Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

W tym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące biegu Runmageddon Gladiator Race Harrachov na dystansie Ultra. W tym o zasadach wjazdy i powrotu z Czech w dobie pandemii koronawirusa.

[Aktualizacja z 2 lipca 2021 dotycząca nowych zasad wjazdu do Czech]

Runmageddon Gladiator Race Ultra to…

Formuła Ultra to 42 km i 140 przeszkód. A to wszystko po górach. Na cały dystans składać się będą 2 pętle Hardcore’a po 21 km. Po pierwszej pętli będzie przepak. Na każdej pętli będzie po 2 punkty rege. I taka ciekawostka, otóż nie będzie wymagana latarka czołowa (czołówka). My rekomendujemy jednak ją zabrać na wszelki wypadek.

 

Limity czasu [Update 09.07.2021]

Łączny limit czasu na pokonanie Ultra to 13,5 godz. To ostatnie wieści z 9 lipca. Tym samym limity zostały powiększone już 2 raz w ostatnich dniach. Pierwotnie limit wynosił 12 godz. Później został powiększony do 12,5 godz., a teraz do 13,5 godz. Z takimi limitami trudno będzie nie ukończyć ultra.

Na pokonanie pierwszej pętli Ultra biegacze będą mieli 6 godz. Kto nie zmieści w tych 6. godzinach nie zostanie wpuszczony na drugą pętle i będzie musiał zadowolić się medalem za Hardcore’a. Limit na samego Hardcore’a to również 6 godz., a na Rekruta 2,5 godz.

 

 

Suma przewyższeń

Z informacji przesłanych przez Runmageddon wynika, że suma przewyższeń na Hardcorze wyniesie około 1200 m, czyli na Ultra będzie to 2400 m. To oznacza, że biegowo ultra w Harrachovie będzie wyraźnie cięższy niż ten na Kocierzu (około 1900 m przewyższeń) i zbliżony do Runmageddonu Ultra w Myślenicach (2500 m).


Jedziesz na Runmageddon do Czech? O tych dokumentach musisz pamiętać!


Start pod skocznię

Ultra czyli 42 km po górach ze 140 przeszkodami to mega wyzwanie. Biegacze poczują trud tego biegu już od pierwszym metrów. Rozpocznie się on bowiem od… podbiegu pod Mamucią Skocznię. I to nie będzie koniec. Na 10 km będzie podbieg pod inną skocznię. A na drugiej pętli powtórka z rozrywki. Łącznie ultrasi 4 razy będą wdrapywać się na 2 różne skocznie.

 

Odżywianie na trasie

Niezależnie od punktów rege na trasie, warto ze sobą zabrać wodę i coś do jedzenia, bo podczas wielogodzinnego biegu spala się duuużo kalorii. Trzeba je systematycznie uzupełniać, bo inaczej “zabraknie prądu”. Można trzymać się zasady, że co 40-60 minut należy coś zjeść.

 

Medale za Ultra

Biegacze otrzymają wyjątkowe medale za pokonanie dystansu Ultra. Należy również pamiętać, że kończąc Ultra automatycznie zalicza się Hardcore’a, dlatego na mecie wszyscy otrzymają również dodatkowy medal za ten dystans. Będzie to klasyczny runmageddonowy medal z tego sezonu i jedynie szczegółami będzie się różnił od pozostałych.

 

Koszulki “Knight”

Wszyscy uczestnicy Runmageddon Gladiator Race Harrachovo, niezależnie czy biegną Rekruta, Hardcore’a, czy Ultra, znajdą w pakietach ten sam wzór koszulki (“Knight”).

 


7 liczb, które musisz znać, zanim wyruszysz na trasę Runmageddon ULTRA 2018
Runmageddon ULTRA Myślenice 2018 w liczbach
Runmageddon Ultra Kocierz 2019 w liczbach
8 rad przed Górskim Runmageddonem Ultra na Kocierzu
Wszystko co musisz wiedzieć, zanim ruszysz na trasę Runmageddon Ultra w Lesku


 

Jakie przeszkody?

Na trasie spotkacie nie tylko dobrze wam znane przeszkody z Runmageddonu, ale również najcięższe przeszkody z Gladiator Race.

 

Jak się przygotować do Ultra?

Ultra to wymagający dystans. Przygotowania do niego należało rozpocząć już dawno temu. Doskonałym finałem tych przygotowań może być zaplanowany na 3 lipca w Krakowie “Morderczy Trening” z Wojtkiem Brzoskwinią. Trening odbędzie się na Kopcu Piłsudzkiego.

 

Joker do Korony

Runmageddon Gladiator Race Harrachovo będzie tzw. Jokerem w walce o Koronę Runmageddonu. To oznacza, że można nim zastąpić dowolny z czterech kierunków w drodze do Korony.

 

Ultra krok do Weterana

Kończąc Ultra uczestnicy zaliczają również Hardcore’a, dlatego bieg ten zalicza się właśnie jako Hardocore do Weterana Runmageddonu.

 

Jaka będzie pogoda?

Prognozy pogoda na drugi weekend lipca wyglądają dobrze. Dobrze dla biegaczy. Przede wszystkim nie będzie upału. Synoptycy zapowiadają 20-24 °C. Padać też nie będzie. Jedynie przelotne opady, co akurat może być dość przyjemne. Jedyny minus jest taki, że po takich opadach przeszkody mogą być mokre. Ale przy tej temperaturze szybko będą schnąć.

 

Ile osób kończy Ultra?

To zależy przede wszystkim od pogody. Na drugim miejscu są przewyższenia i limity czasowe. Jak pada deszcz i jest zimno to nawet mniej niż połowa startujących dociera do mety. Ale w Harrachovie ma być ciepło (ale nie upalnie), więc można zaryzykować tezę, że 75 proc. ukończy Ultra.

 

Wjazd do Czech po 9 lipca

Z wjazdem do Czech nie ma obecnie najmniejszego problemu. Jak można przeczytać na rządowych stronach “od 14 czerwca br. Polska została sklasyfikowana jako kraj bezpieczny pod względem ryzyka zakażenia COVID 19 (kolor zielony), stąd wjazd do Czech od strony Polski odbywa się bez ograniczeń”.

[Update 02.07.2021]

Zasady wjazdu do Czech zmienią się po 9 lipca. Osoby niezaszczepione wjeżdżające do Czech (wyjazd powyżej 24 godz.) z “zielonej strefy” muszą wypełnić formularz rejestracyjny na granicy i przedstawić negatywny wynik test na Covid-19 – poinformował minister zdrowia Czech Adam Vojtiech. Z tego obowiązku zostaną zwolnione osoby w pełni zaszczepione (14 dni po drugiej dawce) lub ozdrowieńcy (do 180 dni po chorobie). Do udokumentowania tego faktu  wystarczy “Unijny Certyfikat Covidowy”.

Zobacz:

 

Powrót z Czech do Polski

Powrót do Polski z Czech zasadniczo oznacza kwarantannę wynoszącą 10 dni. Kwarantanna może ulec skróceniu po wykonaniu testu  na Covid-19 nie później niż 48 godz. po przekroczeniu granicy.

Z obowiązku kwarantanny zwolnione są:

  • osoby z negatywnym wynik testu na Covid-19 wykonanym nie wcześniej niż 48 godz. przed przekroczeniem granicy;
  • osoby w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19 (musi upłynąć 14 dni od drugiej dawki) i posiadają stosowne zaświadczenie;
  • dzieci do 12 lat, jeżeli podróżują z osobami zaszczepionymi lub z negatywnym testem;
  • osoby dysponujące zaświadczeniem o przebytej chorobie w ostatnich 6 miesiącach.

Więcej o zasadach kwarantanny wjazdowej (granicznej) znajdziecie na stronach rządowych.

 

Nie tylko Ultra…

W czeskim Harrachovie będzie okazja zmierzyć się nie tylko z Ultra, ale dostępne będą też biegi na dystansach Rekrut i Hardcore. Młodsi miłośnicy biegów z przeszkodami będą mogli wystartować w formułach Kids i Junior, natomiast całe rodziny w formule Family.

Fotografie/grafiki: Biuro Prasowe Runmageddonu, FB Runmageddon, GB Gladiator Race, strona mzv.cz

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany