Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Nowe przeszkody, ponad 400 zawodników w fali Elite i liczna grupa topowych biegaczy OCR z zagranicy, z mistrzem Europy na czele. Tak zapowiada się pierwszy w tym roku Barbarian Race.

Sezon biegów z przeszkodami w Polsce powoli się rozkręca. Po Runmageddonie, Biegunie i kilku lokalnych biegach, w pierwszy weekend kwietnia swój sezon rozpocznie Barbarian Race. Zrobi to w Siemianowicach Śląskich. Oprócz nowych przeszkód i debiutującej formuły Opener, na biegu pojawią się najlepsi zawodnicy z Polski oraz duża grupa topowych zawodników z Europy. Przypomnijmy, że Barbarian został wybrany najlepszym biegiem z przeszkodami w Polsce w 2017 i 2018 roku.

Siemianowicki Barbarian będzie drugim w tym sezonie biegiem Ligi OCR Polska. W niedzielę, 7 kwietnia w klasycznym 13-kilomentrowym (+35 przeszkód) biegu, wystartuje w fali Elite ponad 400 zawodników, podczas gdy w fali Open na ten sam dystans zapisało się 287 biegaczy.

W sobotnim Barbarian Opener na trasę wybiegnie ponad 530 zawodników, a z przeszkodami na Barbarian Arrow zmierzy się 195 osób. Przy czym, w przypadku tego ostatniego, frekwencja z pewnością będzie większa, gdyż tradycyjnie zawodnicy będą dopisywać się w dniu zawodów.

Klik-Klak, Rurecznia, Ding-Dong, Taran

Na ligowym Barbarianie pojawią się cztery nowe przeszkody: Klik-Klak, Rurecznia, Ding-Dong i Taran. W opinii Grzegorza Szczechli, szefa Barbariana, problemy zawodnikom może sprawić zwłaszcza Klik-Klak. Opis tej przeszkody w Rulebooku przedstawia się następująco:

“Przeszkoda składa się z stalowych obracających się elementów. Zaczynamy od drążka, po czym obracamy tak kołem by pierwszy drążek z którego zaczynaliśmy znalazł się za kołem. Przeszkodę uważa się za zaliczoną gdy zawodnik bez kontaktu z podłożem uderzy w dzwonek ręką.”

Pierwszą techniczną przeszkodą na trasie będzie natomiast 9-stanowiskowa Rurecznica. Co to za konstrukcja? Rulebook opisuje ją tak:

“Przeszkoda składa się z stalowych elementów. Należy przyciągnąć za pomocą linki 2 wkłady metalowe. Przesuwając wkład zarówno z jednej i drugiej strony, uczestnik przemieszcza się do przodu. Zabrania się dotykania czarnych elementów oraz elementów konstrukcji. Przeszkodę uważa się za zaliczoną gdy zawodnik bez kontaktu z podłożem uderzy w dzwonek ręką.”

Wspomniane wyższej cztery konstrukcje to nie będą jedyne nowości. Pewnej modyfikacji ulegnie Hybryda i Low Rig. Inną nowością jest to, że przeszkody zostały pokryte specjalną antypoślizgową farbą, co ułatwi ich pokonywanie nawet gdyby były mokre.

Na debiutującej w tym roku formule Opener, która z założenia ma być wprowadzeniem do barbarzyńskiego świata biegów z przeszkodami, pojawią się ułatwione przeszkody, więcej przeszkód typu „fun” i trochę błota. Organizatorzy nie planują natomiast dużych modyfikacji przeszkód na Barbarian Arrow.

Pełen katalog przeszkód i reguły ich pokonywania, zawodnicy poznają najpóźniej w środę, 3 kwietnia. Wówczas zostanie opublikowany, cytowany wyżej Rulebook. Pojawi się też nowy filmik instruktażowy odnośnie sposobu pokonywania przeszkód.

Mocna międzynarodowa obsada

W Siemianowicach nie tylko stawią się niemal wszyscy liczący się zawodnicy OCR z Polski, ale również mocna reprezentacja zawodników z zagranicy. Na Barbarianie pojawi się m.in.:

  • Leon Kofoed (Dania)mistrz Europy OCR 2018 na krótkim dystansie;
  • Katja Christensen (Dania)wicemistrzyni Europy OCR 2018 na standardowym dystansie;
  • Nikolaj Dam (Dania) – 5. miejsce na Mistrzostwach Świata OCR 2018 na standardowym dystansie;
  • Matthias Graute (Niemcy) – triathlonista i 2. zawodnik ostatniego biegu OCR Series w Nijmegen;
  • Eugene Sheretov (Ukraina) – 2. miejsce na Runmageddon Modlin 2019;
  • Tereza Lomnická (Czechy) – zwyciężczyni Barbarian Arrow w Tychach w 2018 roku;
  • Lukáš Hanyk (Czechy) – zwycięzca Barbarian Rebelia w Tychach w 2018 roku.

W Siemianowicach być może pojawi się jeszcze Thomas Buyle. Belg w 2018 roku zajął 6. miejsce na Mistrzostwach Świata OCR w Londynie na standardowym dystansie, a niedawno wygrał dwa ostatnie biegi z serii OCR Series, i z obecną formą jest jednym z pretendentów do stanięcia na podium podczas Mistrzostw Europy OCR 2019 w Gdyni.

Łącznie w Barbarian Opener pobiegnie 15 zawodników z zagranicy, z przeszkodami na Arrow zmierzy się 8 zawodników, a z najlepszymi polskimi zawodnikami w niedzielnym 13-kilometrowym Barbarian Race rywalizować będzie aż 31 gości z zagranicy.

Barbarian jest kobietą

Po ogromnej fali krytyki jaką wywołał ligowy Biegun w Gdyni, gdy organizatorom zarzucono nie tylko zignorowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, ale także niedostosowanie przeszkód do warunków fizycznych kobiet (konieczność ciągnięcia ważącego 40 kg łańcucha), Barbarian natychmiast zareagował na zaistniałą sytuację. Oprócz wprowadzonych w poprzednim sezonie „dwóch żyć” dla kobiet (możliwość odpuszczenia dwóch przeszkód w zamian za karę czasową), dodatkowo dostosowano również niektóre przeszkody.

“Po dyskusji na grupie i konsultacji z OCR Polska zdecydowaliśmy, że będzie zmniejszony ciężar (dla kobiet – red.), jeden przeskok mniej na Sterway to Haven oraz Dragon Tail i cięższy młot na Ding-Dong” – powiedział nam Grzegorz Szczechla.

W przypadku przeszkody Ding-Dong waga młota ma duży wpływ na czas jej pokonania. Owym młotem zawodnicy będą “uderzać tak w kwadrat znajdujący się na środku przyrządu, by wylatująca rolka uderzyła w dzwonek”. Dlatego im cięższy młot, tym łatwiej panie będą mogły zaliczyć to zadanie.

Czytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany