Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Tytuł jest trochę przewrotny i prowokacyjny, bo nie ma jednych, najlepszych butów do biegów z przeszkodami. Może jednak są jakieś buty, które wyjątkowo dobrze sprawdzają się na trasach biegów OCR? Czym się kierować przy wyborze? Wybrać tanie czy drogie buty? O tym wszystkim przeczytacie niżej.

Już na samym początku rozwiejmy wszelkie wątpliwości: nie ma jednych najlepszych butów do biegów z przeszkodami. Pomijając to, że warunki w jakich odbywają się biegi są różne i preferują różne modele butów, to przede wszystkim nasze stopy i nasze wymagania co do obuwia są inne. Dlatego but, który pasuje tobie, mnie zupełnie nie będzie odpowiadał. I odwrotnie. Nie wierzycie? Zajrzyjcie na dowolną grupę biegową i wyszukajcie pytania o buty. Temat rzeka. A odpowiedzi diametralnie różne. Zarówno jeżeli chodzi o markę, model, jak i półkę cenową.

Od czego należy zacząć wybór butów do biegów z przeszkodami? Przede wszystkim od uświadomienia sobie, że buty za was nie pobiegną. To tylko dodatek. Czy to oznacza, że można biec w dowolnym obuwiu sportowym? Można. Tak samo jak można zimą jeździć na łysych oponach, ale ani to komfortowe, ani bezpieczne.

Po drugie, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z biegami OCR (Obstacle Course Racing) to wydawanie miliona monet na buty jest nieco pozbawione sensu. Kto wie, ile ta przygoda potrwa? I czy taki pierwszy wybór będzie trafiony? Jednak przede wszystkim, to co jednemu pasuje, niekoniecznie musi pasować innemu. A gdyby miało się okazać, że jednak nie pasuje, to lepiej odstawić w kąt buty za 200 zł niż za 500 zł.

A może jednak są jakieś buty, które spokojnie można wszystkim polecić? Przede wszystkim kilka uniwersalnych rad:

1) buty mają pasować tobie, przymierz je i sprawdź, czy dobrze się w nich czujesz;

2) zwykle drogie buty są lepsze niż tanie, jednak czy na tyle, żeby zapłacić za nie 2x więcej?

3) nawet najlepsze i najdroższe buty mogą mieć wadę, dlatego sprawdź jak wygląda polityka reklamacji w danym sklepie.

Obserwując sytuację na różnych biegach z przeszkodami można dojść do wniosku, że około 30 proc. ludzi biegnie w obuwiu sportowym jakie aktualnie posiada w domu,  połowa kupuje najtańsze buty z agresywnym bieżnikiem dostępne w sklepach, a pozostałe 20 proc. inwestuje w droższe buty.

Dla kogoś, kto pierwszy raz postanowił się zmierzyć z biegami przeszkodowymi, warto polecić tą drugą opcję: tanie buty trailowe. Bo nawet jak ostatecznie OCR-y nie przypadną nam do gustu, to nie szkoda będzie nam wydanych na nie pieniędzy.

Dopiero w miarę, jak biegi przeszkodowe będą cię wciągać, a ty będziesz poznawał związane z nimi swoje potrzeby, możesz już bardziej świadomie zainwestować w lepsze buty.

Czytaj także: Jakie buty do biegów z przeszkodami? W czym biegają najlepsi zawodnicy?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany