Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

W dniach 5-6 września w Rybniku odbędą się III Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych 2020. O tym, jakie to będą Mistrzostwa rozmawiam z Jackiem Kozickim, prezesem stowarzyszenia OCR Polska, oraz Przemysławem Trapkowskim, dyrektorem Mistrzostw.

JACEK KOZICKI (prezes OCR Polska)

eXtremalny.PL: Co skłoniło OCR Polska do organizacji Mistrzostw Polski OCR 2020 w czasie, gdy wiele innych biegów z przeszkodami jest odwoływanych?

Jacek Kozicki: Imprezy były odwoływane w miesiącach od marca do maja. Czerwiec przyniósł możliwość organizacji zawodów z pewnymi ograniczeniami. Cały czas jednak organizacja Mistrzostw Polski stała pod dużym znakiem zapytania. Alter Sport Festiwal, którego częścią miały być Mistrzostwa Polski, został odwołany. Partnerzy i sponsorzy też w obecnej sytuacji nie są skorzy do wspierania przedsięwzięć sportowych. Zawody zapowiadają się na nierentowne. Skoro wszystkie te aspekty są przeciwko nam to chyba… wystarczający powód, aby te zawody zorganizować i pokonać trudy organizacji.

Czy ze względów epidemicznych będą to inne mistrzostwa?

Do września jest jeszcze chwila czasu i trudno jest prorokować, jakie będą rządowe rekomendacje dotyczące organizacji imprez sportowych. Na pewno się do nich będziemy stosować. Sytuacja jest dynamiczna, a ostateczny format zawodów może zostać ustalony nawet na kilka dni przed zawodami.

Dlaczego warto wziąć udział tegorocznych Mistrzostwach?

Będą to najważniejsze zawody 2020 roku. Mimo sytuacji w kraju, planujemy kilka fajerwerków, a impreza będzie stała na najwyższym poziomie. Co najważniejsze, wyłonimy nowych Mistrzów Polski, co zawsze jest nobilitacją do startu. Zawody pokażą kto przepracował trudny czas pandemii, a zawodnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zmierzyć się ze sobą i porównać obecny poziom swoich umiejętności.

Będzie to również sprawdzian nowego systemu opasek i pokonywania przeszkód na imprezie rangi mistrzowskiej. Ostatecznie będzie to święto polskich biegów przeszkodowych OCR, na których wszyscy się spotkamy w przyjacielskiej atmosferze, porywalizujemy na trasie i przeszkodach, a ostatecznie przybijemy piony i miło spędzimy czas w przeszkodowym gronie.

Pozostaje mi zaprosić wszystkich do wzięcia aktywnego udziału w mistrzostwach, aby były lepsze niż wszystkie poprzednie, czego sobie i zawodnikom życzę.

PRZEMYSŁAW TRAPKOWSKI (dyrektor eventu MP OCR 2020)

eXtremalny.PL: Jako dyrektor wydarzenia powiedz, co jest największym wyzwaniem tegorocznych Mistrzostw Polski OCR?

Przemysław Trapkowski: Największym wyzwaniem będzie umiejętne dostosowanie widowiska i aranżacji pozasportowej do wymagań sanitarno-epidemiologicznych, które dziś są takie, a jakie będą w wrześniu to nikt nie wie.

Jakiej frekwencji się spodziewasz i dlaczego takiej?

Spodziewam się, że udział weźmie więcej osób niż w ubiegłym roku. Pandemiczny strach z marca i kwietnia już dawno minął, ludzie łakną rywalizacji, a w kontekście braku największych wyzwań jakimi są odwołane Mistrzostwa Świata i Europy, nasza impreza to główny cel roku każdego elitarnego OCRowca i to nie tylko polskiego. Spodziewamy się że odwiedzi nas wielu obcokrajowców, którzy są w takiej samej jak my sytuacji braku “dużych imprez”. Do tego po ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy w Gdyni, zawodnicy z Europy wiedzą, że u nas jest po prostu “grubo”. Zatem mogą nam się przydarzyć małe, “nieoficjalne” Mistrzostwa Europy tak przy okazji.

Co nowego w przepisach MP OCR 2020?

Dostosowujemy się do zmian i wytycznych wprowadzanych przez światową organizację mająca pieczę nad naszą dyscypliną, tj. FISO. I tak na Mistrzostwach Polski będą częściowo wprowadzone zasady, które w 2021 będą już funkcjonować na światowej arenie. Przede wszystkim – jedna próba pokonania przeszkody, trzy opaski, możliwość stracenia dwóch (opasek – red.) z koniecznością wykonania karnych zadań przed metą do utrzymania się w klasyfikacji Elite i Age.

Dziękuję za rozmowę.

Fot. eXtremalny.PL, OCR Polska

Zobacz także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany