Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Ostatni w tym roku Barbarian Race ściągnął tłumy biegaczy przeszkodowych do Ustronia. Udany występ zaliczyła Klaudia Szuba-Łata, która stanęła na najwyższym stopniu podium zarówno w formule Race, jak i Arrow.

W dniach 8-10 października w miejscowości Ustroń u podnóża Czantorii, odbył się ostatni w tym roku Barbarian Race. Biegacze do wyboru mieli aż 5 różnych formuł, rozgrywanych w dzień i w nocy, o dystansach od 300 m do 20 km. Formuła Race była jednocześnie ostatnim biegiem rozgrywanym w ramach Polskiej Ligi OCR, a Arrow w ramach Polskiej Ligi NINJA. Organizatorzy nie zapomnieli również o dzieciach, przygotowując dla nich Barbarian Race Kids.

W niedzielę 10 października odbył się bieg główny całego barbarzyńskiego weekendu w Ustroniu, czyli Barbarian w podstawowej formule… Race. Zawodnicy mieli do pokonania 13 km i około 30 przeszkód. Najszybszy wśród panów w kategorii Elite okazał się Tomasz Oślizło, a wśród pań Klaudia Szuba-Łata. Łącznie bieg w tej kategorii ukończyło 169 osób.

3. Adam Marcinkowski (1:48:00)

Tego samego dnia co Race, odbyła się organizowana tylko raz i tylko w Ustroniu, wymagająca formuła Pain. To 20 km i około 60 przeszkód. Bieg odbywa się na zasadach Open. Pierwszy linię mety przekroczył Sławomir Skrzeczyński z czasem 3 godz. 23 min. i 24 sek. Zajął on również pierwsze miejsce w Mastersach. W tej ostatniej kategorii na 3. miejscu finiszował nasz redakcyjny kolega – Jerzy Rojkowski. Gratulacje. Wśród pań najszybciej finiszowała Agata Kołodziej.

Dzień wcześniej, w sobotę 9 października, został zorganizowany Barbarian Opener, czyli krótsza i nieco ułatwiona wersja biegu głównego. Adresowany jest on do osób, które dopiero zaczynają swą przygodę z trudnym i wymagającym Barbarianem. Jak wynika z danych udostępnionych przez ZmierzymyCzas, najlepszy czas miał Tomasz Jaśko (1:09:54). W gronie pań pierwsza linię mety przekroczyła Stanislava Babušková z Czech (1:26:42).

W sobotę odbył się również sprinterski, bo rozgrywany na dystansie zaledwie 300 metrów, Barbarian Arrow. Był on też ostatnimi zawodami w ramach Polskiej Ligi Ninja.

4. Kacper Gazurek (00:04:37)

Całe to barbarzyńskie szaleństwo biegowe w Ustroniu rozpoczęło się już w piątek. Od debiutu nowej formuły PEAK28. Tu przeszkód nie było. Ale i nie musiało być. Jedną wielką przeszkodą był stromy podbieg po Czantorię o średnim nachyleniu 28 stopni. Trasa mierzyła 1,6 km, a różnica poziomów między startem a metą wynosiła 450 m. Pewnym utrudnieniem było również to, że był to bieg nocny. Trasę oświetlało, tworząc przy tym niesamowity klimat, 500 pochodni. No i oczywiście czołówki na głowach biegaczy i biegaczek. Najszybszy zawodnik potrzebował 16 min i 15 sek., żeby wbiec na Czantorię. Najszybsza zawodniczka 24 min. i 29 sek.

3. Tomasz Wąsowicz (00:17:28)

Tu warto wspomnieć, że Mateusz Haratyk i Kamil Bury to biegacze narciarscy. Obaj w tym roku startowali na Mistrzostwach Świata w Obersdorfie.

W biegu na Czantorię wystartowało 150 osób.