Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Jesteśmy w połowie sezonu 2018 biegów z przeszkodami. Dużo biegów już za za nami, ale drugie tyle przed nami. Na zawodników OCR dodatkowo czekają imprezy rangi mistrzowskiej. Zarówno w kraju, jak i za granicą. Przyjrzyjmy się jak prezentuje się kalendarz mistrzostw roku 2018.

Zawody rangi mistrzowskiej można podzielić na 3 kategorie. Pierwsza to Mistrzostwa Polski w biegach z przeszkodami (ekstremalnych, OCR – Obstacle Course Racing). Drugą stanowią mistrzostwa Europy i Świata. Trzecią natomiast mistrzostwa organizowane przez same biegi.

Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych 2018 organizuje stowarzyszenie OCR Polska. Jest ono członkiem-założycielem Europejskiej Federacji Sportów Przeszkodowych (European Obstacle Sports Federation – EOSF), która to federacja jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sportów Przeszkodowych (Fédération Internationale de Sports d’Obstacles – FISO) z siedzibą w Lozannie w Szwajcarii.

Start w zaplanowanych na 8-9 września I Mistrzostwach Polski Biegów Przeszkodowych wymaga uzyskania kwalifikacji. Uzyskuje je 50 najlepszych mężczyzn i 30 kobiet z rankingu Pucharu Polski, trzech pierwszych mężczyzn i kobiet serii Elite dowolnego biegu partnerskiego, zwycięzca (kobieta i mężczyzna) biegu partnerskiego bez serii Elite, a także posiadacz dzikiej karty.

W tym miejscu warto wspomnieć, że OCR Polska w dniu 2 czerwca, razem z Barbarian Race, zorganizowała w Wiśle I Mistrzostwa Polski w biegu na skocznię.

Mistrzostwa Polski w biegach z przeszkodami organizuje też OCRA Poland. Odbędą się one Ząbkach w dniach 24-26 sierpnia. Będą to zawody otwarte, więc każdy będzie mógł w nich wziąć udział. Zawodnicy będą rywalizować na dystansach 3 i 15 km. Odbędzie się też bieg drużynowy.

Najważniejszą imprezą dla wszystkich zawodników OCR będą z pewnością Mistrzostwa Europy OCR, organizowane przez EOSF. Odbędą się one w dniach 29 czerwca – 1 lipca w Danii. W turnieju zobaczymy m.in. Roberta Bandosza, Tomasza Danielkiewicza, Małgorzatę Daszkiewicz, Kacpra Kąkola, Piotra Łobodzińskiego, Wojciecha Sobierajskiego, Jagodę Szwarc, Małgorzatę Szarugę, Grzegorza Szczechlę, Przemysława Trapkowskiego, Łukasza Wańczyka i Zbigniewa Ziobera.

W dniach 19-21 października w Londynie odbędą się Mistrzostwa Świata OCR 2018 (OCR World Championships 2018). Sami organizatorzy określają je jako niezależne, co ma je odróżnić od zaplanowanych na przyszły rok (9-11 sierpnia 2019) Mistrzostw Świata w Szwajcarii, których organizatorem będzie FISO. Kwalifikację do londyńskiego turnieju można zdobyć podczas opisanych wyżej Mistrzostw Polski OCRA Poland i biegów Runmageddon. Udział gwarantuje ponadto miejsce premiowane w prowadzonym przez OCRA Poland rankingu OCR League Poland.

Swoje Mistrzostwa organizują również największe biegi. Już za niespełna miesiąc, bo 7 lipca we Francji, odbędą się Mistrzostwa Europy Spartan Race. Pod koniec września natomiast w USA, skąd wywodzi się Spartan, odbędą się Mistrzostwa Świata Spartan Race.

Runmageddon organizuje Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych. W tym roku odbędzie się ich już trzecia edycja. Tradycyjnie odbywają się one razem z Finałem Ligi Runmageddon. Wg wciąż jeszcze nieoficjalnych informacji, zawody odbędą się 24 listopada w Radomiu.

Kalendarz mistrzostw w biegach OCR 2018

Powyższe zestawienie uzupełniliśmy jeszcze o Światowy Finał OCR Series sezonu 2017/2018. To seria biegów z przeszkodami rozgrywana w Europie Zachodniej, w której bierze udział duża grupa polskich biegaczy OCR. Zawody odbędą się 23 czerwca w Holandii. Łączna pula nagród sięga aż 20000 EUR.

Fot. OCR European Championships

2 komentarze

 1. Adam Nowak

  UWAGA! Aktualizacja tekstu (17.06.2018)

  1. Wyjaśniamy różnice pomiędzy MS w Londynie, a tymi zaplanowanymi na 2019 w Szwajcarii;
  2. Wyjaśniamy różnice pomiędzy MP organizowanymi przez OCR Polska a OCRA Poland.

  Odpowiedz
 2. Marcin Kiepas

  Kalendarz należy uzupełnić o jeszcze jedno wydarzenie. W dniach 28-30 czerwca 2019 roku w Gdyni odbędą się Mistrzostwa Europy OCR 2019 🙂

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany