Bieg Herosa to cykl biegów pustynnych. Jego historia sięga roku 2012. Najbliższa edycja biegu, podczas której zawodnicy zmierzą się nie tylko z przeszkodami, ale przede wszystkim z Pustynią Błędowską, odbędzie się 25 lipca br.

Pierwszy Bieg Herosa odbył się 28 lipca 2012 roku na terenie poligonu wojskowego na Pustyni Błędowskiej. W zawodach tych wzięła udział niecała setka śmiałków, którzy rywalizowali na dystansie 10 km z przeszkodami.

Od 2015 bieg przeniósł się na cywilną (południową) część Pustyni Błędowskiej. Rozrósł się też do trzech edycji w roku: majowej, lipcowej i listopadowej. I ma kilka formuł: Lisy Pustyni to bieg z przeszkodami, Miraże to bieg przełajowy, a Nordic Walking to bieg (marsz) z kijkami.

Najbliższa edycja Biegu Herosa zaplanowana jest na 25 lipca 2020 roku. Z uwagi na epidemię koronawirus będzie to też pierwsza edycja w tym roku. Startujący we wszystkich formułach zmierzą się z tym samym dystansem 7 km.

Jak zapewniają organizatorzy, trasa biegu “wyznaczona jest przez najtrudniejsze odcinki pustyni, najbardziej grząskie, najbardziej nasłonecznione i z wykorzystaniem wszystkich dostępnych zbiegów i podbiegów”.

O godz. 10:00 w sobotę 25 lipca na trasę wyruszą zawodnicy Nordic Walking. Warunki będą wówczas jeszcze względnie dobre, bo słońce będzie jeszcze nisko, piasek nie będzie mocno jest nagrzany i powinien być w miarę ubity.

Od godz. 11:00 wystartują Miraże. Zawodnicy wyruszą na liczącą 7 km trasę biegu przełajowego falami. Te startować będą co godzinę. Grzejące słońce, rozgrzany i rozdeptany piasek, będą stanowić już duże wyzwanie.

W południe (godz. 12:10) rozegrany zostanie bieg z przeszkodami dla dzieci – Młodzi Herosi. Najmłodsi zawodnicy będą mieli do pokonania 400 m i 10 przeszkód.

O godz. 14:00 zaplanowany jest start formuły Lisy Pustyni, czyli biegu na dystansie 7 km z 15 przeszkodami. Jeżeli pogoda będzie typowa dla lipca, to lejący się żar z nieba, rozgrzane powietrze, lotny i rozgrzany piasek, będą równie dużym wyzwaniem jak te 15 przeszkód rozmieszczonych na trasie. Bo na lipcowym Biegu Herosa to właśnie  wysoka temperatura i piasek są największymi przeciwnikami uczestników. Wysoka temperatura nie pozwala odpocząć nawet jeśli ktoś zatrzyma się, żeby złapać oddech, a marsz po grząskim piasku męczy prawie tak samo jak bieg.

Warto zauważyć, że Bieg Herosa – Lisy Pustyni ma jeden z najtańszych pakietów startowych wśród biegów z przeszkodami w Polsce. Do 12 lipca to tylko 65 zł, do 21 lipca to 75 zł, a do 23 lipca 85 zł.

Ostatnim elementem Biegu Herosa, już po oficjalnej części biegowej, będzie Pustynna Piwna Mila. Wystartuje ona o godz. 18:30. Zawodnicy rywalizują na pętli o długości 400 m, mając do pokonania łączny dystans 1,6 km. Przed każdym okrążeniem muszą wypić piwo. Złą wiadomością jest to, że praktycznie już nie ma miejsc na ten piwny challenge.

(na pods. mat. pras)

Fot. Bieg Herosa