Jonathan Albon zdobywa podwójną koronę Mistrzostw Świata OCR 2019 w Londynie. Nicole Mericle triumfuje na krótkim, a Karin Karlsson na standardowym dystansie. Wojciech Sobierajski zostaje wicemistrzem świata na dystansie sprinterskim. Wielu zawodników wraca jednak z Londynu na tarczy. Pokonało ich …zimno.
Król biegów z przeszkodami jest tylko jeden. Nazywa się Jonathan Albon. Brytyjczyk ponownie zdobył tytuł mistrza świata w biegach z przeszkodami na krótkim i na standardowym dystansie. W tym pierwszym przypadku, pokonanie trasy o nominalnej długości 3 km z 24 przeszkodami, zajęło mu 21 min. i 34 sek. W drugim, 15 km i 67 przeszkód pokonał w czasie 1:24:18.
Podobnej dominacji nie obserwowaliśmy wśród pań startujących w kategorii Pro. Wprawdzie Ida Mathilde Steensgaard dwukrotnie stanęła na podium, ale nie był to najwyższy jego stopień. Na krótkim dystansie była druga, a na standardowym trzecia. Mistrzynią świata OCR na 3 km została, świeżo upieczona Mistrzyni Świata Startan Race, Nicole Mericle. Na 15 km najlepsza była Karin Karlsson. Podium jeszcze dopełniły (odpowiednio) Rebecca Hammond i Katja Christensen.
Polacy ścigają się z najlepszymi
Polacy wracają z Londynu bez medalu w prestiżowej kategorii PRO. Jednak pomimo tego ich start należy uznać za udany. Po pierwsze dlatego, że nasi najlepsi zawodnicy zdecydowali się wystartować w elicie i walczyć o medale ze światową czołówką, zamiast ulec pokusie i stosunkowo łatwo sięgnąć po medal w Age Group. Po drugie, 10. miejsce Katarzyny Baranowskiej i 11. miejsce Dawida Hajnosa na krótkim dystansie oraz 10. miejsce Grzegorza Szczechli i ponownie 11. miejsce Dawida Hajnosa na standardowym dystansie, to naprawdę dobry wynik. Potwierdzają to sami zawodnicy.
Grzegorz Szczechla:
10 miejsce na standardowym dystansie to naprawdę dobry wynik. Trochę jestem ma siebie zły, bo atakując 6. pozycję, 100 metrów przed metą, spadłem pod koniec przeszkody i pozostało mi dotruchtanie do mety na 10. miejscu.
Katarzyna Baranowska:
Jestem przeszczęśliwa z tego krótkiego dystansu. Tym bardziej, że miałam okazję pierwszy raz tak polecieć i wiem, że nie ostatni. Na długim dystansie zapowiadało się wszystko nawet lepiej, ale niestety zimno ściągnęło mnie z trasy.
Oczywiście przed mistrzostwami, po świetnych dla Polaków Mistrzostwach Europy OCR, pewnie wszyscy mieli apetyty na dużo więcej. Nie możemy jednak zapominać, że tamte mistrzostwa w Gdyni były wyjątkowe. Były rozgrywane na własnym podwórku, a z dużą ilością przeszkód zawodnicy byli wręcz zaprzyjaźnieni. Dlatego ten wynik z Gdyni prawdopodobnie szybko się nie powtórzy. Szczególnie, że to wymagałoby od Polaków regularnych startów poza Polską. A z tym jak wiemy jest bardzo słabo.
Były też inne przyczyny. Tomasz Oślizło, który latem wywalczył tytuł Mistrza Europy OCR, był po dłuższej kontuzji. Ponadto, jak przyznał w rozmowie z nami, błotnista trasa z jaką zawodnicy zmierzyli się pod Londynem, a także mało techniczne przeszkody, to po prostu nie jego klimaty. Ostatecznie Oślizło zameldował się w piątek 18 na mecie krótkiego dystansu i zszedł z trasy w sobotę na standardowym dystansie, oszczędzając siły na start w sztafecie dzień później.
Na błoto zwraca uwagę też Grzegorz Szczechla. W jego opinii „miejsce nie za bardzo się nadawało się na tego typu imprezę. Deszcz zrobił swoje i samo miasteczko zawodów, to było jedne zaorane pole z błotem po kostki”.
Jest też trzeci aspekt, na który zwrócił uwagę, również walczący w kategorii Pro, Kacper Kąkol (18. miejsce na 3 km i 30. miejsce na 15 km). Mianowicie, większość polskich zawodników skupiając się na trenowaniu przeszkód, zostaje biegowo w tyle.
Wyniki Mistrzostw Świata OCR 2019 (3 km) – PRO MEN:
1. Jonathan Albon
2. Thomas Butler Van Tonder
3. Sergei Perelygin
11. Dawid Hajnos
18. Tomasz Oślizło
Wyniki Mistrzostw Świata OCR 2019 (3 km) – PRO WOMEN:
1. Nicole Mericle
2. Ida Mathilde Steensgaard
3. Rebecca Hammond
10. Katarzyna Baranowska
Wyniki Mistrzostw Świata OCR 2019 (15 km) – PRO MEN:
1. Jonathan Albon
2. Ryan Atkins
3. Thomas Buyle
10. Grzegorz Szczechla
11. Dawid Hajnos
Wyniki Mistrzostw Świata OCR 2019 (15 km) – PRO WOMEN:
1. Karin Karlsson
2. Katja Christensen
3. Ida Mathilde Steensgaard
Medale Polaków w Age Group
Polacy zdobyli łącznie 4 medale w kategoriach wiekowych, które za wyjątkiem mastersów, można traktować jako przedsionek do ocr-owej elity.
15 KM: 1. msc. Robert Krzystyniak (45-49)
15 KM: 3. msc. Aleksandra Jeżerys (35-39)
3 KM: 3. msc. Bolesław Sobierajski (13-19)
3 KM: 3. msc. Piotr Prusak (30-39)
W sztafecie bez medali
Polakom nie udało się też sięgnąć po medal w sztafetach w kategoriach Pro. W tej rywalizacji męska drużyna OCRA Poland w składzie Wojciech Sobierajski, Piotr Łobodziński i Tomasz Oślizło, która miała chyba największe szanse stanąć na podium, zajęła 5. miejsce. Na tym samym miejscu uplasowała się mieszana sztafeta Algraf FitTest Team Poland (Agnieszka Rynkiewicz, Kamil Pupkowski, Mateusz Karczmarski), a żeńska drużyna BeFit24Team – SpiderWomen Team (Anna Solakiewicz, Karolina Pisarczyk, Magdalena Kołczyn) zajęła 6. miejsce.
Sobierajski wicemistrzem świata
To co nie udało się na krótkim i standardowym dystansie oraz w sztafetach, udało się w rozgrywanych pierwszy raz na mistrzostwach sprinterskich zawodach z przeszkodami, czyli 100M Sprint Championships. Srebrny medal zdobył Wojciech Sobierajski (w kategorii do 40 lat). Dla zawodnika, który w tym sezonie borykał się z dużymi problemami zdrowotnymi, z pewnością ten medal jest wart co najmniej tyle co złoto.
Wyniki 100M Sprint Championships (Under40) – MĘŻCZYŹNI:
1. Thomas Van Tonder
2. Wojciech Sobierajski
3. Nikita Khaydukov
Fot.: FB Wojciech Sobierajski
Wyniki 100M Sprint Championships (Under40) – KOBIETY:
1. Karin Karlsson
2. Katja Christensen
3. Ida Mathilde Steensgaard
Pogoda najtrudniejszą przeszkodą
Pogoda zdecydowanie była najtrudniejszą przeszkodą na Mistrzostwach Świata OCR 2019. Tego może nie widać, jak się patrzy na czołowe miejsca w tabeli wyników, ale jeżeli zajrzy się do statysty mistrzostw, to można to zobaczyć wyraźnie. Szczególnie w przypadku biegu na 15 km. Z danych opublikowanych na jednej z grup wynika, że w kategorii Pro opaski nie doniosło do mety 37 proc. startujących (20 proc. w 2018), a w Age Group aż 65 proc. (39 proc. przed rokiem).
Potwierdza to Kacper Kąkol:
Mistrzostwa fajne. Trochę dużo było błota i wody, ale bardzo mądre było rozłożenie przeszkód w stosunku do biegania. Zdecydowanie największą przeszkodą, która rozdawała karty, była pogoda.
Zimno „ściągnęło” też drugiego dnia z trasy Kasię Baranowską, które zeszła na 9 km. W tym przypadku trudno jednak winić organizatorów. I chyba dużo racji ma Jon Albon mówiąc, że nie ma złej pogody, tylko złe ubranie.
There is no such thing as bad weather, just bad clothing.
I te słowa zawodnicy muszą sobie wziąć do serca, bo przyszłoroczne Mistrzostwa Świata OCR w Stratton Mountain w stanie Vermont (USA), zapowiadają się nie tylko jako zdecydowanie bardziej górskie, ale też i chłodniejsze.
Fot.: FB OCR World Championships