Oto 10 najważniejszych wydarzeń mijającego 2019 roku w biegach przeszkodowych na rodzimym podwórku, wg redakcji eXtremalny.PL.
Mistrzostwa Europy OCR 2019 w Gdyni
Mistrzostwa Europy OCR 2019 to historyczne wydarzenie. Tak samo jak pierwsze mistrzowskie medale zdobyte w kategorii Elite, czy udany debiut formuły Ninja Track. Dlatego to zdecydowanie numer jeden w tym zestawieniu.
Pierwsze medale Polaków w Elite
Złoto Tomasza Oślizło na 15 km, srebro Jakuba Zawistowskiego w Ninja Track, brąz Dawida Hajnosa na 5 km, brąz Karoliny Pisarczyk w Ninja Track, brąz męskiej sztafety w składzie Grzegorz Szczechla, Sebastian Kasprzyk i Mateusz Demczyszak, a także 17 medali w Age Group na Mistrzostwach Europy OCR 2019 sprawiło, że w kategorii medalowej Polacy znaleźli się na drugim miejscu za Danią, jednocześnie pokazując, że liczmy się w Europie. Później jeszcze srebrny medal w Elicie w zawodach 100M Sprint Championships na Mistrzostwach Świata OCR w Londynie dołożył Wojciech Sobierajski.
Szczególnie cieszą medale Oślizło i Hajnosa, które są pierwszymi indywidualnymi medalami w kategorii Elite na mistrzostwach w biegach przeszkodowych na klasycznych dystansach. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, co zresztą szybko zweryfikowały Mistrzostwa Świata OCR, że w Gdyni naszym zawodnikom pomagały przysłowiowe ściany, ale to w żaden sposób nie umniejsza sukcesu zawodników. Tak samo cieszą też medale na raczkujących dopiero sprinterskich zawodach.
- Tomek Oślizło mistrzem Europy w biegach z przeszkodami
- Dawid Hajnos zdobywa brązowy medal na Mistrzostwach Europy OCR 2019 na krótkim dystansie
- Albon wciąż najlepszy, Sobierajski wicemistrzem świata w sprincie
Agnieszka Rynkiewicz pozamiatała
Agnieszka Rynkiewicz to objawienie tego roku. Pojawiła się i “pozamiatała”. Zdobyła Mistrzostwo Polski OCR na dystansie 12 km w Radotkach, zwyciężyła w IV Mistrzostwach Polski Biegów Przeszkodowych by Runmageddon we Wrocławiu, a na Mistrzostwach Świata OCR w Londynie razem z Kamilem Pupkowskim i Mateuszem Karczmarskim wywalczyła wysokie 5. miejsce w kategorii sztafet mieszanych.
- Grobelna, Rynkiewicz, Krawczyk i Hajnos mistrzami Polski 2019 w biegach z przeszkodami
- Finał Ligi Runmageddonu zbiera pochwały, Kasprzyk i Rynkiewicz najlepsi (wyniki)
Upadek Husarii
Husaria Race Team rozpoczęła rok 2019 z wysokiego C – od transferów czołowych zawodników z innych drużyn. Mocarstwowe plany jednak nie wypaliły. Skończyło się na sporach, kłótniach i odejściu nie tylko tych pozyskanych zawodników, ale także wielu innych, którzy od lat byli związani z Husarią. A co teraz słychać u Husarii? Trudno powiedzieć. Nie chcemy powtarzać plotek, a wysłane przed dwoma tygodniami oficjalne zapytanie w tej sprawie pozostało bez odpowiedzi.
Gladiatorzy biegów OCR
Pojawienie się drużyny RMF4RT Gladiators było jedną z większych pozytywnych niespodzianek tego roku. Szczególnie, że Gladiatorzy przyciągnęli znane nazwiska, pojawili się w wielu miejscach w Polsce, a cały projekt sprawia wrażenie dokładnie przemyślanego i zaplanowanego.
Udany powrót Spartana
Tegoroczne biegi w Białce i Krynicy, ale też rozmowy z zawodnikami pokazują, że Spartan jest na najlepszej drodze do odbudowania utraconego w poprzednich latach zaufania polskich biegaczy. Jeżeli polskie kierownictwo Spartana będzie konsekwentne w swych działaniach, skupiając się nie tylko na organizowaniu epickich eventów, ale też wspierając i rozbudowując grupy treningowe, a także podejmując dodatkowe działania promocyjne, to frekwencja na Spartanach będzie systematycznie rosła (w maju w Białce Tatrzańskiej startowało niespełna 700 osób z Polski, czyli 54 proc. wszystkich uczestników).
Tough Mudder odwołany
Miał być wielki debiut Tough Mudder w Polsce, a zamiast tego była wielka porażka. Dwa zaplanowane biegi zostały odwołane, strona internetowa i profil na FB zniknęły, a kontaktu z organizatorami nie ma. Z nieoficjalnych przekazów wiemy, że to koniec tego projektu. Szkoda. Mamy nadzieję, że (nieliczne) wniesione opłaty startowe organizator zwrócił niedoszłym uczestnikom.
- Tough Mudder odwołany, listy świeciły pustkami
- Przyszłość biegów z przeszkodami w Polsce? Organizatorzy odpowiadają: będzie dobrze!
Akcje RUNMAGEDDON S.A.
To wydarzenie z pogranicza biegów przeszkodowych i finansów. Runmageddon zdecydował się na crowdfunding i poprosił inwestorów o pieniądze na ekspansje zagraniczną. W efekcie każdy, kupując pakiet inwestycyjny za minimum 150 zł, mógł zostać akcjonariuszem w RUNMAGEDDON S.A.
Ekspansja zagraniczna Runmageddonu
Wreszcie się udało. Runmageddon w swej klasycznej formie wychodzi poza granice Polski. Dwa pierwsze eventy odbędą się w 2020 roku w Czechach we współpracy z Gladiator Race. W planach jest jeszcze Szwecja. Runmageddon zrobił wszystko, żeby biegi w Czechach się udały. Wybrał takie terminy, formuły i lokalizacje, żeby ściągnąć możliwie dużo zawodników z Polski. I sądząc po dotychczasowych zapisach, cel uda się osiągnąć. To ważne, bo drugiej okazji do zrobienia pierwszego wrażenia nie będzie.
- Ahoj běžci, Runmageddon Czechy nadchodzi
- Czechy i Szwecja to dwa zagraniczne cele Runmageddonu na 2020 rok
- W 2020 pobiegniesz Runmageddon w Czechach, w planach Liga Bałtycka
#TylkoPrzeszkody
Debiut Ninja Track na Mistrzostwach Europy OCR w Gdyni, 100M Sprint na Mistrzostwach Świata OCR w Londynie oraz Mistrzostwa Świata Ninja OCR w Moskwie rozpoczął zainteresowanie sprinterskimi biegami OCR i zawodami Ninja OCR w Europie. Takie zawody zaczęły być organizowane również w Polsce. Jednak prawdziwego boomu oczekujemy w przyszłym roku, gdy nie tylko pojawi się znacznie więcej takich zawodów, ale też ruszy liga, zaczną powstawać lokalne drużyny i nowe miejsce do treningu.
- OSPRO Ninja Team chce podbić Polskę i Europę, w 2020 będzie Liga Ninja OCR
- Wake Up Samurai, Ninja track na Ciebie czeka
- Nowe sprinterskie formuły na mistrzostwach Europy i świata w biegach z przeszkodami
Ninja Warrior Polska
Pojawienie się polskiej edycji programu Ninja Warrior sprawił, że świat przeszkód został przybliżony szerszej widowni. Program, którego drugą edycję telewidzowie będą mogli obejrzeć jesienią 2020 roku, powinien przyczynić się do oczekiwanego boomu na sprinterskie biegi OCR i zawody Ninja OCR w Polsce.
Tak prezentuje się pełna jedenastka najważniejszych wydarzeń roku 2019. Jeżeli uważasz, że coś należałoby dodać do tej listy zostaw komentarz pod artykułem lub napisz do nas. Z ubiegłorocznym zestawieniem zapoznasz się w artykule “Podsumowanie 2018 roku: 10 najważniejszych wydarzeń w biegach z przeszkodami”.