Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Tough Mudder wkracza do Polski. Pierwszy bieg odbędzie się w czerwcu Katowicach. Kolejne są w przygotowaniu. Pytanie tylko, czy błotny bieg z przeszkodami, ukierunkowany na dobrą zabawę, przypadnie do gustu Polakom?

29 czerwca 2019 roku w Katowicach odbędzie się pierwszy bieg z cyklu Tough Mudder, jednaj z najbardziej rozpoznawalnych marek biegów przeszkodowych na świecie. Sam termin debiutu wywołał już spore poruszenie. W tym samym czasie w Gdyni odbywać się będą Mistrzostwa Europy OCR 2019, a we włoskich Dolomitach Mistrzostwa Europy Spartan Race. To z potencjalnego udziału w debiucie wyłącza nie tylko sporą grupę zawodników, ale też i towarzyszących im kibiców. Sam bieg pozbawia natomiast potencjalnej darmowej reklamy.

Błotny bieg inny niż wszystkie

Tough Mudder, który sam określa się najlepszym błotnym biegiem na świecie, tak naprawdę bardziej jest wyzwaniem niż biegiem. Nie ma pomiaru czasu. Nie ma obowiązku pokonania przeszkód. Zamiast medali są opaski. A organizatorzy przede wszystkim stawiają na  współpracę uczestników na przeszkodach i dobrą zabawę, a nie na rywalizację.

To bieg zupełnie inny niż wszystkie (…).  Przede wszystkim na polskich edycjach, podobnie jak na pozostałych imprezach na całym świecie, na regularnych biegach nie będziemy prowadzili pomiaru czasu. Dlatego u nas biegnie się inaczej, bez spiny, bez niepotrzebnego stresu. Jest czas i miejsce na to, aby delektować się radością, jaką daje ruch fizyczny oraz spędzanie czasu z ludźmi, którzy podzielają naszą pasję – zapewnia Sebastian Rabuszko, doradca Zarządu Tough Mudder w Polsce.

Katowice, błoto i przeszkody

W Katowicach uczestnicy zmierzą się z 5-kilometrową trasą, na którym znajdzie się kilkanaście epickich przeszkód (zwykle jest to 13). Cena pakietu startowego to 129 zł. Będzie ona obowiązywać do 15 stycznia. W ramach pakietu uczestnik, oprócz możliwości startu, ma zapewnioną techniczną koszulkę finiszera, opaskę Tough Mudder na głowę, profesjonalne zdjęcia oraz kufel piwa na mecie. W Katowicach zorganizowany będzie też bieg dla dzieci. Zapisy na niego mają ruszyć w styczniu.

Dla kogo to bieg?

Największym atutem imprezy jest to, że każdy może w niej wziąć udział. (…) Naprawdę wystarczy wstać od biurka, zebrać grupę przyjaciół i świetnie się bawić – uważa Rabuszko. Teoretycznie Tough Mudder jest więc dla wszystkich. Nikt chyba nie ma jednak wątpliwości, że już sam pomysł na to wydarzenie, czyli dużo błota, pomaganie sobie na przeszkodach i atmosfera zabawy sprawia, że bardzo duży będzie odsetek debiutantów, a zawodnicy regularnie startujący w biegach z przeszkodami raczej zaglądać będą tam z czystej ciekawości.

Tough Mudder podbije serca Polaków?

Tough Mudder ma wszystko co potrzeba, żeby odnieść sukces. Dużą rozpoznawalność marki wśród biegaczy. Pomysł na event. Robiące wrażenie i znane z licznych filmików przeszkody.

To jednak może nie wystarczyć. Polski rynek biegów z przeszkodami, używając języka biznesowego, jest już mocno spenetrowany. Działający tu organizatorzy biegów mają bazy klientów do których mogą kierować swoją ofertę, elastycznie reagując na działania konkurencji. Tough Mudder nie dość, że startuje od zera, to jeszcze będzie musiał przyciągnąć do siebie wielu nowych entuzjastów “błotnego szaleństwa”. A to z pewnością będzie wymagało sporego wysiłku i  dużych nakładów marketingowych.

Nie można też zapominać o aspekcie czysto biznesowym. Znawcy tematu twierdzą, że pojedynczy event Tough Mudder zwróci się dopiero przy liczbie uczestników dochodzącej do 2000 osób. To sporo. O tym, czy ten cel jest w zasięgu, czy może był za mało ambitny, przekonamy się już za pół roku.

Tough Mudder nie tylko w Polsce

Pierwszy Tough Mudder został zorganizowany 2 maja 2010 roku w Pensylwanii w USA. Na starcie stanęło 4,5 tys. osób. Od tamtej pory łącznie w biegach organizowanych w 10 różnych krajach, wzięło udział prawie 4 mln ludzi. W Europie Tough Mudder organizowany jest w Wielkiej Brytanii, Irlandii i w Niemczech. W przyszłym roku u naszego zachodniego sąsiada biegi odbędą się w dniach 1-2 czerwca (Arnsberg), 13-14 lipca (Hermannsburg), 31 sierpnia – 1 września (Berlin) oraz 14-15 września (Wassertrüdingen).

Fot. Tough Mudder Polska

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany