Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Wspinaczka po linie to jedna z najbardziej klasycznych przeszkód, jakie spotkacie na biegach z przeszkodami. Jest to też podstawowa przeszkoda na biegach z serii Spartan Race. Trudność polega jednak na tym, że ta na Spartanie ma 4-5 metrów długości.

Temat przerabiany wielokrotnie, jednak warto do niego wrócić. Dla początkujących niezmiennie bywa wyzwaniem, często ze względu na panujące przekonanie, że wejście na linę odbywa się głównie z wykorzystaniem siły rąk. Tymczasem jest inaczej i o tym w filmie – umiejętność wykorzystania siły nóg jest kluczowa dla skutecznego wejścia na linę.

Jak trenować?

Konieczne będą:

  • siła chwytu liny wystarczająca na 20-30 sekund zwisu na prostych rękach;
  • umiejętność zaplatania liny nogami, tak żeby móc utrzymać na nich całą masę ciała – w przypadku gdy lina będzie mokra/ubłocona jest to decydująca rzecz o tym, czy wejdziemy na nią czy nie.

Dodatkowo – każda przeszkoda z liną jest inna. Na Spartanie bardzo często można wykorzystać ukształtowanie terenu, na którym stoi konstrukcja. Jej szczyt, gdzie zawieszone są liny, jest zawsze poziomo, podłoże bywa nachylone. Liny w najwyższym punkcie stoku bywają nawet o 50 cm krótsze niż na drugim. Dlatego wybór, na którą się wspinać dla początkujących może mieć spore znaczenie.

Inne opisane przeszkody na Spartan Race:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany