Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Polski rząd napsuł krwi wszystkim biegaczom. Najpierw poinformował, że wraz z nowymi ograniczeniami w przemieszczaniu się będzie zakazane bieganie do 11 kwietnia, żeby… dosłownie godzinę później się z tego wycofać. 

(Artykuł został zaktualizowany o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 roku)

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili we wtorek 24 marca nowe, bardzo restrykcyjne, ograniczenia przemieszczania się, co ma pomóc w walce z epidemią koronawirusa w Polsce. Będą one obowiązywać do 25 marca do 11 kwietnia br.

Przy tej okazji rząd napsuł krwi wszystkim biegaczom, początkowo informując na stronach gov.pl, że ograniczenia dotyczą też biegania (screen z gov.pl):

Szybko jednak te informacje zostały skorygowane i godzinę później na rządowych stronach już nic nie było o zakazie biegania. Znalazła się za to informacja, że dozwolone jest wyjście na spacer do parku lub lasu, jeżeli zachowuje się tylko ograniczeń dotyczących odległości i limitu przemieszczających się osób (aktualny screen z gov.pl).

Czy w takim razie rekreacyjne bieganie na świeżym powietrzu będzie dozwolone? Tak. Oczywiście z poszanowaniem tych zasad, o których wspomina się przy okazji spacerów. Te informacje potwierdził też rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

[Update 24.03.2020 godz. 18:00] 

Dla wszystkich mających wątpliwości, ale też ostatecznie przecinając ten chaos informacyjny, który polski rząd przy tej okazji nam zaserwował, po kilku godzinach na rządowych stronach pojawiło się dodatkowe wyjaśnienie odnoszące się wprost do sportu:

Wracając natomiast do samych ograniczeń w przemieszczaniu się to do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie więc nie dotyczy jedynie dojazdu do pracy, załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego i wolontariatu związanego z walką z koronawirusem (screen z gov.pl).

Dodatkowym warunkiem jest to, że będzie można przemieszczać się w grupie do dwóch osób. Z tym, że i tu jest wyjątek. Bo nie dotyczy to rodzin.

Źródło: www.gov.pl/web/koronawirus/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem 

[Update: 24.03.2018 godz. 21:20]

Jakby jeszcze było mało zamieszania z nowymi ograniczeniami, to z opublikowanego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dniach 24 marca 2020 roku wcale nie wynika wprost, że aktywność sportowa jest dozwolona. Chyba, że potraktujemy ją jako “zaspakajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego“.

Pozostaje więc tylko trzymać ministra zdrowia za słowo i wierzyć interpretacji rozporządzenia, która ukazała się wcześniej na rządowych stronach.

 

Uwaga: Artykuł początkowo ukazał się pod tytułem “Polski rząd zakazał rekreacyjnego biegania od 25 marca do 11 kwietnia”.

Czytaj także:

2 komentarze

 1. Daniel

  Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

  Nauczcie sie sluchac lub czytac ze zrozumieniem a nie siejecie dezinformacje…

  Odpowiedz
  • Redakcja

   Dokładnie ten cytat pojawił się w artykule. Został też opisany cały chaos informacyjny, jaki zaserwował polski rząd przy okazji wprowadzenia nowych ograniczeń w zakresie przemieszczania się.

   Jeszcze raz przypominamy, jakie kolejno informacje pojawiły się na rządowej stronie gov.pl:

   1. biegi i spacery zakazane;
   2. spacery dozwolone, a o biegach cisza;
   3. biegi i jazda na rowerze dozwolone.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany