Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Wybór butów do biegania to temat rzeka. Wystarczy zajrzeć na dowolną grupę biegową. Co biegacz to inna opinia. My sprawdziliśmy w jakich butach biegają najlepsi zawodnicy OCR w kraju i za granicą.

Wiecie w jakich butach biega niekwestionowany król biegów z przeszkodami Jonathan Albon? W butach założonej w 1981 roku małej fińskiej manufaktury VJ. Albon, który jest też ambasadorem marki, na biegi OCR zakłada XTRM lub Irock. Na biegi górskie natomiast tylko XTRM (zobacz: Albon o butach VJ Sport XTRM), które są do nich stworzone. W podeszwie mają one specjalną płytkę RockPlate, która rozprasza uderzenie stopy o twarde skały.

W butach VJ biega też m.in. Ryan Atkins i Aaron Newell, a w Polsce zobaczymy je na stopach Piotra Łobodzińskiego (oczywiście na biegach OCR) i Kacpra Kąkola. Dwaj ostatni to jednak wyjątki. W Polsce marka ta jest bowiem mało znana, a wśród krajowej czołówki zawodników OCR królują buty marki Inov-8. Biega w nich m.in. Tomasz Oślizło, Dawid Hajnos, Agnieszka Rynkiewicz, Sebastian Kasprzyk i Zbigniew Ziober. Oto co nam na ten temat powiedzieli.

Tomasz Oślizło (Mistrz Europy OCR 15 km z 2019):

Od 3 lat biegam OCR-y w Inov-8 X-Talon 212. Niezależnie od aury.

Agnieszka Rynkiewicz (Mistrzyni Polski OCR 12 km z 2019):

Moje ulubione buty, które uwielbiam i biegam tylko w nich o każdej porze roku, to Inov-8 X-Talon 230. Są rewelacyjne dla mnie! Biegam w nich do zdarcia bieżnika. Jeszcze mnie nie zawiodły, a ten sezon był bardzo ciężki i zaliczyłam w nich mnóstwo startów. Super sprawdzają się w terenie, na przeszkodach. Jestem z nich bardzo zadowolona!

Dawid Hajnos (III msc. Mistrzostwa Europy OCR 5 km z 2019, Mistrz Polski OCR 12 km z 2019, II msc. Mistrzostwa Polski OCR 5 km z 2019)

Biegach w butach Inov-8 X-Talon 200. Kupiłem je ponad 2 lata temu i dalej się trzymają. Są świetne, jeśli chodzi o płaskie biegi. Cenię je też za to, że są bardzo lekkie i świetnie dopasowane do stopy oraz nie czuć, że są ciężkie jak namokną. Obecnie testuje też buty do biegania po górach i świetnie się sprawują Inov-8 X-Talon Ultra 260.

Sebastian Kasprzyk (II msc. Mistrzostwa Polski OCR 12 km z 2019; III msc. Mistrzostwa Polski OCR 5 km z 2019):

Od dwóch lat startuje w butach Inov-8 X-talon 210. W każdych warunkach i terenie. Zaletą tych butów jest lekkości, szybkie odprowadzanie wody i świetny bieżnik. Wadą szybkie przedzieranie się materiału i cieniutka podeszwa przez którą odczuwa się m.in. ostre kamienie. Niestety jeszcze nie spotkałem się z trwałymi butami do OCR.

Zbigniew Ziober (najlepszy polski zawodnik Spartana w 2019) :

Przez cały sezon biegałem w Inov-8 X-Talon 212.

Z krajowej czołówki przeszkodowców, którą zapytaliśmy o to w jakich butach biegają, z szeregu wyłamała się jedynie Katarzyna Baranowska. Wprawdzie i ona swego czasu biegała w butach od Inov-8, a także zaliczyła przygodę ze Speedcrossami od Salomona, ale teraz biega w butach marki Hoka One. Dokładnie w modelu One Torrent, który nie jest tak wysoki jak klasyczne Hoki, jest natomiast bardzo uniwersalnym butem, nadającym się zarówno do OCR we wszystkich wydaniach, jak i do biegów górskich.

Katarzyna Baranowska (III msc. Mistrzostwa Polski OCR 12 km z 2019):

Aktualnie biegam w butach firmy Hoka One One Torrent AW18 i są super. Są lekkie i nie zatrzymują wody.

Powyższe zestawienie należy traktować tylko jako ciekawostkę. Sukcesy wymienionych wyżej zawodników to nie zasługa butów, ale efekt determinacji i ciężkiej pracy. Buty to ważny, ale tylko dodatek.

Fot. FB OCR Series, FB VJ, inov-8.com, hokaoneone.eu

Czytaj także: Jakie są najlepsze buty do biegów z przeszkodami?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany