Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

W dniach 5-6 września w Rybniku odbędą się Mistrzostwa Polski 2020 w biegach przeszkodowych. Pierwszy raz na nowych zasadach. Obok biegów głównych, odbędzie się też mistrzowska rywalizacja na krótkim torze przeszkód OCR 100 oraz mistrzostwa dzieci.

To będą już 3. edycja Mistrzostw Polski Biegów przeszkodowych (OCR). W dniach 5-6 września 2020 roku najlepsi przeszkodowcy w Polsce pojawią się w Rybniku. Bazą imprezy będzie tamtejszy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSIR) przy ulicy Hotelowa 12. Organizatorem mistrzostw jest Stowarzyszenie Biegów Przeszkodowych OCR POLSKA oraz będący w organizacji Polski Związek Sportów Przeszkodowych.

 

3 km, 12 km, Team, OCR100 i Kids

Zawodnicy tradycyjnie będą walczyć o tytuł Mistrza Polski na tradycyjnych dystansach 3 km, 12 km oraz w 3-osobowej sztafecie na dystansie 8 km. Pierwszy raz w historii wyłoniony zostanie również Mistrz Polski na torze OCR 100. O tytuł powalczą także dzieci.

Podobnie jak w latach poprzednich, zawodnicy będą rywalizowali na dystansach 3 km i 12 km w kategoriach wiekowych (Age Group), jednak bez możliwości wywalczenia mistrzowskiego tytułu. Odbędą się również zawody w otwartej formule Open.

Link do zapisów!

 

Nowe zasady czyli jedno podejście do przeszkody

W tym roku Mistrzostwa Polski OCR odbędą się na nowych zasadach. Zgodnych z wymogami World OCR – Fédération Internationale de Sports d’Obstacles. Zawodnicy będą mieli tylko jedną próbę pokonania przeszkody konstrukcyjnej, ale z możliwością wykonania karnego zadania za dwie takie niepokonane przeszkody. Dopiero nieudana próba pokonania trzeciej przeszkody, będzie oznaczała dyskwalifikację zawodnika. Dokładnie jest to opisane w Regulaminie:

 

 

Harmonogram imprezy

Dostępny jest ogólny harmonogram mistrzostw. Szczegółowy harmonogram, zawierający konkretne godziny poszczególnych startów, zostanie opublikowany najpóźniej 14 dni przed imprezą. Regulamin 3. Mistrzostw Polski Biegów Przeszkodowych dostępny jest na stronach OCR Polska.

HARMONOGRAM MISTRZOSTW:

Sobota, 5 września 2020

 • Uroczyste otwarcie Mistrzostw Polski OCR 2020
 • Start mężczyzn Elite (A, B, C) – bieg na 3 km
 • Start kobiet Elite – bieg na 3 km
 • Start mężczyzn Age Group – bieg na 3 km
 • Start kobiet Age Group – bieg na 3 km
 • Start biegu OPEN na 3 km
 • Zamknięcie trasy biegu (3 km)
 • Start biegów formuły TEAM (8 km)
 • Zamknięcie trasy biegu TEAM (8 km)

Niedziela, 6 września 2020

 • Start mężczyzn Elite (A, B, C) – bieg na 12 km
 • Start kobiet Elite – bieg na 12 km
 • Start mężczyzn Age Group – bieg na 12 km
 • Start kobiet Age Group – bieg na 12 km
 • Start biegu OPEN na 12 km
 • Zamknięcie trasy biegu (12 km)
 • Ceremonia wręczenia nagród dla najlepszych zawodników na dystansie 3 i 12 km
 • Zakończenie zawodów

Zawodników obowiązuje limit czasu. Jest to 1 godz. dla biegu na dystansie 3 km, 3 godz. dla biegu na dystansie 12 km oraz 2 godz. dla sztafety (TEAM).

Równolegle do zawodów wymienionych w harmonogramie odbędą się Mistrzostwa Polski OCR 100 oraz Mistrzostwa Polski KIDS.

 

Mistrzostwa Polski na torze OCR 100

Potwierdziły się nasze informacje z 17 lipca, że w tym roku w Rybniku zawodnicy zmierzą się również z torem Ninja. Dokładnie to z torem NINJA OCR 100 zgodnym z wymogami FISO (Federation Internationale de Sports d’Obstacles – Międzynarodowa Federacja Sportów Przeszkodowych). Taki tor liczy 100 metrów i składa się z 12 przeszkód. Jednocześnie rywalizuje na nim dwóch zawodników, co dodatkowo zwiększa widowiskowość tej rywalizacji.

Zawodnicy będą walczyć o tytuł Mistrza Polski OCR 100, ale również o… rekord świata na takim wystandaryzowanym torze. Aktualny rekord, ustanowiona w 2019 roku podczas SEA Games Philipines, to 29,92 sek. dla mężczyzn, 46,7 sek. dla kobiet oraz 1 min. i 59,56 sek. w przypadku sztafety (Team Mix 2+2).

 

Mistrzostwa Polski OCR Kids

W niedzielę 6 września, równolegle do zawodów wymienionych wyżej w harmonogramie, odbędą się Mistrzostwa Polski OCR Kids. Dzieci, z podziałem na dziewczynki i chłopców, będą rywalizować w mistrzowskiej formule ELITKA w następujących przedziałach wiekowych: 4-6 lat, 7-8 lat (w obu przypadkach na dystansie 0,8-12, km), 9-10 lat i 11-12 lat (2-2,5 km). Odbędą się też biegi dla dzieci w formule KIDS FUN w przedziałach wiekowych 0-6 lat i 7-12 lat.

Regulamin tych mistrzostw można znaleźć na stronach OCR Polska.

 

Mistrzowskie koszulki

Organizatorzy mistrzostw zaprezentowali już koszulki finishera. Jednak, żeby je otrzymać, trzeba wcześniej wykupić odpowiedni pakiet startowy z koszulką. W przypadku każdej formuły oznacza to dodatkowy koszt w wysokości 30 zł. Zapisy na pakiet z koszulką możliwy jest tylko do 14 sierpnia 2020 roku.

 

Pakiety startowe a pandemia

Ceny pakietów startowych w sierpniu zaczynają się od 119 zł. Warto zaznaczyć, że w sytuacji ewentualnego odwołania Mistrzostw z powodu pandemii koronawirusa, „zawodnik otrzyma zwrot poniesionych kosztów opłaty startowej pomniejszony o koszty transakcyjne poniesione na rzecz obsługi płatniczej (max. do 5% opłaty startowej)”.

Portal eXtremalny.PL jest partnerem medialnym 3. Mistrzostw Polski Biegów Przeszkodowych.

Fot. OCR Polska

Czytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany