Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Od 9 lipca br. zmieniają się zasady wjazdu do Czech. Czy to komplikuje życie wszystkim wybierającym się na bieg  Runmageddon Gladiator Race Harrachov? Niekoniecznie!

Osoby niezaszczepione, w tym Polacy, którzy chcą od 9 lipca wjechać do Czech, muszą okazać negatywny wynik testu na Covid-19, poinformował w czwartek po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu czeski minister zdrowia Adam Vojtiech. Z tego obowiązku będą zwolnione osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy. Cały czas bez ograniczeń można natomiast wjeżdżać do Czech z Polski w celach turystycznych na krócej niż 24 godz.

Fot. www.vlada.cz

Od 14 czerwca, gdy Polska została sklasyfikowana jako kraj bezpieczny pod względem ryzyka zarażenia koronawirusem (zielona strefa), wjazd do Czech odbywał się bez ograniczeń. To zmieni się od 9 lipca. Czeski rząd właśnie wprowadził ujednolicone zasady wjazdu do Czech dla osób przyjeżdzających z “zielonych stref”, a więc i z Polski.

Od 9 lipca osoby niezaszczepione wjeżdżające do Czech z Polski muszą wypełnić formularz rejestracyjny i przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR na Covid-19.


Jedziesz na Runmageddon do Czech? O tych dokumentach musisz pamiętać!


Testu nie muszą przedstawiać posiadacze “Unijnego Certyfikatu COVID”, czyli osoby w pełni zaszczepione (co najmniej 14 dni od drugiej dawki szczepionki) lub ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę nie później niż pół roku wcześniej (przez 180 dni traktowani są oni jako posiadający pełną odporność). Udokumentować ten fakt można właśnie okazując certyfikat w formie kodu QR.

Każda osoba zaszczepiona lub posiadająca status ozdrowieńca może pobrać certyfikat w formie kodu QR w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), w aplikacji mobilnej IKP, aplikacji mObywatel lub w formie papierowej w punkcie szczepień. Można go okazać zarówno w wersji papierowej, jak i na smartfonie. Razem z kodem QR znajduje się informacja ile czasu jest on ważny.

Co z wjazdem do Czech na 24 godz.?

Dotychczas do Czech można wjechać do bez okazywania negatywnego testu lub “Unijnego Certyfikatu COVID” na 12 godz. w przypadku tranzytu przez ten kraj (np. jadąc do Chorwacji) lub w celach turystycznych. W tym ostatnim przypadku wyjątkiem były osoby wjeżdżające do Czech z krajów sąsiednich (w tym z Polski) w celach turystycznych, którzy mogli wjechać nie na 12 godz. ale na 24 godz. Od 9 lipca to również będzie możliwe.

[Update 03.07.2021]

W rozporządzeniu wchodzącym w życie 9 lipca 2021 roku o godz. 00:00, które wprowadza opisywane wyżej zmiany, została utrzymana możliwość wjazdu do Czech z Polski (i innych sąsiadujących państw) na mniej niż 24 godz. bez ograniczeń (testów, certyfikatów).

Zmienione zasady wjazdu do Czech trochę komplikują życie wszystkim wybierającym się w dniach 10-11 lipca do czeskiego Harrachova na bieg Runmageddon Gladiator Race. Żeby ich uniknąć należy wrócić przed upływem 24 godz., albo w przypadku kilkudniowego wyjazdu wyjechać jeszcze przed 9 lipca, albo zaopatrzyć się w stosowne certyfikaty lub testy.

Inne sprawa, że na granicy polsko-czeskiej prawdopodobnie nikt biegaczy nie skontroluje, więc…

A co w przypadku powrotu z Czech do Polski? To wszystko zostało opisane w artykule: Wszystko o Runmageddon Ultra 2021 – trasa, limity, przewyższenia, wjazd do Czech

 

2 komentarze

  1. Rafal

    W razie ‚W’ potwierdzenie negatywnego testu trzeba mieć w języku PL czy ANG? Wybieram się na ultra 10go rano

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany