Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Rosnąca popularność biegów z przeszkodami w Polsce idzie w parze z rozwojem sportowym samych zawodników. Potwierdziły to ostatnie Mistrzostwa Europy OCR w Danii. Polacy przywieźli stamtąd aż 11 medali. Więcej zdobyli tylko Holendrzy. Za rok, gdy Mistrzostwa Europy odbędą się w naszym kraju, tych medali może być dużo więcej.

Mistrzostwa Europy w biegach z przeszkodami w duńskim Esbjergu były dla wielu biegaczy OCR srogą lekcją. To były naprawdę trudne technicznie zawody. Zwłaszcza na krótkim dystansie (Short Course). Na 4 km było ustawionych aż 25 ciężkich przeszkód, czyli średnio co 160 metrów. Przez to gęste sito niewielu się prześlizgnęło. Doskonale pokazują to statystyki. Tylko 13 z 93 mężczyzn startujących w prestiżowej serii Elite pokonało wszystkie przeszkody i doniosło opaski do mety (oraz zmieściło się w limicie czasu) na krótkim dystansie. W przypadku pań przesiew był jeszcze większy. Opaskę do mety doniosła tylko Elin Härkönen ze Szwecji. Pozostałe 32 zawodniczki z Elity nie dały rady.

Drugiego dnia Mistrzostw organizatorzy, pomni doświadczeń dnia poprzedniego, wprowadzili ułatwienia na części przeszkód, a dwie z nich usunęli. W efekcie statystyki dla biegu na dystansie 15 km z około 50 przeszkodami (Standard Course) wyglądają już dużo lepiej. Bieg ten ukończyło z sukcesem 26 proc. kobiet i prawie 56 proc. mężczyzn z Elity. Odsetek ten był większy niż w przypadku zmagań w Age Group (wg kategorii wiekowej) na tym samym dystansie.

Najlepiej w statystykach wypada bieg drużynowy na 8 km. Opaski do mety doniosło 96 z 144 trzyosobowych drużyn.

Mocno techniczne Mistrzostwa, gdzie przede wszystkim liczyła się siła chwytu i sprawność, a dopiero w dalszej kolejności dobre przygotowanie biegowe, przypasowały startującym w Danii Polakom. Widać to było już w serii Elite na dystansie Short Course. Z 13 zawodników, którzy donieśli opaskę do mety, aż 3 było z Polski. Był to Łukasz Wańczyk (4. miejsce), Robert Bandosz (5. miejsce) i Bartosz Januszewski (12. miejsce). Dla porównania, ta sztuka udała się jeszcze 2 Czechom i Szwedom oraz po jednym zawodniku z Danii, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Rosji i Francji.

Powyższe zestawienie pokazuje, że Polacy liczą się w Europie. Nie ukazuje ono jednak pełnego obrazu. A ten jest dużo bardziej optymistyczny. Mistrzostwa Europy OCR pokazały, że zawodnicy z Polski to druga siła w Europie. Łącznie (kategoria Elite i Age Group) przywieźli oni z Danii aż 11 medali. 3 złote oraz po 4 srebrne i brązowe. To plasuje ich na 2. miejscu klasyfikacji medalowej (21 pkt.). Większą liczbę medali zdobyli tylko Holendrzy, którzy 15 razy stawali na podium (33 pkt.). W tym 7 razy na najwyższym jego stopniu. Na 3. miejscu uplasowali się Szwedzi z 7 medalami i 17 pkt. w klasyfikacji (3 pkt. za złoto, 2 pkt. za srebro, 1 pkt. za brąz).

Z liczącej 160 osób reprezentacji biegaczy OCR z Polski (co stawiało ją na 5. miejscu pod względem liczebności na mistrzostwach) na szczególne wyróżnienie zasługują: Robert Bandosz, Łukasz Wańczyk, Andrzej Tarka i Robert Korzystyniak. Być może w tym zestawieniu niektórych dziwi obecność tego drugiego zawodnika. My jednak doceniamy dobry występ Łukasza w prestiżowej serii Elite.

ROBERT BANDOSZ:

 • 1. miejsce w kategorii M25-29 (15 KM)
 • 5. miejsce Elite (4 KM)
 • 6. miejsce Team MIX (8 KM)

ŁUKASZ WAŃCZYK:

 • 4. miejsce Elite (4 KM)
 • 24. miejsce Elite (15 KM)
 • 16. miejsce Team MIX (8 KM)

ANDRZEJ TARKA:

 • 1. miejsce w kategorii M40-44 (4 KM)
 • 3. miejsce w kategorii M40-44 (15 KM)

ROBERT KRZYSTYNIAK:

 • 2. miejsce w kategorii M40-44 (4 KM)
 • 2. miejsce w kategorii M40-44 (15 KM)

Jedyny niedosyt jaki pozostał po Mistrzostwach Europy OCR, to brak medalu w kategorii Elite. Łukasz Wańczyk i Robert Bandosz znaleźli się tuż za podium na Short Course, a rozcięta dłoń wyeliminowała Grzegorza Szczechlę z walki o medal. Ten dystans do najlepszych w Europie (Albon, Debusschere, Kofoed, Soley-Castells) nie jest jednak duży. Co więcej, nie jest to do końca dystans sportowy. Wydaje się, że naszym zawodnikom bardziej brakuje doświadczenia w startach zagranicznych i bezpośredniej rywalizacji z europejską czołówką.

Wyniki Mistrzostw Europy OCR (Short Course – 4 KM):

Mężczyźni – ELITE:

 1. Leon Kofoed (Dania)
 2. Albert Soley-Castells (Hiszpania)
 3. Pavel Krejcí (Czechy)

Kobiety – ELITE:

 1. Elin Härkönen (Szwecja)

Wyniki Mistrzostw Europy OCR (Standard Course – 15 KM):

Mężczyźni – ELITE:

 1. Jonathan Albon (UK) & Thibault Debusschere (Belgia)
 2. Albert Soley-Castells (Hiszpania)

Kobiety – ELITE:

 1. Eszter Hortobágyiová (Słowacja)
 2. Katja Christensen (Dania)
 3.  Lorena González (Hiszpania)

Mistrzostwa potwierdziły, że Polacy liczą się w Europie. Pokazały również, że szybki rozwój biegów przeszkodowych w Polsce idzie w parze z poziomem sportowym zawodników. Zostało to dostrzeżone za granicą. W Danii oficjalnie ogłoszono, że następne Mistrzostwa Europy OCR odbędą się w Polsce. Będzie to mieć miejsce w dniach 28-30 czerwca 2019 roku. Areną zmagań będzie Gdynia, która wygrała z dwiema innymi lokalizacjami. Organizatorem Mistrzostw będzie stowarzyszenie OCR Polska.

Fot. FB OCR Polska & FB Podhalańskie Dziki – Gorący Potok Team

Czytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany