Pierwsze Mistrzostwa Świata Ninja OCR odbędą się w ostatni weekend wakacji w Moskwie. Właśnie wystartowała rejestracja na nie. Zawodnicy rywalizować będą na na liczącym 160 m torze Arena of Heroes. Pula nagród to 22 tys. euro.

W dniach 30 sierpnia – 1 września 2019 roku w Moskwie odbędą się pierwsze w historii Mistrzostwa Świata Ninja OCR (NINJA OCR WORLD CHAMPIONSHIP 2019), oficjalnie ogłosiła to w piątek Międzynarodowa Federacja Sportów Przeszkodowych (Fédération Internationale de Sports d’Obstacles – FISO) z siedzibą w Lozannie w Szwajcarii. Bezpośrednim organizatorem mistrzostw będzie Hero League (Лига Героев), rosyjska drużyna, który organizuje m.in. sprinterskie zawody przeszkodowe Ninja OCR “Arena of Heroes”.

Na Mistrzostwa Świata Ninja OCR 2019 można się zapisywać na stronie www.ninjawc2019.com. Rywalizacja będzie odbywać się na torze “Arena of Heroes”. Liczy on 160 metrów i składa się z 12 przeszkód. Jak podają organizatorzy, najlepszy czas przejścia to 2 min. i 24 sek.

Rywalizować można indywidualnie (kobiety i mężczyźni) w prestiżowej serii Elite lub też serii Age Group (18-29 lat, 30-39 lat i 40+). Indywidualnie można też rywalizować w “zabawowej” i organizowanej poza mistrzostwami, formule Open Run. Odbędzie się też mistrzowstwa drużyn mieszanych, składających się z 2 kobiet i 2 mężczyzn. Bieg ma formę sztafety, więc każdy z zawodników pokonuje po 3 przeszkody na torze.

[Update 24.07.2019] Łączna pula nagród w Mistrzostwach to 22 tys. euro. Dla zawodników serii Elite przeznaczono łącznie 8000 euro na nagrody, dla Age Group 8400 euro, a dla sztafet 5600 euro.

Mistrzostwa Świata Ninja OCR 2019 są najlepszym przykładem, że właśnie rozpoczął się prawdziwy boom na sprinterskie biegi z przeszkodami typu ninja. Szczególnie, że to nie jedyne debiutujące w tym roku takie mistrzowskie wydarzenie.

Jeszcze dziś (15 czerwca), podczas Światowego Finału OCR Series, odbędą się zawody The Urban-Sky 100M, czyli sprinterski bieg z przeszkodami na liczącym 100 metrów torze przeszkód.

Na Mistrzostwach Europy OCR 2019 w Gdyni zadebiutuje bardzo widowiskowa i bardzo szybka formuła Ninja Track, podczas której zawodnicy będą rywalizować na 150-metrowym torze przeszkód z 8. przeszkodami. Nie jest wykluczone, że ta sama formuła pojawi się też na Mistrzostwach Polski OCR 2019.

Jesienią na Mistrzostw Świata OCR 2019 w Londynie, pojawi się natomiast sprinterska formuła 100M Sprint Championships.

Podobne ultrakrótkie tory przeszkód wprowadzają też organizatorzy wielu biegów z przeszkodami. W tym roku, po dłuższej przerwie, Runmageddon reaktywował Gamesy. Cały czas organizowany jest Barbarian Race Arrow. W wakacje natomiast odbędą się dwie edycje biegu Eliminator OCR, w tym jednak w centrum Zielonej Góry, przy licznie zgromadzonych kibicach. Ten boom w Polsce może jeszcze przyspieszyć, gdy jesienią telewizja Polsat wyemituje pierwszą edycję programu Ninja Warrior Polska, w której pojawi się duża grupa uczestników, których na co dzień można spotkać na jednym z wielu biegów przeszkodowych.