami w Polsce. Oto 10 najważniejszych wydarzeń mijającego 2018 roku wg redakcji eXtremalny.PL (i kontynuacja cyklu sprzed pół roku).

 

I Mistrzostwa Polski OCR Gdynia 2018

Już dlatego, że były to pierwsze w historii Mistrzostwa Polski OCR (organizowane przez OCR Polska), to zasługują na znalezienie się w tym rankingu. To jednak nie był główny powód. Mistrzostwa w Gdyni faktycznie były najważniejszym wydarzeniem roku dla rodzimych zawodników OCR. Były poligonem doświadczalnym przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy OCR, które również odbędą się w Gdyni. I pomimo, że wpadka z oznaczeniem trasy wypaczyła wyniki rywalizacji na 15 km, była to dobrze zorganizowana impreza.

 

I Gala Mistrzów Biegów Przeszkodowych ORŁY OCR 2017

Zorganizowana przez Stowarzyszenie OCR Polska gala była nie tylko doskonałą okazją do integracji pasjonatów biegów z przeszkodami, ale też do podsumowania udanego 2017 roku. Za najlepszą zawodniczkę OCR roku 2017 uznano Małgorzatę Daszkiewicz, najlepszym zawodnikiem został Dawid Hajnos, najlepszą drużyną xRunners, najlepszym biegiem Barbarian Race, a statuetkę dla największego organizatora biegów z przeszkodami otrzymał Runmageddon.

II Gala Mistrzów, będąca podsumowaniem sezonu 2018 w biegach z przeszkodami, odbędzie się 9 lutego w Płocku.

 

Rekordowy sezon Runmageddonu

Runmageddon ma za sobą kolejny świetny sezon. Wystarczy wspomnieć takie eventy, jak bardzo mroźny Runmagedon w Ełku, 3-dniowy festiwal w Myślenicach z biegiem na dystansie Ultra, rekordowy Runmageddon w Modlinie, czy zamykający całość Finał w Siedlcach. Na trasach tego największego biegu z przeszkodami w Polsce pojawiło się łącznie 79 tys. uczestników. W tym aż 12 tys. dzieci oraz 33 tys. uczestników, którzy zaliczyli swój przeszkodowy debiut. Przybyło też dużo nowych przeszkód, co spotkało się z uznaniem zawodników startujących w serii Elite.

 

Adrenaline Rush systematycznie zachwyca

Organizowany w Radotkach k. Płocka bieg Adrenaline Rush zachwycił niemal wszystkich profesjonalną organizacją, przygotowanymi przeszkodami, a także maksymalnym wykorzystaniem terenu. Adrenalina na stałe zagościła w biegowych kalendarzach wielu zawodników. Szczególnie, że będą oni tam mogli zdobyć eliminację na mistrzostwa.

W 2019 roku odbędą się 3 eventy pod sztandarem Adrenaline Rush. Pierwszy odbędzie się 13 kwietnia. Drugi, dwudniowy Adrenaline Rush OCR Festival, odbędzie się 15-16 czerwca. Ostatni zaplanowany jest na 7 września.

 

Barbarian Race rusza w Polskę, szukając docelowej formuły

Barbarian Race opuścił swój matecznik na południu Polski i w kwietniu zorganizował bieg w Wieliszewie niedaleko Warszawy. We wrześniu pojawił się w Zielonej Górze. Po drodze były jeszcze nie tak odległe Katowice, gdzie barbarzyński Arrow romansował z imprezą crossfitową.

Pomysł ruszenia w Polskę bardzo nam się podoba. Uznajemy za krok we właściwym kierunku w rozwoju tego biegu. Nawet pomimo tego, że frekwencja w Zielonej Górze była fatalna. Ważne jest natomiast to, że Barbarian Race nie siada na laurach i szuka swej docelowej formuły. A w zasadzie stara się odkleić od siebie łatkę biegu trudnego technicznie. Stąd też w 2019 roku pojawi się formuła OPENER, skierowana do uczestników, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w biegach z przeszkodami.

 

Runaway kradnie serca OCR-owców

Bieg Runaway – Polski Uciekinier zadebiutował w 2017 roku, ale to w tym roku skradł serca polskich zawodników rywalizujących w biegach z przeszkodami. Chwalony jest zarówno za organizację, jak i za przeszkody. W przypadku tych ostatnich, mocnym akcentem wrześniowych Mistrzostw Polski OCR w Gdyni, był ustawiony tuż przed metą Invictus by Runaway. To właśnie na tym combosie rozstrzygało się, kto stanie na podium mistrzostw.

Runaway, podobnie jak wcześniej Barbarian Race i Adrenaline Rush, na stałe powinien zagościć w kalendarzach zawodników OCR. W 2019 roku pierwszy bieg odbędzie się 19 maja w miejscowości Pępowo.

 

Hunt Run święci triumfy z Kotelnicy Białczańskiej

Hunt Run, jeden z najstarszych biegów z przeszkodami w Polsce, w tym roku przeniósł się z Bałtowa w województwie świętokrzyskim do Białki Tatrzańskiej. Ta wymuszona przeprowadzka nie tylko mu nie zaszkodziła, ale wręcz wyszła na dobre. Frekwencja na biegu prawie się podwoiła w stosunku do roku ubiegłego. Adam Sułowski z ekipą pokazali, że wiedzą jak przygotować duży bieg. Ten sukces sprawił, że we wrześniu został zorganizowany dodatkowy Hunt Run Camp.

Hunt Run to nie tylko biegi z przeszkodami. To również muzyka, zabawa i wspólnota. W 2019 roku Festiwal Sportowo – Muzyczny Hunt Run odbędzie się w dniach 4-7 lipca. Ponownie w Białce Tatrzańskiej. Zapisy ruszą 3 stycznia. Nie zdziwimy się, gdy planowane 3000 pakietów startowych rozejdzie się w tydzień.

 

Shardana World Team Challenge 2018

W kwietniu polska drużyna w składzie Małgorzata Daszkiewicz, Jagoda Szwarc, Dawid Hajnos i Mateusz Karczmarski zwyciężyła we Włoszech w drużynowym biegu z przeszkodami Shardana World Team Challenge 2018. To pokazało, że szybki rozwój biegów OCR w Polsce, idzie w parze z coraz wyższym poziomem sportowym zawodników. Mieliśmy się przekonać o tym trzy miesiące później.

 

Medale Polaków na mistrzostwach Europy i świata OCR

Polacy przywieźli z tegorocznych Mistrzostw Europy OCR w Danii aż 11 medali. W tym 3 złote. To plasuje ich na 2. miejscu w Europie. Więcej medali zdobyli Holendrzy (15), a za Polakami znaleźli się Szwedzi (7). Niestety zabrakło medalu w najważniejszej kategorii Elite na krótkim i standardowym dystansie. Wierzymy jednak, że ta sztuka uda się za rok, podczas Mistrzostw Europy w Gdyni.

Polacy przywieźli też medale z Mistrzostw Świata OCR 2018 w Londynie. Podobnie, były to medale w kategoriach wiekowych. W Elicie, a dokładnie w kategorii PRO MEN, najlepiej zaprezentował się Piotr Łobodziński. Na dystansie 3 km z 24 przeszkodami zajął 5. miejsce, tracąc do podium zaledwie 11 sekund.

 

Kontrofensywa Spartana, wejście Tough Mudder

To nie do końca są wydarzenia. Mogą jednak nimi się stać w przyszłym roku. W tym podsumowaniu musiała się jednak znaleźć zapowiedziana kontrofensywa Spartan Race i przyszłoroczny debiut w Polsce biegu Tough Mudder, czyli dwóch światowych gigantów, jeżeli chodzi o biegi z przeszkodami.

Spartan Race wraca w Polskie góry. I to w świetnych lokalizacjach, z jeszcze świetniejszymi biegami (przede wszystkim Ultra w Krynicy). Zakopane i Krynica powinny pozwolić odbudować zaufanie do Spartana.

W 2019 roku Tough Mudder zadebiutuje w Polsce. Wprawdzie termin debiutu zbiega się w czasie z Mistrzostwami Europy OCR w Gdyni i Mistrzostwami Europy Spartan Race, ale bieg ten kierowany jest do innego odbiorcy, więc jeżeli reklamowa machina okaże się sprawna, to będzie to udany debiut.

Czytaj także: 10 najważniejszy OCR-owych wydarzeń pierwszego półrocza w Polsce

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany