W marcu startuje Polska Liga Ninja. Na 6. różnych zawodach rozsianych po całej Polsce, zawodnicy będą rywalizowali na krótkim torze przeszkód nie tylko o wygraną indywidualną i w sztafecie, ale również o kwalifikację do Mistrzostw Świata Ninja 2020 oraz do Mistrzostw Świata 100M OCR 2020 w rosyjskim Soczi.

Celem Ligi jest popularyzacja sportów przeszkodowych oraz motywowanie uczestników do podejmowania regularnej aktywności fizycznej poprzez całoroczne współzawodnictwo indywidualne oraz drużynowe – można przeczytać w regulaminie Ligi. Ma ona wyłonić najlepszego przeszkodowego ninja oraz najlepsze sztafety. Zawodnicy i zawodniczki będą ponadto rywalizować o kwalifikację na sprinterskie zawodach 100M Sprint OCR podczas tegorocznych Mistrzostw Świata OCR w rosyjskim Soczi oraz na Mistrzostwa Świata Ninja 2020 (ich lokalizacja nie jest jeszcze oficjalnie podana).

Terminarz Polskiej Ligi Ninja:

  • 21-22.03.2020 Ninja Series by OSPRO Wolica k. Warszawy
  • 04-05.04.2020 Runmageddon Games Wrocław
  • 02-03.05.2020 Barbarian Arrow Dąbrowa Górnicza
  • 30-31.05.2020 Runmageddon Games Warszawa
  • 04-05.07.2020 Biegun Ninja Gdynia
  • 20-22.08.2020 Ninja Run by Hunt Run Białka Tatrzańska

Zawody będą odbywać się na dystansach od 100 do 400 metrów, gdzie uczestnicy będą mieli do pokonania 8-10 przeszkód, z których ukończenie każdej jest obowiązkowe. Zarówno dystanse poszczególnych zawodów, ale przede wszystkim rodzaje przeszkód, będą różne. W sumie będą to 4 różne tory, które będą sprawdzać różne umiejętności. Po dwa przygotuje Runmageddon (2x Games) i OSPRO (Ninja Series i Ninja Run by Hunt Run), a po jednym Barbarian i Biegun.

Miejsce uzyskane przez każdego zawodnika na danych zawodach ligowych będzie przeliczane na wartość punktową. I tak za 1. miejsce będzie on mógł zdobyć 1000 pkt., za drugie – 970 pkt., za trzecie – 941 pkt., za dziesiąte – 763 pkt., za dwudzieste – 567 pkt., za setne – 64 pkt., a ostatnim punktowanym będzie 163. miejsce, za które uczestnik otrzyma 1 pkt.

Drużyny wystawiają maksymalnie po jednej 4-osobowej sztafecie męskiej, żeńskiej i mieszanej. Kolejność sztafet na poszczególnych zawodach również będzie nagradzana punktami. W tym przypadku za 1. miejsce będzie to 10 pkt., a za kolejne następne o 1 pkt. mniej.

Po każdych zawodach ligowych OCR Polska będzie publikować ich wyniki i ranking punktowy (Puchar Polski). Nie ma obowiązku brania udziału we wszystkich zawodach Ligi i nie ma minimalnej ilości zawodów ligowych w których trzeba uczestniczyć.

Finał Ligi Ninja odbędzie się 20-22 sierpnia podczas ostatnich zawodów w Białce Tatrzańskiej, towarzyszącej biegowi z przeszkodami Hunt Run. Będą to takie same zawody, jak poprzednie. Z tą tylko różnicą, że po ich zakończeniu zostaną podliczone wszystkie zdobyte przez zawodników punkty i odbędzie się dekoracja najlepszych z nich oraz najlepszych sztafet.

Polska Liga Ninja ma charakter pilotażowy. Na chwilę obecną można na pewno powiedzieć, że najlepsi zawodnicy zdobędą kwalifikację na zawody 100M Sprint OCR podczas Mistrzostw Świata OCR w Soczi i Mistrzostw Świata Ninja 2020. Docelowo Liga będzie też kwalifikować do zawodów typu Ninja Track na Mistrzostwach Europy OCR oraz do podobnych zawodów organizowanych przy okazji Mistrzostw Polski biegów przeszkodowych (póki co nie zapadła decyzja, że takie zawody odbędą się w 2020 roku).

Fot. OCR Polska, Dawid Herda

Czytaj także: