Rząd przedstawił propozycje wsparcia branż dotkniętych jesiennym lockdownem. W tym zamkniętych od 16 października siłowni i klubów fitness. Premier Morawiecki zasugerował, że pozostaną one zamknięta do końca listopada.

Zwolnienie ze składek ZUS za listopad, postojowe i 5 tys. złotych dotacji – taką pomoc zaoferował rząd dla branż dotkniętych jesiennym lockdownem w Polsce (gastronomia, rozrywka, fitness, sprzedaż detaliczna). Warunkiem jest uzyskanie w październiku lub listopadzie (a w przypadku ZUS-u tylko w listopadzie) przychodu niższego o 40 proc. niż przed rokiem.

Propozycja “Tarczy Branżowej” zaprezentowana została przez premiera Mateusza Morawieckiego na wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem , ministrem rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem oraz ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeuszem Kościńskim.

Podczas konferencji przykuła uwagę inna wypowiedź premiera:

Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw zgodnie z modelami biznesowymi, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące.

Wpis tej samej treści został również opublikowany na twitterze Kancelarii Premiera.

De facto oznacza to, że minimum do końca listopada zamknięte pozostaną siłownie, kluby fitness i baseny, a także firmy działające w pozostałych wyżej wymienionych branżach. Nie jest natomiast wykluczone, że w związku z gwałtownym rozrostem pandemii koronawirusa, okres lockdownu zostanie wydłużony. Szczególnie, że już teraz w przestrzeni publicznej pojawiają się sugestie o możliwym całkowitym zamknięciu od najbliższego weekendu.

Fot. TT Kancelaria Premiera

Czytaj także: Siłownie jeszcze długo będą zamknięte, rząd ogłasza drugi lockdown

Jedna odpowiedź

  1. Ala

    ale o wynajmujących lokale nikt nie myśli Panie Premierze! co ma zrobić wynajmujący skoro najemca nie ma dochodów aby opłacać czynsz tylko dlatego, że Pan bezsensowanie zakazuje działalności a czynsz z najmu jest jedynym dochodem wynajmującego???