Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Piotr Łobodziński, niekwestionowany mistrz świata w bieganiu po schodach, zadebiutował na Majorce w biegu ekstremalnym Spartan Race na dystansie Super (ponad 13 km), ocierając się o podium. Na tej hiszpańskiej wyspie z dobrej strony pokazali się również inni Polacy.

W sobotę 3 marca, gdy Polskę wciąż ściskały silne mrozy, na słonecznej Majorce na Morzu Śródziemnym został zorganizowany bieg ekstremalny z serii Spartan Race. Biegacze rywalizowali na dystansach Sprint, czyli ponad 5 km i 20-23 przeszkody. A także Super, czyli ponad 13 km i 24-29 przeszkód. Ten dłuższy dystans był bardziej prestiżowy. Zawodnicy biegli w falach Elite, Age Group i Open. I to właśnie na starcie tego wyścigu stawili się najlepsi polscy biegacze. Na dystansie Sprint była tylko fala Open.

Pogoda na Majorce była słoneczna, temperatura wynosiła około 16 stopni °C, ale dość mocno wiało. Na trasie było dużo podbiegów i zbiegów, co przypominało zeszłoroczne Spartan Race w Krynicy Zdrój. Przeszkody jak to na Spartanie. Wymagające, ale nie za bardzo trudne. Oczywiście był rzut oszczepem, który chyba zawsze jest loterią. Było dźwiganie worka, monkey bar i zdradzieckie równoważnie. Tradycyjnie nie pokonanie przeszkody oznaczało karę w postaci 30 burpee (klatka piersiowa musi uderzyć o ziemię, stopy muszą oderwać się od ziemi).

Piotr Łobodziński, aktualny mistrz świata w bieganiu po schodach (wywalczył ten tytuł w 2015 roku) i 5. krotny zwycięzca cyklu Towerruning Tour w latach 2013-2017, swą przygodę z biegami przeszkodowymi rozpoczął w 2017 roku, wcześniej biegając jednak przełaje i po górach. W zawodach Spartan Race wystartował pierwszy raz. Debiut ma Majorce należy uznać za bardzo udany. Na dystansie Super w fali Elite zajął on 5. miejsce, ocierając się o podium. Niestety Piotr spadł z równoważni. Kosztowało go to 30 karnych burpeesów i, jak sam szacuje, stratę około 3 minut.

1. Albert Soley (Hiszpania); czas 01:24:44
  2. Sebastian Conrad Haakansson (Hiszpania)
  3. Anibal Fidalgo Lopez (Hiszpania)

W fali Elite na dystansie Super wystartował też dobrze znany miłośnikom biegów przeszkodowych i ekstremalnych w Polsce, Wojciech “Sobieraj” Sobierajski. Na metę przybiegł on 24.

Na Majorce, gdzie biegło w sumie kilkoro Polaków, pojawiła się też Agata Pietroszek i Rafał Kasza. Oboje biegli w fali Age Group na dystansie Super. Oboje z dobrym wynikiem. Agata zajęła 2. miejsce w kategorii wiekowej 18-24 lata, a Rafał był 3. w kategorii wiekowej 30-39 lat i 5. wśród mężczyzn w tej fali.

To jednak nie wszystko. Justyna Garlacz z Warszawy, biegnąca w fali Age Group, zajęła 3. miejsce  w kategorii wiekowej 25-29 i 16. miejsce wśród kobiet. W kategorii Open na tym samym dystansie wystartowała zaś Daria Szefer z Siemianowic, która była 3. w grupie wiekowej 25-29 lat i 7. wśród kobiet.

W zawodach na Majorce świetnie też poradziła sobie mieszkająca w Hiszpanii Magdalena Pilar, która startując w fali Age Group zajęła 1. miejsce w kategorii wiekowej 40-49. Jej czas to 02:32:40, co dało jej 8. miejsce wśród wszystkich kobiet startujących w tej fali, a także 130 miejsce w klasyfikacji ogólnej.  To kolejny dobry wyniki tej zawodniczki. W biegu Spartan Race w Andorze (17 września 2017) na dystansie Beast również wygrała swoją kategorię wiekową i była 8. wśród kobiet.

Kolejne europejskie zawody z serii Spartan Race zostaną rozegrane już 17 marca we Francji. W Paryżu zawodnicy będą się ścigać na dystansie Sprint. Do Polski Spartan Race zawita 24 marca. Areną zawodów będzie Bytom. W maju Spartanie zawitają natomiast do Krakowa, a w październiku do Wrocławia.