Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Za nami dwie z trzech imprez mistrzowskich organizowanych przez Spartana, podczas których zawodnicy walczą nie tylko o tytuł Mistrza Świata, ale również o okrągły milion dolarów. W grze o tę nagrodę wciąż liczy się 3 mężczyzn i jedna kobieta. 

Wprowadzony w tym roku system punktowy w walce o 1 mln dolarów nagrody dla najlepszego biegacza sprawił, że szanse na jej zdobycie ma większa grupa sportowców niż przed rokiem. Wówczas mógł po nią sięgnąć jedynie zdobywca potrójnej spartańskiej korony, czyli zwycięzca Mistrzostw Świata Spartan Race, Mistrzostw Świata Spartan Trifecta i Mistrzostw Świata Spartan Ultra. Wtedy blisko był Albon, ale ostatecznie przegrał z zimnem Islandii.

Teraz sięgnąć po nagrodę możne każdy, kto weźmie udział w tych trzech mistrzostwach, i zdobędzie odpowiednią liczbę punktów. Dla mężczyzn jest to 98 pkt., a dla kobiet 78 pkt.

Punkty obliczane są wg wzoru: liczba mil pokonanych na Mistrzostwach Świata Spartan Ultra minus miejsce na Mistrzostwach Świata Spartan Race i minus miejsce na Mistrzostwach Świata Spartan Trifecta.

I tak zwycięzca tych dwóch ostatnich imprez, musi na Mistrzostwach Spartan Ultra w Szwecji pokonać 100 mil (prawie 161 km), żeby zdobyć 98 pkt. (100-1-1=98 pkt.). W przypadku kobiet jest to 80 mil.

Z walki o 1 mln dolarów odpadł Jonathan Albon, który nie wystartował w ostatni weekend na Mistrzostwach Świata Spartan Trifecta w Grecji, ale też nie miał kwalifikacji na Ultra.

Z uwagi na kontuzję w Grecji nie startowała Lindsay Webster.

O nagrodę nie zawalczy Nicole Mericle, która zarówno w Grecji, jak i we wrześniu na Mistrzostwach Świata Spartan Race w USA, stanęła na najwyższym stopniu podium. Mericle nie ma kwalifikacji na Ultra.

W gronie mężczyzn najbliżej wygranej jest aktualny Mistrz Świata Robert Killian, który w Szwecji musiałby pokonać 105 mil (169 km) w 24 godziny.

Kanadyjczyk Ryan Atkins, który przed rokiem wygrał Mistrzostwa Ultra pokonując 83 mile (12 pełnych okrążeń pętli w czasie 21:35:54), musiałby teraz wybiegać 110 mil (174 km). Podobnie Amerykanin Aaron Newell.

Wśród kobiet najbliżej 1 mln dolarów jest Myriam Guillot-Boisset z Francji, która w Grecji zajęła 5. miejsce, a na mistrzostwach w USA stanęła na najniższym stopniu podium. W Szwecji musiałby pokonać w 24 godziny aż 90 mil (145 km).

W tej 4-osobowej grupie największym specjalistą od ultra jest Ryan Atkins. Jednak nawet dla niego pokonanie 110 mil w 24 godziny, czyli o prawie 1/3 więcej niż w 2018 roku (zakładając podobną charakterystykę trasy i warunki pogodowe), jest zadaniem raczej niewykonalnym.

Fot. Spartan Race Sweden / Urszula Zywer

Czytaj także: Mistrzostwa Spartana – rywalizacja o tytuł i 1 milion dolarów

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany