W 2019 roku Runmageddon Ultra odbędzie się na początku października. Lokalizacja nie jest jeszcze znana. Redakcja eXtremalny.PL stawia, że będzie to Kocierz niedaleko Andrychowa. Dlaczego? O tym przeczytacie w artykule.

W weekend Runmageddon ogłosił, że jedyny w tym roku bieg na dystansie Ultra, odbędzie się w niedzielę 6 października 2019 roku w województwie śląskim lub małopolskim. Data ta wywołała sporo kontrowersji. Dotychczas Ultra, czyli bieg na maratońskim dystansie ze 140 przeszkodami, organizowany był w długi majowy weekend przy okazji Festiwalu Runmageddonu w Myślenicach (w tym roku Festiwal został przeniesiony do Ełku). W powszechnym przekonaniu początek maja zapewniał lepszą pogodę do biegania. Tylko teoretycznie.

Nie tak chłodno jak myślisz

Dane z ostatnich kilkudziesięciu lat dla Katowic i Krakowa (stolice województwa śląskiego i małopolskiego) pokazują, że minimalna temperatura na początku maja jest średnio o 2 stopnie niższa niż na początku października. W przypadku temperatur maksymalnych zachodzi dokładnie odwrotna sytuacja. Natomiast średnia temperatura kształtuje się w maju na poziomie 12 stopni Celsjusza, podczas gdy na początku października jest ona o 1 stopień niższa.

To, że jesienią pogoda może być nawet lepsza niż w maju potwierdza przykład z ubiegłego roku. 6 października 2018 roku w Katowicach na termometrach było 22 stopnie Celsjusza, podczas gdy w Myślenicach w majowy weekend było 20 stopni. W obu jednak przypadkach są to z pewnością warunki dużo lepsze do biegania niż może być pod koniec sierpnia w Krynicy podczas Spartan Ultra Trifecta Weekend, gdy średnioroczne temperatury są znacznie wyższe.

Kruca bomba, mało casu

Większym problemem z przenosinami Ultra na maj jest krótszy o ponad 3 godziny dzień. W planowanym terminie Ultra będzie on trwał 11 godzin i 20 minut, podczas gdy 1 maja będzie to 14 godzin i 38 minut. To spory problem w sytuacji, gdy limit czasu dla całego biegu najprawdopodobniej będzie wynosił 12 godzin. Niektórzy zawodnicy mogą więc kończyć bieg przy ograniczonej widoczności. Pocieszające jest natomiast to, że w 2018 roku około 72 proc. wszystkich zawodników, którzy ukończyli Ultra zmieściło się w 11 godzinach.

Chodź na Kocierz

Lokalizacja Ultra nie została podana. Organizatorzy poinformowali tylko, że Górski Runmageddon, w ramach którego zorganizowany będzie Ultra, odbędzie się w województwie śląskim lub małopolskim. Znaleźliśmy 3 mocne argumenty, że będzie to Kocierz niedaleko Andrychowa.

Argument nr 1: Ultra ma charakter prestiżowy. To jedyny taki bieg organizowany przez Runmageddon. W tym roku dodatkowo toczyć będzie się korespondencyjna rywalizacja z prawdopodobnie mocno obstawionym przez zagranicznych biegaczy Ultra organizowanym przez Spartana w Krynicy. Dlatego Runmageddon postawi na już wypróbowane lokalizacje. Kocierz jest jedną z nich. Aczkolwiek nie można też wykluczyć powrotu do Myślenic.

Argument nr 2: Runmageddon Kocierz został wybrany przez uczestników najlepszym eventem zorganizowanym w 2018 roku.

Argument nr 3: Runmageddon często organizuje swoje biegi w tym samych lokalizacjach w tym samych porach roku. Przykładem jest chociażby start sezonu w okolicach Warszawy. Dlatego powrót w październiku na Kocierz byłoby czymś zrozumiałym.

Czytaj także: