We wtorek (10 marca) premier Morawiecki ogłosił odwołanie wszystkich imprez masowych w związku z zagrożeniem koronawirusem, a Minister Sportu rekomendowała odwołanie imprez sportowych niezależnie od ich wielkości. Organizatorzy biegów z przeszkodami monitorują sytuację, ale nie zamierzają ich odwoływać. Deklarują, że wszystkie ogłoszone biegi odbędą się w terminie.

Decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych podyktowana jest chęcią zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Podstawą prawną dla tej decyzji jest Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W przypadku biegów płaskich na efekty nie trzeba było długo czekać. W ciągu kilku godzin pojawiły się informacje o odwołaniu (przełożeniu) m.in.:  17. Krakowski Półmaraton Marzanny (22 marca), 21. PKO Półmaraton Dookoła Jeziora Żywieckiego (29 marca), 47. Maraton Dębno (4-5 kwietnia), DOZ Maraton Łódź (17-19 kwietnia) i 6. Gdańsk Maraton (18-19 kwietnia).

Organizatorzy biegów z przeszkodami zapewniając o tym, że poważnie traktują obecną sytuację, wczoraj w mediach społecznościowych deklarowali, że wszystkie najbliższe eventy odbędą się zgodnie z planem. Od osób związanych z organizatorami można było usłyszeć, że biegi przeszkodowe nie są imprezami masowymi, więc w sposób bezpośredni decyzja premiera ich nie dotyczy.

 

28 marca 2020: Biegun “Wesołe Bagniska” Gdynia

“W związku z informacją o odwołaniu imprez masowych spowodowanych KORONAWIRUSEM informujemy: Biegun – Wesołe Bagniska do nich nie należy i póki co nie ma powodów by go odwoływać.”

Na listach startowych ponad 400 osób.

 

4-5 kwietnia 2020: Runmageddon Stadion Wrocław

 

“W związku z Waszymi licznymi pytaniami, informujemy, że zakładamy przeprowadzenie wszystkich wiosennych eventów zgodnie z planem, a przygotowania przebiegają w normalnym trybie.

Oczywiście, nie lekceważymy zagrożenia i w związku z tym, przygotowaliśmy listę środków prewencyjnych, którą wysyłamy do Wojewódzkich Inspektoratów Sanitarnych. Gdy tylko zostaną zatwierdzone lub gdy otrzymamy dodatkowe zalecenia od władz, będziemy Was o nich szczegółowo informować.”

Limit miejsc dla dorosłych uczestników Runmageddon Stadion Wrocław to 4800 (bez Family). Kolejne biegi z serii Runmageddon odbędą się 18 kwietnia w Krakowie i 1-3 maja w czeskiej Pradze. W przypadku tego ostatniego eventu warto wspomnieć, że rząd Czech do odwołania zabronił wszelkich wydarzeń gromadzących 100 osób.

[12.03.2020] Runmageddon Stadion Wrocław odwołany i przeniesiony na “drugą połowę 2020 roku”. Podobnie zaplanowany na 18 kwietnia Runmageddon Kraków.

Więcej o odwołanych biegach: Lista odwołanych biegów OCR z powodu koronawirusa

 

19 kwietnia 2020: Masakrator Rybnik

“II Masakrator Rybnik 19 kwietnia NIE JEST ZARAŻONY… gdyby ktoś zapomniał, 2 żałoby narodowe w tamtym roku przetrwaliśmy i imprezy odbyły się w zaplanowanym terminie.”

Na listach startowych 388 osób.

 

2-3 maja 2020: Barbarian Race Dąbrowa Górnicza

“W trosce o Wasze bezpieczeństwo śledzimy sytuację, aby zawody odbyły się na możliwie najwyższym poziomie. Jednocześnie informujemy, że na ten moment nie planujemy żadnych zmian w terminach zawodów.

Pamiętajcie, Wasze bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze dlatego zachęcamy do dyskusji a na pewno weźmiemy pod uwagę Wasze opinie i sugestie.”

Limit uczestników: ??? Kolejny bieg organizowany przez Barbarian Race odbędzie się 23-24 maja br. w Wiśle.

 

9 maja 2020: Spartan Race Czarna Góra

“Drodzy Spartanie, bezpieczeństwo uczestników naszych biegów jest od zawsze – zarówno dla Spartan Polska, jak i całej globalnej organizacji – priorytetem.

W związku z doniesieniami dotyczącymi wydarzeń w różnych krajach jak i Waszych licznych zapytań informujemy, że na chwilę obecną przygotowania do wydarzeń w Białce Tatrzańskiej jak i Czarnej Górze są kontynuowane. Liczymy, że sytuacja do biegów zostanie unormowana i będziemy mogli zapewnić Wam spartańskie wyzwanie w pięknych okolicznościach przyrody na najwyższym poziomie.

Zapewniamy także, że uważnie monitorujemy sytuację. Wszelkie podjęte przez nas kroki będą zgodne z wytycznymi rządu, Wojewódzkich Inspektoratów Sanitarnych oraz WHO. O wszelkich ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco. Wierzymy, że zobaczymy się na spartańskich trasach w maju oraz sierpniu!”

Limit uczestników: ???

 

9-10 maja 2020: Ninja Run by Hunt Run Warszawa

“Hunt Run idzie 100%. Wszystkie imprezy, które zaplanowaliśmy odbędą się! Inauguracja naszego sezonu jest za 2 miesiące na Ninja Run, a pierwszy Hunt Run za 3 miesiące.

Swoją drogą pogadajmy w komentarzach. Chcielibyśmy poznać Waszą opinię, co Wy sądzicie, jakie jest Wasze zdanie. Wasze zdanie zawsze było i będzie dla nas najważniejsze stąd pytanie.

Na początek parę słów od nas. Myślimy, że tutaj musimy się uzbroić w odrobinę cierpliwości i rozsądku. Decyzja o odwołaniu imprez masowych pokazała się zaledwie “kilka” chwil temu. Każdemu z nas zależy na zdrowiu i bezpieczeństwie. Nikt z nas nie ma zamiaru ryzykować niczym więcej jak zakwasami. Działanie w popłochu i podejmowanie daleko idących decyzji w euforii prowadzi do paniki, a ta jest zawsze najgorszym z możliwych rozwiązań.”

Limit uczestników (dorośli & juniorzy): 484

 

16 maja 2020: Runaway Drogbruk Zielona Góra

“Miłośnicy biegów OCR, Zawodnicy, Partnerzy i Współpracownicy, naszym nadrzędnym celem zawsze była dbałość o Wasze zdrowie, bezpieczeństwo i doskonałą zabawę. W związku z sytuacją, jaka ma miejsce w naszym kraju informujemy, że bacznie śledzimy wszystkie nowe informacje. Dołożymy wszelkich starań, aby nasze wydarzenia, które są zaplanowane na maj, czerwiec i wrzesień odbyły się zgodnie z planem. Jednakże są rzeczy ważne i ważniejsze, a Wasze zdrowie i bezpieczeństwo, są dla nas priorytetowe i to one będą nam zawsze przyświecać.

Dalej robimy swoje i ciężko pracujemy nad wydarzeniami, które dla Was planujemy. Spokojnie czekamy na rozwój sytuacji. Będziemy Was na bieżąco informować.”

Limit uczestników: ???

 

30-31 maja 2020: Survival Race Wrocław

 

“Kochani, dokładnie 2,5 miesiąca dzieli nas od najbliższego wydarzenia. Wiemy, że większość z Was z niecierpliwością odlicza dni, ale w tym wypadku czas działa na naszą korzyść. Mamy nadzieję, że przez ten okres sytuacja w kraju się unormuje, aby w pełni sił i ekscytacji świętować VII sezon SR!

WYDARZENIA ODBĘDĄ SIĘ WEDŁUG WCZEŚNIEJSZYCH ZAŁOŻEŃ:

 • 30 – 31 maja we Wrocławiu, Morskie Oko
 • 13 – 14 czerwca w Poznaniu na terenie Jeziora Maltańskiego

Oczywiście rozumiemy powagę sytuacji, jeśli okoliczności miałyby się zmienić, zawiadomimy o tym na naszych profilach społecznościowych.”

Limit uczestników: ??? (na pewno powyżej 1 tys.). Survival Race kolejny swój bieg zorganizuje w Poznaniu w dniach 13-14 czerwca 2020.

[12.03.2020] Biegi Survival Race we Wrocławiu i Poznaniu przeniesione na wrzesień 2020.

Więcej o odwołanych biegach: Lista odwołanych biegów OCR z powodu koronawirusa

 

6-7 czerwca 2020: Terenowa Masakra Bydgoszcz

“Na obecną chwilę Terenowa Masakra odbędzie się zgodnie z harmonogramem więc nie bójcie się zapisywać‼️

W związku z Waszymi pytaniami uspokajamy, przygotowania do imprezy przebiegają zgodnie z planem, a na obecną chwilę nie przewidujemy odwołania imprezy.

Monitorujemy sytuację, jesteśmy w stałym kontakcie z władzami miasta i przygotowujemy listę środków prewencyjnych na X Edycję #TerenowaMasakra. Zgodnie z regulaminem, w przypadku odwołania imprezy, przysługuje zwrot pieniędzy.”

Limit uczestników: 3000

 

Czy wczorajsze deklaracje Organizatorów oznaczają, że zaplanowane na marzec, kwiecień i maj biegi z przeszkodami odbędą się normalnie? Niestety sytuacja jest tak dynamiczna, że na to pytanie nikt nie potrafi odpowiedzieć.

Z całą pewnością jednak biegi nie chroni fakt, że nie zostały zgłoszone jako imprezy masowe. We wspomnianej na samym początku Ustawie z 2 marca 2020 roku nie ma nic o “imprezach masowych”. Premier wskazał jedynie grupę wydarzeń, które natychmiast będą odwołane z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa. Ustawa natomiast, a dokładnie jej 11 artykuł, daje wojewodom możliwość odwołania każdego dowolnego biegu, niezależnie od tego ile gromadzi uczestników.

Czytaj także:

4 komentarze

  • Redakcja

   Ostatecznej decyzji jeszcze chyba nie ma. Na FB dziś organizator napisał: “nie wiemy czy nasze najbliższe imprezy zostaną w swoich terminach zorganizowane”.

   • Dariusz

    Faktycznie ostatecznej decyzji jeszcze nie podjeli. Czytalem ich komunikat na insta

 1. Redakcja

  Survival Race przeniósł zaplanowane na 30-31 maja (Wrocław) i 13-14 czerwca (Poznań) biegi na odpowiednio 12-13 września i 26-27 września 2020 roku.