Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Albon nie zainkasuje okrągłego miliona dolarów za potrójną spartańską koronę. Mistrzostwa Świata Spartan Ultra 2018 wygrał Ryan Atkins, przebiegając 83 mile w 24 godziny. Najlepsza wśród kobiet była Janka Pepova ze Słowacji.

Odbywające się na Islandii Mistrzostwa Świata Spartan Ultra 2018 to 24-godzinny bieg po pętli liczącej ponad 6 mil (czyli ponad 9,7 km) z 60 przeszkodami. Dla Jonathana Albona, który we wrześniu zwyciężył w USA w Mistrzostwach Świata Spartan Race 2018, a w listopadzie w Grecji wygrał Mistrzostwa Świata Spartan Race Trifecta 2018, zawody te miały dodatkowy wymiar. Walczył nie tylko o zwycięstwo z przeciwnikami i zimnem, ale też walczył o przebiegnięcie ponad 100 mil w 24-godziny. To warunkowało zdobycie 1 mln dolarów nagrody.

Przypomnijmy, Joe De Sena, twórca i szef Spartana, zaoferował okrągły milion dolarów dla zdobywcy potrójnej spartańskiej korony (Mistrzostwa Spartana, Mistrzostwa Trifecta, Mistrzostwa Ultra). Przy czym dodatkowym warunkiem było przebiegnięcie minimum 100 mil (161 km) w 24 godziny podczas Mistrzostw Świata Spartan Ultra na Islandii. Już od początku było to nie lada wyzwania. Zwłaszcza spełnienie tego ostatniego warunku. Przed rokiem najlepszy zawodnik przebiegł na Islandii 71 mil.

Albon nie ukończył biegu. Zszedł z trasy po zrobieniu 6 pełnych okrążeni i ponad 10-ciu godzinach rywalizacji. Uznał, że nie ma szans na przebiegnięcie 100 mil w 24 godziny. Można podejrzewać, że wciąż odczuwał skutki ubiegłotygodniowego startu na Malaysia Ultra Beast, gdzie walczył o kwalifikację do mistrzostw. Inną sprawą było to, że na 6 okrążeniu stale biegł już za dobrze dysponowanym Ryanem Atkinsem z Kanady (Albon prowadził przez pierwsze 4 okrążenia, a na 5-tym wymieniał się z Kanadyjczykiem).

Mistrzostwa Świata Spartan Ultra wygrał wspomniany Ryan Atkins. Przebiegł 83 mile, inkasując 6 tys. dolarów za zwycięstwo i dodatkowe 10 tys. dolarów ekstra premii zaoferowanej przez szefa Spartana. Drugi był Radek Pad’our z Czech, a trzeci Sigurjon Ernir Sturluson z Islandii.

Najlepsza wśród kobiet była Janka Pepova ze Słowacji, wyprzedzając Morgan Mckay z Kanady i Annette Sande w Norwegii.

Kolejna okazja do wygrania miliona dolarów w Spartanie pojawi się w 2020 roku.

Na mroźnej Islandii nie zabrakło zawodników z Polski. Agata Abramowicz, mierząca się z dystansem Ultra w kategorii Age Group, zajęła 4. miejsce wśród kobiet i 1. miejsce w kategorii wiekowej 18-24. Na tym samym dystansie rywalizował również Sławomir Ochab, zajmując 8. miejsce wśród mężczyzn i 5. miejsce w kategorii wiekowej 30-39 lat. Ula Zywer z Wataha Grupa Treningowa, która startowała w Spartan Sprint Open zajęła 2. miejsce wśród kobiet. Norbert Zimoń był 10-ty w Open wśród mężczyzn.

Fot. Ula Zywer

Czytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany