Na szczycie Góry Midoriyama, ostatniej finałowej przeszkody toru Ninja Warrior, stanęło dotychczas tylko 9 śmiałków. W tym jedynie 5 z nich mogło się cieszyć z wygranej. Cały czas czekamy na polskiego “Wojownika Ninja”.
Ninja Warrior to znane na całym świecie sportowe show. Narodziło się ono w 1997 roku w Japonii, gdzie po dziś dzień funkcjonuje pod nazwą Sasuke. Ostatnią przeszkoda toru finałowego Ninja Warrior jest Góra Midoriyama. W polskiej wersji programu jest to mierząca 23 metry lina, na którą trzeba się wspiąć w czasie krótszym niż 45 sekund (aktualizacja: od 4. sezonu Ninja Warrior Polska limit czasu wynosi 25 sek.). Żeby jednak móc się z nią zmierzyć, zawodnik musi najpierw przebrnąć przez eliminacje i półfinały, a następnie przez dwa tory finałowe. W dotychczasowych dwóch sezonach Ninja Warrior Polska jeszcze nikt nie dotarł do tego etapu.
Pokonanie wszystkich przeszkód finałowych i wduszenie buzzera na szczycie Góry Midoriyama, mieszcząc się przy tym w wyśrubowanych limitach czasu, nie jest prostym zadaniem. Dotychczas, w różnych edycjach Ninja Warrior na świecie, udało się to tylko 9 osobom. Z czego jedynie 5 może pochwalić się wygraną w programie. Bo zwycięzca może być tylko jeden. Jest nim ten, kto najszybciej wespnie się po linie i zmieści się w limicie czasu.
Oto lista osób, które w całości pokonały tor Ninja Warrior:
Geoff Britten – w 7. sezonie American Ninja Warrior, który telewizja pokazała w 2015 roku, jako pierwszy Amerykanin pokonał cały tor przeszkód, wspinając się na linę zaledwie 0,35 sek. przed upływem limitu czasu, który liczył 30 sek. Szybciej zrobił to jednak Isaac Caldiero i to on wygrał program, zgarniając okrągły 1 mln dolarów głównej nagrody.
Isaac Caldiero – w 7. sezonie American Ninja Warrior (2015) wspiął się na linę na 3,86 sek. przed upływem limitu czasu (30 sek.), pokonując Brittena i wygrywając program.
Drew Drechsel – wygrał 11. sezon American Ninja Warrior (2019). Wspięcie na mierzącą 75 stóp linę (około 23 metry) zajęło mu 27,33 sek. z limitu liczącego 30 sek. Zobacz: Drew Dreschsel zdobywa górę Mirodiyama i wygrywa 11. sezon American Ninja Warrior
Jean Tezenas du Montcel – zwycięzca 4. sezonu Ninja Warrior France (2019). Wspiął się na mierzącą 23 metry linę w czasie 32,45 sek. (limit wynosił 40 sek.). Był też o krok od wygrania 5. sezonu, który francuska telewizja pokazała na początku 2021 roku. Dzieliły go od tego dosłownie centymetry. Zobacz: 5 cm zabrakło od zdobycia tytułu Ninja Warrior
Nicolas Cerquant – w 4. sezonie Ninja Warrior France (2019) zawodnik zmieścił się w limicie czasu (40 sek.), ale Jean Tezenas du Montcel był o 7 sekund szybszy od niego i to on wygrał.
Tim Champion – zwycięzca 5. sezonu Ninja Warrior UK (2019). Wspiął się na 22-metrową linę na 1 sekundę przed upłynięciem limitu czasu (45 sek.).
Ben Polson – zwycięzca 4. sezonu Australian Ninja Warrior (2020). Zawodnik potrzebował 25,56 sek., czyli 4,44 sek. przed upływem limitu, na pokonanie 20-metrowej liny. Zobacz: Kolejny Ninja Warrior na świecie, pierwszy raz z Australii
Zak Stolz – uczestnik 4. sezonu Australian Ninja Warrior (2020). Wdrapał się na linę z czasem 29,80 sek. Program wygrał Polson.
Charlie Robbins – uczestnik 4. sezonu Australian Ninja Warrior (2020). Wejście na linę zajęło mu 26,56 sek. Program wygrał Polson.
Lista zdobywców “Total Victory”, czyli tych którzy pokonali cały tor Ninja Warrior, jest znacznie dłuższa, jeżeli uzupełnić ją o zwycięzców, rozgrywanego od 1997 roku, japońskiego Sasuke. Do tej pory udało się to 6-krotnie czterem uczestnikom. Zrobili to Kazuhiko Akiyama (1999) i Makoto Nagano (2006) oraz dwukrotnie Yuuji Urushihara (2010, 2011) i Yusuke Morimoto (2015, 2020).
Warto pamiętać, że w Sasuke ostatnia przeszkoda, czyli Góra Midoriyama, różni się od tych znanych z Ninja Warrior. I tak w 2020 roku była to mierząca 25 metrów konstrukcja, która była kombinacją trzech przeszkód: Spider Climb (8 m), Salmon Ladder (7 m) i właśnie liny (10 m).
Gdyby dodać do tego programy Sasuke nagrywane poza Japonią, a także jego kobiecą wersję Kunoichi, to ten najbardziej znany tor przeszkód pokonało, zdobywając “Total Victory” (“Complete Victory”, “Kanzenseiha”), w sumie 19 osób w 23 różnych programach (oprócz Urushihara i Morimoto, trzykrotnie zdobyła go Miyake Ayako w programie Kunoichi).
My natomiast dalej czekamy na zwycięzcę polskiej edycji Ninja Warior Polska. Gdyby kierować się statystyką to prawdopodobieństwo wyłonienia “Wojownika Ninja” mocno rośnie od czwartego sezonu.
Fot. Polsat, TT Sasuke2020
—
Więcej o programie Ninja Warrior Polska, a także więcej ciekawostek ze świata Ninja Warrior, znajdziesz w dziale NINJA WARRIOR na eXtremalny.PL.
Przeczytaj także:
Żaden z wyżej wymienionych zwycięzców nie miałby tytułu i nagrody w Polsce, gdzie czas na pokonanie góry to tylko 25 sekund.
Żaden z wyżej wymienionych zwycięzców nie miałby tytułu i nagrody w Polsce, gdzie czas na pokonanie góry to tylko 25 sekund.
Wstyd, niech zrobią 15 sekund i nagrodę 15 mln.