Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Drugiego dnia Mistrzostw Europy OCR w Danii odbył się bieg na dystansie standardowym. Na najwyższym stopniu podium staną Jonathan Albon… i Thibault Debusschere. Dokładnie. Bo Mistrzów Europy jest teraz dwóch! Polacy z dobrej strony pokazali się w Age Group. W 2019 roku Mistrzostwa odbędą się w Polsce.

W sobotę 30 czerwca najlepsi zawodnicy z Europy rywalizowali w Danii o medale na dystansie standardowym (Standard Course), czyli 15 km z ponad 50 przeszkodami. Był to bieg dużo łatwiejszy niż piątkowy Short Course (4 km i 25 przeszkód), który pokonało (doniosło opaskę do końca i zmieściło się w limicie czasu) zaledwie 13 mężczyzn i 1 kobieta z Elity. Organizatorzy pomni tych doświadczeń, ułatwili przejście wielu przeszkód. I od razu widać to w statystykach. Bieg z sukcesem zakończyło (opaska + limit) 90 mężczyzn i 13 kobiet startujących w najbardziej prestiżowej serii Elite.

Zawody na dystansie 15 km były bardzo emocjonujące. Zwłaszcza wśród mężczyzn. Pierwszy na metę wpadł, niedawny zwycięzca OCR Series 2017/2018 World Finals, Thibault Debusschere z Belgii. Pół sekundy (!) po nim finiszował Brytyjczyk Jonathan Albon, czyli żywa legenda biegów OCR. Tyle tylko, że Albon miał lepszy czas netto, bo wystartował o JEDNĄ SEKUNDĘ później niż Belg. I to jego system pomiaru czasu wskazał jako zwycięzcę zawodów.

Brytyjczyk nie zgodził się z takim werdyktem, uznając zwycięstwo Belga. Ostatecznie nie kruszono kopii o ułamki sekund. Uznano, że obaj zawodnicy dobiegli do mety z czasem 1 godzina 11 minut i 14 sekund. I obaj zostali… Mistrzami Europy w biegach z przeszkodami na dystansie 15 km!

Na najniższym stopniu podium stanął Albert Soley Castells. Hiszpan dzień wcześniej, na dystansie 4 km, zajął drugie miejsce.

W sobotę wśród 90 mężczyzn z Elity, którzy zakończyli Standard Course z sukcesem, znalazło się 11 Polaków. Najlepszym z nich, podobnie jak w piątek, okazał się Łukasz Wańczyk. Finiszował na 24. miejscu, tracąc do Albona i Debusschere 20 minut i 23 sekundy. W tym miejscu warto jednak przypomnieć, że na arcytrudnym piątkowym Short Course, Wańczyk zajął wysokie 4. miejsce. Tym czasem Debusschere nie brał w tym biegu udziału, a Albon zszedł z trasy, żeby zaoszczędzić siły (i dłonie) na sobotni bieg.

Na 38. miejscu finiszował Zbigniew Ziober (1:41:30), a na 41. miejscu Łukasz Gustaw (1:43:51). Niestety biegu do udanych nie może zaliczyć Grzegorz Szczechla, którego przed mistrzostwami z pewnością wielu typowało jako kandydata do medalu. Rozcięta dłoń sprawiła, że Szczechla oddał opaskę.

W biegu kobiet w serii Elite po koronę królowej OCR sięgnęła Eszter Hortobágyiová ze Słowacji. Na drugim stopniu podium stanęła Katja Christensen z Danii. Trzecia była Lorena González z Hiszpanii. Niestety żadna z trzech startujących Polek nie doniosła opaski do mety.

Z bardzo dobrej strony Polacy pokazali się w Age Group. Łącznie w tej kategorii wystartowało aż 94 zawodników z Polski i 15 zawodniczek. Aczkolwiek w porównaniu z piątkowym biegiem na 4 km, w sobotę na podium stanęła mniejsza ich liczba. W znaczniej mierze tłumaczy to jednak fakt, że wielu odczuło trudny piątkowych zawodów.

 

Wyniki Polaków – Age Group (15 km, 50+ przeszkód):

  • Robert Bandosz – I miejsce w kategorii 25-29
  • Sebastian Kasprzyk – II miejsce w kategorii 18-24
  • Robert Krzystyniak – II miejsce w kategorii 40-44
  • Andrzej Tarka – III miejsce w kategorii 40-44

 

Niestety żadna z 15 Polek startujących na 15 km, podobnie jak to miało miejsce dzień wcześniej na dystansie 4 km, nie zameldowała się w sobotę na mecie z opaską.

W niedzielę, 1 lipca, zaplanowane są biegi drużynowe. Drużyny są 3 osobowe: męskie, damskie lub mieszane. Zawodnicy najpierw indywidualnie będą pokonywać swoje odcinki trasy i dedykowane im przeszkody (zmiana biegowa, siłowa i techniczna), żeby ostatni odcinek pokonać razem. Liczymy na kolejny dobry występ Polaków. Starty zaplanowane są od godz. 08:30, a dekoracja zwycięzców odbędzie się o godz. 13:30.

Niedziela będzie też ostatnim dniem Mistrzostw Europy OCR. A za rok najlepsi zawodnicy starego kontynentu zjadą do Polski. Tak, tak. To już zostało oficjalnie potwierdzone. Mistrzostwa Europy OCR 2019 odbędą się w Polsce.

Czytaj także:

  1. 1. dzień Mistrzostw Europy OCR: niesamowity Leon Kofoed i polskie podium w kategorii 24-29 lat
  2. Mistrzostwa Europy OCR, liczymy na medale Polaków

Fot. FB Sebastian Kasprzyk & Thibault Debusschere

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany