Sytuacja pandemiczna w Europie sprawiła, że wyjazd na Runmageddon Gladiator Race w czeskim Harrachovie powoduje frustrację biegaczy. Niepotrzebnie. W większości przypadków zarówno wjazd do Czech, jak i powrót do Polski nie nastręcza większych problemów. Trzeba tylko pamiętać o zarejestrowaniu się przed wyjazdem do Czech i innych koniecznych dokumentach.

Poniżej wszystkie możliwe przypadki związane z wyjazdem do Czech na zaplanowany na weekend 10-11 lipca br. bieg organizowany wspólnie przez Runmageddon i czeski Gladiator Race. Opisujemy krok po kroku co będzie potrzebne, żeby bez problemu przekroczyć granicę.

Słowniczek:

Osoba zaszczepiona – ktoś kto przyjął drugą dawkę szczepionki (pierwszą Johnson & Johnson) minimum 14 dni przed wyjazdem.

Ozdrowieniec – ktoś kto przeszedł COVID-19, a od pozytywnego wyniki testu upłynęło nie mniej niż 11 dnia i nie więcej niż 180 dni.

Unijny certyfikat COVID – certyfikat w formie kodu QR, który potwierdza fakt zaszczepienia lub status ozdrowieńca. Certyfikat w formie kodu QR można pobrać w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), w aplikacji mobilnej IKP, aplikacji mObywatel lub w formie papierowej w punkcie szczepień. Można go okazać zarówno w wersji papierowej, jak i na smartfonie. Razem z kodem QR znajduje się informacja ile czasu jest on ważny.

Kwarantanna wjazdowa do Polski – przy powrocie do Polski obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, która może zostać skrócona po wykonaniu testu na COVID-19 nie później niż 48 godz. po przekroczeniu granicy. Z kwarantanny zwolnione  osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy i osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 wykonanym nie wcześniej niż 48 godz. przed przekroczeniem granicy. We wszystkich trzech przypadkach potrzebne jest stosowne zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, które może być w formie papierowej lub elektronicznej. Zaświadczeniem tym może być Unijny Certyfikat COVID.  Jak jesteśmy kierowani na kwarantannę? Osoba przekraczająca granicę, która nie jest zwolniona z kwarantanny, zobowiązana jest samodzielnie skontaktować się z infolinią Głównego Inspektoratu Sanitarnego (+48 222 500 115). Więcej o kwarantannie wjazdowej znajdziesz na rządowych stronach.

 

W dniu 9 lipca zmieniają się przepisy regulujące wjazd do Czech. Od tego dnia zaostrzone zostaną kryteria wjazdu do tego kraju. Wymagane będzie też zarejestrowanie się wszystkich wjeżdżających na stronie: www.prijezdovyformular.cz.

Do 8 lipca wjazd do Czech bez ograniczeń

Dzień 8 lipca jest ostatnim gdy Polacy i obywatele innych “zielonych stref”, niezależnie czy są oni zaszczepieni, czy też nie, bez ograniczeń i bez okazywania żadnych “papierów” mogą wjechać do Czech. Nie ma też znaczenia, czy jadą na kilka godzin, czy na kilka dni. Powrót do Polski niezmiennie wiąże się natomiast z koniecznością odbycia opisanej wyżej kwarantanny wjazdowej. Oczywiście o ile nie jesteśmy z niej zwolnieni.

A co od 9 lipca?

Poniżej opisujemy wszystkie przypadki dotyczące osób przekraczających granicę polsko-czeską w dniu 9 lipca i dniach kolejnych, a następnie wracających do Polski.

Osoby zaszczepione (zobacz definicję takiej osoby w “Słowniczku” zamieszczonym na początku artykułu – wjeżdżają od 9 lipca do Czech bez problemu, muszą jednak się wcześniej się zarejestrować w Internecie i posiadać zaświadczenie potwierdzające fakt szczepień (np. Unijny Certyfikat COVID w formie kodu QR). Dokumenty te okazuje się w przypadku ewentualnej kontroli na granicy. Osoby zaszczepione są zwolnione z kwarantanny wjazdowej do Polski.

Ozdrowieńcy (zobacz w “Słowniczku”) – podobna sytuacja jak w przypadku osób zaszczepionych, muszą się zarejestrować w Internecie i posiadać zaświadczenie, że mają status ozdrowieńca. Są zwolnione z kwarantanny wjazdowej.

Osoby niezaszczepione z negatywnym testem na COVID – podobna sytuacja jak w przypadku osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Przy wjeździe do Czech trzeba zarejestrować się w Internecie, posiadać zaświadczenie o negatywnym teście (w wersji papierowej lub elektronicznej, w języku angielskim lub czeskim). Wynik negatywnego testu PCR nie może być starszy niż 72 godziny, a antygenowego niż 48 godzin liczonych do czasu przekroczenia granicy. W przypadku powrotu do Polski, negatywny wynik testu zwalnia z kwarantanny granicznej, ale nie może on być starszy niż 48 godzin. Test może być antygenowy lub PCR, a jego wynik może być po polsku lub angielsku.

Osoby niezaszczepione bez testu na COVID – jeżeli na granicy polsko-czeskiej będzie kontrola to nie zostaną one wpuszczone do Czech z uwagi na brak testu. UWAGA: test nie będzie wymagany dla osób przejeżdżających tranzytem w ciągu 12 godzin przez Czechy lub wjeżdżających do Czech na krócej niż 24 godziny. Reguluje to rozporządzenie czeskiego Ministerstwa Zdrowia z dnia 2 lipca 2021 roku. Osoby niezaszczepione i bez negatywnego testu na COVID lub z nieaktualnym testem, po powrocie do Polski zobowiązane są odbyć 10-dniową kwarantannę. W tym celu muszą samodzielnie skontaktować się z infolinią GIS (procedura została opisana wyżej).

Zobacz: Wjazd do Czech na 24 godz. bez obostrzeń – Ambasada potwierdza (08.07.2021)

Możliwość wjazdu do Czech z Polski na 24 godziny bez żadnych ograniczeń dotyczy wszystkich wymienionych wyżej grup osób, a nie tylko tych niezaszczepionych bez testu. Nie ma jednak nigdzie informacji, jak to w praktyce miałoby się odbywać. Sprawa jest prosta, jeżeli na granicy nie natrafimy na kontrolę graniczną (to prawdopodobne). Wtedy po prostu wjeżdżamy, cieszymy się Runmageddonem i po biegu wracamy do Polski, czekając następnie na zdjęcia z biegu. Ale co jeżeli jednak natchniemy się na czeską Straż Graniczną? Jak im wytłumaczyć, że przyjechaliśmy tylko na 24 godziny? Niestety na to pytanie nie umiemy dziś odpowiedzieć.

Informacje o zasadach wjazdu do Czech można również znaleźć na polskich stronach rządowych. Uwaga: w naszej opinii są one nie pełne, bo określają tylko  główne zasady, bez stosowanych przez stronę czeską wyjątków (jak wjazd na 24 godz.).

Warto pamiętać, że w Czechach nie ma obowiązku używania maseczek na świeżym powietrzu, ale już w zamkniętych pomieszczeniach (sklepy, urzędy, transport publiczny) taki wymóg jest.

Fot. Pexels & FB Gladiator Race

Przeczytaj także:

Jedna odpowiedź

  1. Agnieszka

    A dzieci? Przecież też biegną? Ja już się dowiedziałam i trzeba tam dopisać w artykule, mam 9 latka test antygenowy obowiązuje. Tylko dzieci do 6 lat nie trzeba badać. Ponadto my mamy sytuacje tez inną niż wymienione powyżej syn biegnie druga dawka byla szczepienia 01.07 i nie ma 14 dni od podania obowiazuje go test antygenowy niestety. Test ważny jest 48 do 72h maksymalnie.