Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Barbarian Race pokazał, że można dobrze zorganizować ligowy bieg z przeszkodami, który zachwyci nie tylko zawodników OCR z Polski, ale też liczną grupę gości z zagranicy, a dla kibiców będzie prawdziwym świętem. Niedzielną rywalizację w Siemianowicach Śląskich wygrała wicemistrzyni Europy Katja Christensen oraz Eugene Sheretov z Ukrainy. Najlepsi z Polaków byli Klaudia Szuba-Łata i Tomasz Oślizło.

W niedzielę w Siemianowicach Śląskich odbył się drugi bieg w ramach ligi OCR Polska. Jego organizatorem był Barbarian Race. Zawodnicy rywalizowali na dystansie nieco ponad 12 km z 35 przeszkodami. W odróżnieniu od ostatniego Bieguna (pierwszy bieg ligowy w 2019 roku), który wzbudził bardzo dużo kontrowersji wśród uczestników, zarzucających organizatorom łamanie zasad bezpieczeństwa i zbyt duże obciążenia dla kobiet, bieg był przygotowany wzorowo. Zawody były chwalone zarówno przez miłośników biegów z przeszkodami z Polski, jak i liczną grupę gości z zagranicy.

To był typowo płaski bieg z nielicznymi podbiegami. W początkowej fazie bardzo szybki. Zawodnicy męskiej fali Elite A  pokonywali pierwsze kilometry w tempie około 4:00 min/km. W drugiej części ciężkie barbarzyńskie przeszkody w sposób oczywisty wyhamowały zawodników, ale i tak czas najlepszej trójki poniżej jednej godziny wskazuje na wysokie tempo biegu.

Przeszkody na Barbarianie, pomimo że nie należą do najłatwiejszych, nie sprawiły zawodnikom dużych kłopotów. Tradycyjnie już jedynym wyjątkiem było ustawione tuż przed metą Fatality, do którego zawodnicy dobiegali zmęczeni i ze spompowanymi przedramionami, przez co sporo osób tam właśnie “zimowało” przez dłuższy czas.

Tomasz Prykowski z drużyny xRunners, który rywalizację zakończył na 13. miejscu, wysoko ocenił zawody:

Bardzo fajna trasa. Dużo odcinków, gdzie można było się rozbiegać, czego wcześniej mi brakowało w polskich OCR-ach. Przez pierwsze 4 km zawodnicy cisnęli naprawdę mocnym tempem. Nawet 4:00. Przeszkody, jak na każdym Barbarianie, bardzo konkretne. Jedna (przeszkoda – red.) była, która miała 2 tory, więc było trochę za mało na tyle osób. Bardzo udana impreza.

Wtóruje mu jego kolega z drużyny Zbigniew Ziober:

Bardzo szybka trasa. Początek pokazał, kto jest szybkim biegaczem. Było kilka podbiegów, które nie były jakoś trudne, ale jednak trochę męczyły zawodników. Bardzo fajne przeszkody.

W podobnym tonie wypowiadali się również inni zawodnicy i zawodniczki z którymi rozmawialiśmy po biegu.

Trasa była dobrze przygotowana, wolontariusze super, sędziowie obiektywni – tak w kilku żołnierskich słowach bieg podsumowała Katarzyna Baranowska z drużyny Podhalańskie Dziki – Gorący Potok Team, chwaląc przy  okazji organizatorów za podejście do rywalizacji kobiet (dostosowane przeszkody, mniejsze ciężary, dwa “dodatkowe życia”).

Zadowoleni byli nie tylko zawodnicy, ale również kibice. W niedzielę pogoda w Siemianowicach poprawiła się, przez co w południe, gdy wyszło słońce, atmosfera była iście piknikowa. Po drugie, na bieg ligowy zjechali nie tylko najlepsi biegacze z Polski, ale również topowi zawodnicy z Europy. Przede wszystkim jednak, dużo emocji kibicom zapewniła rywalizacja na trasie. Zwłaszcza emocjonująca była końcówka biegu. Walka o zwycięstwo rozegrała się bowiem na ostatnich metrach (ZDJĘCIA).

Na ustawione 10 metrów przed metą Fatality niemal równocześnie wpadł Eugene Sheretov z Ukrainy i mistrz Europy OCR 2018 na krótkim dystansie, Duńczyk Leon Kofoed. Jeszcze w połowie przeszkody szli oni niemal łeb w łeb. Ukrainiec jednak szybciej pokonał kołkownicę i pierwszy przekroczył linię mety, zyskując 9 sekund przewagi. Trzeci był Tomasz Oślizło z Husarii Race Team, a czwarty jego kolega z drużyny Tomasz Krawczyk.

Rywalizacja wśród kobiet również rozstrzygnęła się pomiędzy zawodniczkami z zagranicy. Tyle tylko, że nieco wcześniej, bo około 200 metrów przed metą. Na przeszkodzie Combo, czyli konstrukcji składającej się z liny, kółka gimnastycznego, stalowego koła, worka bokserskiego i drewnianej belki.

Do tej przeszkody z około 12-sekundową przeszkodą prowadziła Dunka Ulrikke Evensen. Tam jednak doścignęła ją wicemistrzyni Europy OCR 2018 na standardowym dystansie, Katja Christensen (również z Danii), pokonując najpierw bezbłędnie wspomniane Combo, a później Egzekutora oraz Fatality.

Ulrikke po małych problemach poradziła sobie z Combo, żeby później utknąć na Fatality. Tam po kilku minutach dogoniła ją Klaudia Szuba-Łata. Gdyby Polka od razu oddała opaskę (kobiety mogły ominąć dwie przeszkody w zamian za karę czasową), zamiast próbować pokonać Fatality lub gdyby udało się jej pokonać tę ostatnią przeszkodę, to stanęłaby na drugim stopniu podium. Dunka jednak chwilę wcześniej od niej oddała opaskę i jako druga wbiegła ma metę. Szanse na podium miała jeszcze Małgorzata Daszkiewicz, ale również ona poległa na Fatality, oddając jedną z opasek. W efekcie uplasowała się na 4. miejscu.

Wyniki Barbarian Race Siemianowice Śląskie 07.04.2019

KOBIETY – Elite:

 1. Katja Christensen (Dania), czas: 1:15:37
 2. Ulrikke Evensen (Dania), czas: 1:35:00
 3. Klaudia Szuba-Łata (Polska), czas 1:35:46

MĘŻCZYŹNI – Elite:

 1. Eugene Sheretov (Ukraina), czas: 00:58:28
 2. Leon Kofoed (Dania), czas: 00:58:37
 3. Tomasz Oślizło (Polska), czas: 00:59:47

W niedzielnym Barbarian Race w fali Elite wystartowało 299 mężczyzn i 56 kobiet, a w fali OPEN odpowiednio 204 i 40.

W sobotę w Siemianowicach Śląskich odbył się Barbarian OPENER (8 km + 30 przeszkód) i sprinterski Barbarian ARROW (800 m + 8 przeszkód). W tym pierwszym biegu, w którym wystartowało 483 osoby, męskie podium zostało zdominowane przez zawodników z zagranicy. Najszybszy z Polaków był Jarosław Kalinin. Zawodnik xRunners przybiegł na metę na szóstej pozycji, tracąc do zwycięzcy 07:19.

Wyniki Barbarian OPENER Siemianowice Śląskie 06.04.2019

MĘŻCZYŹNI:

 1. Lukáš Novák
 2. Roman Sinkovsky
 3. Nick Mensink

KOBIETY:

 1. Stanislava Babušková
 2. Alicja Jasińska
 3. Zuzana Šašková

W widowiskowym Arrow, podczas którego zawodnicy zmierzyli się z najtrudniejszymi barbarzyńskim przeszkodami, wzięło udział 183 śmiałków. Również w tej formule na najwyższym stopniu podium stanęli goście z zagranicy.

Wyniki Barbarian Race ARROW Siemianowice Śląskie 06.04.2019

KOBIETY:

 1. Tereza Lomnická
 2. Katja Christensen
 3. Emilia Łopińska

MĘŻCZYŹNI:

 1. Pavel Krejčí
 2. Dawid Kowalczyk
 3. Wojciech Sobierajski

Kolejny bieg z serii Barbarian Race odbędzie się 19 maja w miejscowości Brenna. Następny bieg w ramach Ligi OCR Polska zaplanowany jest na 3 maja w Ełku. Będzie to Runmageddon Hardcore.

Czytaj także:

3 komentarze

 1. Cezary

  Czy pseudoredaktorzyna był na tej imprezie ??? pobiegał po wąskich ścieżkach, zaśmieconej i zakrzaczonej trasie, postał w kolejkach na przeszkodach i merytorycznie ocenił przygotowanie organizacyjne??? Żart jakiś ten txt!

  Odpowiedz
  • Marcin Kiepas

   Był na imprezie. Przemierzył wprawdzie tylko z 3 z 12 km trasy, ale dużo rozmawiał z zawodnikami, którzy chwalili trasę, przeszkody i organizację. Część z tych wypowiedzi nawet została zacytowana w artykule.

   Odpowiedz
  • Michal

   Nie wiem czy dobrze trafiłeś? Bo może chciałeś jakiś bieg uliczny biec ? Biegów przeszkodowe różnią się znacznie od tych po asfalcie a wąskie ścieżki też mają atut . Miłego dnia

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany