Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Agnieszka Rynkiewicz, Aleksandra Grobelna, Tomasz Krawczyk i Dawid Hajnos stanęli na najwyższym podium II Mistrzostw Polski Biegów Przeszkodowych 2019 na dystansach 5 km i 12 km. Trasa była naszpikowana bardzo trudnymi przeszkodami, przez co nie wszyscy zawodnicy serii Elite ukończyli zawody. W weekend w Radotkach rozdano również mistrzowskie medale w sztafetach.

W weekend 7-8 września w Radotkach k. Płocka odbyły się II Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych (OCR). Ich organizatorem było stowarzyszenie OCR Polska. Zawodnicy rywalizowali indywidualnie na dystansie 5 km oraz 12 km, a w sztafetach na dystansie 8 km.

W prestiżowej kategorii Elite, w której zawodnicy walczyli o tytuł mistrzowski, w biegu na krótkim dystansie wystartowało 10 kobiet (na Mistrzostwach Polski w 2018 roku było ich 17) i 24 mężczyzn (40 w 2018 roku). Z tej grupy opaskę do mety doniosło i zmieściło się w limicie czasu odpowiednio 3 i 13 startujących.

W niedzielę na dystansie 12 km z 60 przeszkodami, który to bieg był również biegiem rozgrywanym w ramach Ligi OCR Polska, rywalizowało w Elite 9 kobiet (23 w 2018 roku) i 42 mężczyzn (59 w 2018 roku). Zawody ukończyło odpowiedni 5 kobiet i 34 mężczyzn.

 

Krawczyk, Hajnos, Kasprzyk

W Radotkach, pod nieobecność kontuzjowanego Mistrz Europy OCR 2019 na standardowym dystansie Tomasza Oślizło, wśród mężczyzn karty rozdawała trójka biegaczy: Dawid Hajnos, Tomasz Krawczyk i Sebastian Kasprzyk. To oni opanowali podium zarówno na dystansie 5 km, jak i 12 km. Wymieniali się tylko miejscami. W sobotę na krótkim dystansie Krawczyk wygrał przed Hajnosem i Kasprzykiem, a w niedzielę na 12 km pierwszy na mecie zameldował się Hajnos, przed Kasprzykiem i Krawczykiem.

Tu nie było żadnej niespodzianki. Dawid Hajnos jest brązowym medalistą ostatnich Mistrzostw Europy OCR i srebrnym medalistą Mistrzostw Polski OCR 2018 na 5 km. Tomasz Krawczyk jest Mistrzem Polski 2018 na dystansie 15 km. Sebastian Kasprzyk jest ubiegłorocznym Mistrzem Polski OCR na dystansie 5 km.

Dominacja tej trójki dodatkowo cieszyć może również z innego powodu. Sebastian Kasprzyk potwierdził, że po trudnym dla siebie okresie, gdy zmagał się z kontuzją, ale też pojawiły się problemy natury organizacyjnej (z drużyną, sponsorami), pozostaje zawodnikiem z aspiracjami.

Tomasz Krawczyk to obecnie chyba najciężej pracujący i najczęściej startujący zawodnik Elite w Polsce. I gdyby medale przyznawano za tytaniczną pracę to Tomek wygrałby w przedbiegach.

Dawid Hajnos był naturalnym faworytem tych mistrzostw. Jego podwójne pudło i świetna forma dobrze rokuje przed Mistrzostwami Świata OCR 2019 w Londynie (11-13 października). Jak nam powiedział, to najważniejsza impreza w jego biegowym kalendarzu.

Dawid planuje wystartować w Londynie na dystansie 3 km z 15 przeszkodami i być może w sztafecie. Ponadto pod koniec września, na 2 tygodnie przed mistrzostwami, pojawi się na biegu Barbarian Race w Ustroniu. Nie jest też wykluczone, że w najbliższy weekend zaliczy Commando Race i BulletRun, żeby przetrenować podwójny startu na Mistrzostwach Świata.

 

Grobelna i Rynkiewicz mistrzyniami Polski w biegach przeszkodowych

W Radotkach o indywidualny tytuł Mistrzyni Polski OCR 2019 walczyło 19 kobiet (chodzi o osobostarty, bo niektóre zawodniczki startowały na obu dystansach).  To o ponad połowę mniej niż w 2018 roku na mistrzostwach w Gdyni (40 kobiet w Elite). Zabrakło m.in. ubiegłorocznej podwójnej mistrzyni Polski Małgorzaty Szarugi, ale też kilku innych mocnych dziewczyn. Dlatego losy rywalizacji były tak naprawdę dużą zagadką. Co więcej, Organizatorzy postawili na trasie tak wiele trudnych przeszkód, że przed mistrzostwami można było mieć wątpliwości, czy w ogóle wyłonione zostanie pełne kobiece podium.

Rywalizację na krótkim dystansie wygrała Aleksandra Grobelna, zdobywając jednocześnie brązowy medal na 12 km. Ola to ubiegłoroczna wicemistrzyni Polski na krótkim dystansie, a także jedyna dziewczyna, która zdobyła podwójne indywidualne podium w Radotkach.

Srebrny medal na 5 km zdobyła Karolina Pisarczyk, której jak później stwierdziła z przymrużeniem oka, przypasował „5-kilometrowy Ninja Track” (Karolina jest brązową medalistką Europy z Gdyni na torze Ninja Track). Brązowy medal zawisł na szyi Natalii Wielechowskiej, ubiegłorocznej wicemistrzyni Polski na 15 km.

Mistrzynią Polski 2019 w biegach przeszkodowych na dystansie 12 km została Agnieszka Rynkiewicz, a brązowy medal przypadł Katarzynie Baranowskiej.

 

W sobotę zawodnicy rywalizowali również w sztafetach o tytuł Mistrza Polski biegów przeszkodowych. Wyniki tej rywalizacji, a także całych mistrzostw poniżej.

WYNIKI: MISTRZOSTWA POLSKI OCR (12 KM) RADOTKI 2019

Mężczyźni – Elite:

 1. Dawid Hajnos (czas: 1:07:13)
 2. Sebastian Kasprzyk (1:10:22)
 3. Tomasz Krawczyk (1:16:10)

Kobiety – Elite:

 1. Agnieszka Rynkiewicz (czas: 2:35:47)
 2. Aleksandra Grobelna (2:50:13)
 3. Katarzyna Baranowska (3:02:22)

 

WYNIKI: MISTRZOSTWA POLSKI OCR (5 KM) RADOTKI 2019

Mężczyźni – Elite:

 1. Tomasz Krawczyk (czas: 0:48:09)
 2. Dawid Hajnos (0:49:24)
 3. Sebastian Kasprzyk (0:51:45)

Kobiety – Elite:

 1. Aleksandra Grobelna (czas: 1:25:07)
 2. Karolina Pisarczyk (1:42:35)
 3. Natalia Wielechowska (2:20:30)

 

WYNIKI: MISTRZOSTWA POLSKI OCR (TEAM 8 KM) RADOTKI 2019

Team KOBIETY:

 1. B. Kuraś, N. Cicha, N. Kozłowska

Team MĘŻCZYŹNI:

 1. T. Danielkiewicz, M. Szulwach, Ł. Józefiak
 2. K. Kąkol, D. Kowalczyk, W. Wojtyszyn
 3. W. Brzoskwinia, G. Opiał, P. Paciorek

Team MIX

 1. A. Rynkiewicz, R. Bandosz, M. Krawiecki
 2. K. Baranowska, B. Świętek, J. Mikrut
 3. K. Worobiewa, F. Cichocki, K. Jagodziński

 

Oprócz startów fal Elite i sztafet, w Radotkach odbywały się biegi w kategoriach Age Group, Open i Kids. Były to zawody towarzyszące i walka nie toczyła się o tytuł Mistrza Polski.

Drugie Mistrzostwa Polski biegów przeszkodowy przechodzą do historii, natomiast na nowo rozgorzała dyskusja o ilości bardzo trudnych przeszkód na trasie, a co za tym idzie o kierunku w którym zmierzają imprezy mistrzowskie. To jednak już temat na nowy artykuł.

Czytaj także: Mistrzostwa Polski OCR 2019 – dekoracja najlepszych zawodników na 5 km

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany