Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Od 20 kwietnia będzie można pobiegać w parku lub lesie – wynika z zaprezentowane przez rząd 4-etapowego planu odchodzenia od zakazów wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. W kolejnych etapach władze będą zezwalać na organizację wydarzeń sportowych do 50 osób i zostaną otwarte kluby fitness.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zaprezentowali w czwartek 16 kwietnia harmonogram przyszłego odchodzenia od zakazów wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. W poniższym tekście zostały wyszczególnione kwestie dotyczące sportu i szeroko rozumianej aktywności fizycznej.

Cały proces rozpocznie się 20 kwietnia i jest podzielony na 4 etapy.  Czas wdrożenia kolejnych etapów uzależnione będzie od statystyk zachorowań na koronawirusa oraz sytuacji w ochronie zdrowia. Jak zaznaczył minister zdrowia, odstępy między poszczególnymi etapami mogą wynieść tydzień, ale i 3 tygodnie.

Od poniedziałku 20 kwietnia będzie można wrócić do biegania w parkach lub lasach, bez narażania się na potencjalny mandat. Władze zezwoliły bowiem na przemieszczanie się w celach rekreacyjnych i korzystania z parków, zieleńców, bulwarów i lasów. Trzeba tylko zachować środki ostrożności. Mianowicie, trzeba mieć maseczkę na twarzy (minister zdrowia uważa, że obowiązek maseczek będzie obowiązywał aż do momentu pojawienia się szczepionki) i zachować dystans od innych osób.

[Update 19.04.2020] Przebywając w lesie nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa (noszenia maseczki). Reguluje to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W pierwszym etapie złagodzono obostrzenia odnośnie przemieszczania się osób małoletnich. Od najbliższego poniedziałku zakaz dotyczyć będzie tylko osób do 13 roku życia. Będą one musiały poruszać się w towarzystwie osoby dorosłej.

Etap II dotyczy otwarcia sklepów budowlanych w weekendy, hoteli i innych miejsc noclegowych oraz niektórych instytucji kultury. O tym, kiedy rozpocznie się ten etap zdecyduje premier po rekomendacji ministra zdrowia. Wstępnie data przejścia do tego etapu może zostać podana w przyszłym tygodniu.

W etapie III dopuszczona zostanie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób, ale tylko odbywających się na otwartej powierzchni i bez udziału publiczności.

Siłownie i kluby fitness, ale też salony masażu i gabinety rehabilitacyjne, zostaną otwarte dopiero w etapie IV. Przyjmując, że odstęp pomiędzy poszczególnymi etapami ograniczy się jedynie do tygodnia, to wznowienie działalności siłowni nastąpi najwcześniej 4 maja.

Warto w tym miejscu zauważyć, że polski rząd przyjął nieco inną ścieżkę niż rząd Czech, który najpierw otworzy kluby fitness (od 11 maja), a dopiero później pozwoli na organizację małych wydarzeń sportowych (od 8 czerwca).

Zakaz imprez masowych w Polsce będzie obowiązywał jeszcze długo, bo jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, zakaz ten gospodarki dużo nie kosztuje, podczas gdy takie imprezy niosą duże ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii.

Premier odniósł się również do zamkniętych granic. Na razie nie jest planowane ich otwarcie. I raczej przed 3 maja to się nie zmieni.

Fot. TT @PremierRP

Czytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany