Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Finał Ligi Runmageddonu miał iście zimową oprawę. W Siedlcach najlepiej z przeszkodami i z padającym śniegiem poradził sobie Krystian Domański z Ełku, zdobywając Mistrzostwo Polski Biegów Przeszkodowych by Runmageddon. Drugi był Mateusz Salamon, a trzeci Teofil Deciuk. Wśród kobiet triumfowała Małgorzata Szaruga.

Tegoroczny Finał Ligi Runmageddonu 2018, będący dla zawodników serii Elite również III Mistrzostwami Polski Biegów Przeszkodowych, odbył się w Siedlcach. Organizatorzy, po doświadczeniach z ubiegłorocznego Finału w Pabianicach, gdzie większość zawodników przegrała z wyziębieniem organizmu, postawili na płaski teren i minimalną ilość wody na trasie. Pogoda jednak spłatała im figla, a Siedlce przez wielu będą równie długo wspominane co Pabianice.

W weekend 17-18 listopada, po bardzo ciepłej pierwszej połowie miesiąca, zostało już tylko wspomnienie. W sobotę, gdy zawodnicy walczyli na trasie Rekruta, temperatura spadła poniżej zera. Sprawiło to, że część przeszkód była oszroniona, co znacznie utrudniło ich samodzielne pokonanie. Dotyczyło to zwłaszcza skośnej ścianki. W pozostałych przypadkach organizatorzy zrobili dużo, żeby szron nie był dodatkową przeszkodą. M.in. wycierali konstrukcje i rozdawali papierowe ręczniki przed Multirigiem.

Niedzielne załamanie pogody

Prawdziwe załamanie pogody nastąpiło w niedzielę. Tuż po tym jak na liczącą 10 km trasę biegu z 53 przeszkodami wybiegła Elita, zaczął intensywnie padać śnieg. Mokre i oblodzone przeszkody zebrały obfite opaskowe żniwo. Pierwsze poważne problemy zawodnicy zaczęli mieć na Pole Dance. Była to 39 przeszkoda na trasie i na dłużej zatrzymała sporą grupę zawodników. Następnie zrobiła to Skośna. Kolejnym killerem okazał się combos składający się z Ringów, Killer Planka i Wariata. I na samym końcu Multirig, który był mokry od podającego śniegu, a zawodnicy już potężnie zmęczeni i zmarznięci.

Pogoda sprawiła, że opaski spadały gęsto jak liście z drzew jesienią. Z ponad 80 zawodników i zawodniczek serii Elite, którzy wystartowali w III Mistrzostwach Polski Biegów Przeszkodowych, opaskę doniosło tylko 10 mężczyzn i 1 kobieta. Tą jedyną była Małgorzata Szaruga. Blisko była też Katarzyna Baranowska, której na drodze do sukcesu zabrakło dosłownie “dwie wisienki” na Multirigu.

Wyniki zawodów w Siedlcach

Wyniki III Mistrzostw Polski Biegów Przeszkodowych Siedlce 2018:

Kobiety:

  1. Małgorzata Szaruga

Mężczyźni:

  1. Krystian Domański
  2. Mateusz Salamon
  3. Teofil Deciuk

W niedzielę opaskę do mety donieśli także: Dmytro Selianin, Daniel Bąk, Wojciech Brzoskwinia, Marcin Dudkiewicz, Bartosz Świętek, Dawid Kowalczyk i Marcin Szczepaniak. Wszyscy oni zasłużyli na ogromne gratulacje.

Aż tak mocny odsiew elity powoduje u wielu konsternację. Czy można było coś z tym zrobić? Jak na spokojnie się nad tym zastanowić, znając wszystkie fakty i konsekwencje podjętych decyzji, to odpowiedź nasuwa się sama. Można było zawody zorganizować wcześniej, gdy pogoda była bardziej sprzyjająca. Można też było np. wyłączyć Pole Dance i Skośną zaraz po tym, gdy zaczęło padać. Zawody przez to nie straciłyby na atrakcyjności, a aspekt sportowy zostałby utrzymany do końca.  Ale teraz to już tylko gdybanie. Najważniejsze, żeby wyciągnąć z tej sytuacji odpowiednie wnioski na przyszłość.

Przy tej okazji kolejny raz powtarzamy nasz apel do organizatorów wszystkich biegów, żeby w przypadku części przeszkód uwzględnili różnicę pomiędzy kobietami i mężczyznami (m.in. w średnim ich wzroście). I tak wspomniana runmageddonowa Skośna na stałe powinna mieć zamontowaną około pół metrową linę na szczycie, umożliwiającą paniom pokonanie tej konstrukcji nie tylko wtedy, gdy jest ona idealnie sucha.

Niespodziewany zwycięzca

Największą niespodzianką Finału okazał się Krystian Domański z Ełku. Szczególnie, że był to jego drugi Runmageddon. Pierwszy, dające też punkty w lidze i prawo startu w Finale Ligi, przebiegł… dzień wcześniej. Był to sobotni Rekrut. Ukończył go na 7 miejscu wśród zawodników serii Elite.

Zwycięstwo w Finale to jednak nie przypadek. Krystian to wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski skuterów wodnych. W lipcu natomiast zajął 1. miejsce w V Mistrzostwach Polski Kettlebell HardStyle Challenge 2018 w kategorii Professional zorganizowanych przez Fundację Kettlebell Poland.

Większym zaskoczeniem nie są natomiast pozostali zawodnicy na podium. Małgorzata Szaruga to najbardziej utytułowana polska zawodniczka OCR. Mateusz Salamon to specjalista od Runmageddonów. Dzień wcześniej zajął także 2. miejsce w Rekrucie, a wcześniej stawał na podium m.in. w Rekrucie i Hardcorze w Kocierzu, Rekrucie i Classicu w Wałbrzychu, czy Classicu w Ełku oraz Warszawie. Teofil Deciuk to młody wilk biegów z przeszkodami. Głodny sukcesów. W 2019 roku z pewnością będzie o nim głośno. Podobnie jak Salamon, w sobotę stanął on na podium Rekruta, a wcześniej m.in. wygrał Rekruta w Wałbrzychu i Barbarian Race w Zielonej Górze.

Już za 3 miesiące start sezonu 2019

Wszystkim uczestnikom Finału należą się wielkie brawa za odwagę i hart ducha, a mistrzom szczere gratulacje. Wczorajsza trasa była godna finału – wymagająca, pogoda nie sprzyjała, a niezłomna postawa uczestników imponowała każdemu, kto na nich patrzył. To była prawdziwa próba siły i charakteru – mówi Jaro Bieniecki, prezes Runmageddonu.

Impreza w Siedlcach zamyka sezon 2018. Kolejny sezon Runmageddon rozpocznie w weekend 16-17 lutego w Warszawie. Na tę chwilę znane są terminy 6 z planowanych 16 eventów w przyszłym roku.

Fot. Biuro Prasowe Runmageddon

Czytaj także:

  1. Finał Ligi: Siedlce to nie Pabianice, debiut Chomika i Combosa
  2. Szaruga, Kasprzyk i Sobierajski wystartują w Finale Runmageddonu

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany