Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Z Grzegorzem Jasińskim, pomysłodawcą i organizatorem Stormeet Poland Championships, rozmawiamy o tych zawodach, treningu Stormeet i planach na przyszłość.

eXtremalny.PL: Co to właściwie jest Stormeet?

Grzegorz Jasiński: STORMEET można określić jako wyzwanie sportowe w stylu triatlonu. To wyścig na czas, do którego można przystąpić na kilka sposobów. Istnieje możliwość startu indywidualnego, w parze oraz startu w wersji ELITE dla profesjonalnych sportowców w kamizelce obciążeniowej.

STORMEET to połączenie biegu i treningów funkcjonalnych znanych z klubów fitness i boxów CrossFit. Nie zawiera trudnych elementów gimnastycznych i nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Cały wyścig składa się łącznie z 8 km biegu i 7 treningów funkcjonalnych. Każdy trening poprzedzony jest 1-kilometrowym biegiem, a po ostatnim treningu uczestnik czeka jeszcze ostatni kilometr biegu.

Od drugiej edycji wydarzenia STORMEET odbywać się będą na zamkniętych obiektach, takich jak hale sportowe lub wystawiennicze. To pierwsze tego typu zawody w Polsce organizowane na taką skale dla ludzi na co dzień trenujących trening funkcjonalny. Niezależnie czy trenujesz CrossFit, biegi OCR lub ćwiczysz na siłowni, STORMEET daje nowy CEL treningowy do którego można się przygotowywać. Jest mierzalny, ma określone zasady i jest niezależny od warunków pogodowych. Podczas naszych zawodów widzowie mogą obserwować swoich bliskich z trybun lub być blisko nich w specjalnych przejściach pomiędzy stacjami treningowymi.

Skąd pomysł na ten rodzaj treningu (zawodów)?

Pomysł na STORMEET wziął się z zamiłowania do treningu oraz z faktu, że ludzie uwielbiają dłuższe, niezbyt skomplikowane treningi. Ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu klubu fitness oraz osobiste doświadczenia w startach, dały podstawy do organizowania tych zawodów. Ubiegłoroczne zawody były dla mnie testem tego projektu w Polsce, a teraz, mając większe doświadczenie poszliśmy o krok dalej.

Czym Stormeet różni się od Hyroxa?

Czym STORMEET różni się od Hyroxa? Tu sytuacja jest podobna do tej ze Spartan Race i Runmageddonem. Obie organizacje robią biegi przeszkodowe (OCR), ale różnią się sposobem organizacji, poziomem trudności i w pewnym stopniu rodzajem przeszkód.

STORMEET czerpie z treningu funkcjonalnego, który jest znany od lat, a elementy takie jak Sled Push, Farmer’s Walk czy Burpees są znane każdemu z codziennych treningów. Połączenie treningu funkcjonalnego z biegiem to typowe zestawienie znane jako METCON. Metcon to skrót od terminu “metabolic conditioning” (metaboliczne przygotowanie), który odnosi się do rodzaju treningu o wysokim natężeniu, mającego na celu poprawę wydolności metabolicznej. Metcon łączy elementy siłowe, wytrzymałościowe i kondycyjne, aby stworzyć intensywny trening całego ciała. Podobnie jak biegi przeszkodowe, ogólnie określane są skrótem OCR (Obstacle Course Racing), wyzwanie typu STORMEET można nazwać MCR (MetCon Racing).

To dla kogo jest Stormeet? Crossfiterów, OCR-owców, czy może dla każdego?

W zawodach może wziąć udział każda osoba powyżej 16. roku życia, która lubi wyzwania i chce spróbować swoich sił w wyścigu fitness. Do takiego wyzwania potrzebne jest odpowiednie przygotowanie i przetestowanie swojej formy, dlatego udzielamy wskazówek, publikujemy próbne treningi i prowadzimy ogólnopolską kampanię informacyjną na temat Mistrzostw Polski STORMEET. Każdy zainteresowany może znaleźć na naszych mediach społecznościowych wskazówki dotyczące tego, gdzie trenować i jak przygotować się do wyzwania.

Organizujecie treningi Stormeet w całej Polsce. Na jakiej zasadzie? Jak zorganizować taki trening u siebie?

Tak, STT (Stormeet Training Tour) to jeden z elementów naszej kampanii informacyjnej. W ten sposób docieramy do wielu środowisk zainteresowanych treningiem funkcjonalnym. Wszystko, co trzeba zrobić, to napisać do nas na adres info@stormeet.com i zgłosić chęć zorganizowania takiego treningu. Zapewniamy cały sprzęt oraz kadrę trenerów do przeprowadzenia treningu. Treningi są bezpłatne. Klub, który nas zaprasza, nie ponosi żadnych kosztów z tego tytułu.

Macie sporo klubów partnerskich. Ile ich jest i co daje takie partnerstwo?

Od samego początku, kiedy zaczęliśmy wprowadzać koncepcję STORMEET, stawiamy na społeczność i docieramy do klubów z propozycją partnerstwa. Cieszymy się, że naszych partnerów jest coraz więcej. Otrzymujemy nowe zgłoszenia i aktualizujemy naszą mapę Partnerów. Partnerstwo z nami przynosi wiele korzyści dla klubów w postaci przypływu nowych osób zainteresowanych treningiem w takiej formie.

Cel treningowy, którym jest STORMEET, stwarza potrzebę wprowadzenia planu przygotowawczego i treningu. Nasi partnerzy posiadają odpowiedni wiedzę i zaplecze, aby przygotować swoich klubowiczów do naszych zawodów. STORMEET może znacząco wpłynąć na liczbę aktywnych członków u naszych partnerów. Członkowie klubu mogą korzystać z specjalnych zniżek i promocji, a partnerzy otrzymują od nas wsparcie marketingowe i szkoleniowe. Od 2024 roku planujemy uruchomić STORMEET ACCADEMY, która będzie skierowana do trenerów i klubów partnerskich. Większość środków pozyskanych z partnerstwa chcemy przeznaczyć na szkolenia dla naszych partnerów.

7 października 2023 roku w Toruniu odbędzie się Stormeet Poland Championships, czyli pierwsze halowe mistrzostwa Polski w treningu fitness. Możesz powiedzieć coś więcej o tej imprezie?

Mistrzostwa STORMEET to impreza na którą przygotowujemy się od dłuższego czasu. Wybraliśmy najlepszy obiekt w Polsce, czyli arenę lekkoatletyczną w Toruniu. Daje to niezwykłą szansę dla każdego amatora spróbowania swoich sił na profesjonalnym obiekcie. Uczestnicy będą biegać po profesjonalnej bieżni z nachyleniem na łukach, każdy z nich będzie miał czip do pomiaru czasu i szansę zdobycia tytułu The Best #STORMATHLETE w Polsce. Można wystartować w kilku kategoriach. Mamy wersje dla par oraz dwie dla startów indywidualnych: OPEN oraz ELITE. Pierwotnie przygotowaliśmy miejsce dla 600 uczestników, ale jesteśmy gotowi zwiększyć tę liczbę w razie potrzeby. Zachęcamy jednak do rejestracji już od 1 lipca (01.07.2023), ponieważ otrzymujemy bardzo dużo zapytań od osób, które nie mogą się już doczekać.

Mistrzostwa w Toruniu to będzie jedyna ogólnopolska impreza tego rodzaju w roku? Jakie macie plany na przyszłość? 

Zaczynamy sezon od mistrzostw i kończymy mistrzostwami. Nie mogę teraz zdradzić zbyt wielu szczegółów, ale na rok 2024 planujemy zorganizować wiele imprez w większych miastach Polski. Kolejna już w pierwszym kwartale 2024 roku. Myślę, że przed mistrzostwami w Toruniu będziemy mogli już potwierdzić  kolejny termin. Będziemy rozwijać naszą społeczność i zwiększać liczbę klubów partnerskich. Jesteśmy przygotowani, zorganizowani i ambitni. Chcemy, żeby STORMEET stał się numerem 1 w Polsce.

Dziękuję za rozmowę.

 


Grzegorz Jasiński o sobie:

Jestem założycielem i właścicielem jednego z pierwszych boxów CrossFit w Polsce. Moje zaangażowanie w tę dziedzinę przejawiało się również w licznych startach i osiągnięciach w zawodach CrossFit, zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Mogę pochwalić się udziałem w kilkunastu zawodach, które dostarczyły mi cenne doświadczenie i wiedzę. Ponadto, przez ponad 10 lat zajmuję się prowadzeniem zajęć oraz organizacją zawodów w formule crosstreninigu. 

Jako pomysłodawca i organizator Adrenaline Team Challenge, wprowadziłem na scenę jedne z najbardziej rozpoznawalnych zawodów dla pasjonatów CrossFitu w Polsce. Oprócz mojej pasji sportowej, jestem mężem i ojcem dwójki dzieci. 


Fot.: wszystkie fotografie do wywiadu zostały udostępnione przez Stormeet.

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany