Spartan to największy na świecie cykl biegów z przeszkodami. Wszechstronnie sprawdzi Twoją sprawność fizyczną i mentalną. Jest również niesamowitą przygodą i grozi… zmianą perspektywy życiowej.

W dniach 24-25 lipca Spartan Race zawita do Polski. W Czarnej Górze (woj. dolnośląskie – ważne, bo jest też w Małopolsce miejscowość o identycznej nazwie) będą do wyboru wszystkie trzy dystanse: Sprint, Super lub Beast. W filmie poniżej omawiam podstawowe zagadnienia związane z debiutem w tym biegu przeszkodowym oraz przeszkody, które mogą okazać się największym wyzwaniem na każdym z tych dystansów.

Tu jeszcze uzupełnię materiał o kilka tipów niewspomnianych w filmie.

Rzut włócznią

Jest na KAŻDYM dystansie. Cele mogą się różnić wielkością i odległością – zależy jak organizatorzy je postawią, jest to zazwyczaj około 8-10 m. Kilka wskazówek jak trafić do celu znajdziesz w materiale: Rzut włócznią. Loteria? Nie, 90% jest w głowie!

Burpeesy

Warto je regularnie trenować bo bardzo podnoszą ogólną wydolność. Na biegu zapewne zrobisz ich kilka serii. Co jest tu ważne? Wybierz i sprawdź tempo wykonywania burpeesów: czy będzie to jedna seria, dwie, 3×10, czy może 6×5? Jeśli zaczynasz i nie masz burpeesów w planie treningowym to sugeruję wykonywać je w seriach: 3×10 lub 6×5. Warto też obserwować teren, na którym są wykonywane i – jeśli jest to stok – wybrać sobie takie miejsce gdzie podczas leżenia nogi będą nieco niżej.

Jedzenie i picie

Warto pić wodę w objętości 4% masy ciała. Nie na biegu, na co dzień. Zaowocuje to podniesieniem wydolności oraz dobrym nawodnieniem i wtedy, nawet jak będzie upał albo braknie nam wody na trasie, nie odczujemy tego boleśnie.
Jedzenie – wedle uznania i szacowanego czasu na trasie. Tylko przetestowane rzeczy, nie polecam eksperymentów bo kończą się one w krzakach…

Rękawiczki

Temat rzeka. Ja używam i polecam, zwłaszcza dla początkujących. Więcej o moim podejściu do stosowania rękawiczek znajdziesz w artykule: Czy rękawiczki są potrzebne w biegach z przeszkodami?

Kilka ogólnych wskazówek dla początkujących o każdym dystansie.

Sprint

 • około 2 godziny na trasie;
 • woda – wystarczy ta na punktach rege, ale jeśli będzie upał, warto wziąć swoją;
 • jedzenie – nie trzeba;
 • trudniejsze przeszkody, Multirig, wspinanie po linie, Monkey Bars.

Super

 • 3-4 godziny na trasie;
 • woda – w zależności od temperatury polecam zabrać około 1 l;
 • jedzenie – niewielka porcja (banan, baton, żel) jest do przemyślenia;
 • trudniejsze lub nowe w stosunku do Sprinta przeszkody to: Memory Test (niby proste, ale łatwo tu o błąd, który kod zapamiętać), Beater, Bender, Olympus i najtrudniejszy na Spartanie Twister.

Beast

 • 5-7 godzin na trasie;
 • woda – zdecydowanie tak, 1-1,5 l plus punkty rege wystarczą;
 • jedzenie – bardzo polecam coś zabrać i dostarczać sobie około 150-200 kcal na godzinę;
 • warto wziąć musztardę w saszetkach lub po prostu coś ostrego i zjeść odrobinę w razie skurczu, jest to nadal mało znany tip biegaczy ultra (kapsaicyna “oszukuje” mózg i skurcz mija);
 • przeszkody – przede wszystkim Tyrolean Traverse oraz utrudniony Multirig.

Powodzenia dla wszystkich debiutujących oraz oczywiście dla weteranów 🙂 Arooo!!

Fot. Spartan Race Poland

Przeczytaj także: Chcesz aktywnie spędzić weekend w górach? Wybierz się na Spartan Race!