Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

W dniach 11-13 października odbędą się Mistrzostwa Świata w biegach z przeszkodami (OCR). W zawodach weźmie udział duża grupa zawodników z Polski, w tym Mistrz Europy OCR Tomasz Oślizło. Przygotowaliśmy garść najważniejszych informacji związanych z tym wydarzeniem.

[Update 10.10.2019] Artykuł został zaktualizowany o informacje dotyczące transmisji live z Mistrzostw Świata OCR 2019.

Podobnie jak przed rokiem mistrzostwa odbędą się we wsi Kelvedon Hatch w hrabstwie Essex, położonej na północny-wschód od Londynu. Dlatego oficjalnie są to Mistrzostwa Świata OCR Londyn 2019. W ciągu 3 dni odbędzie się łącznie 5 różnych zawodów. Oprócz najbardziej prestiżowych, mistrzowskich biegów na krótkim (3 km + 15 przeszkód) i standardowym dystansie (15 km + 40 przeszkód), a także rywalizacji drużynowej (6 km + 25 przeszkód), odbędzie się również bieg Open (7 km + 25 przeszkód) i pierwszy raz w historii zawody 100M Sprint Championships, czyli rywalizacja na liczącym 100 m torze przeszkód.

Harmonogram Mistrzostw Świata OCR Londyn 2019

Pierwszego dnia Mistrzostw Świata OCR, w piątek 11 października, zawodnicy będą rywalizować na dystansie 3 km. Start zaplanowany jest o godzinie 09:00 czasu lokalnego, czyli o godzinie 10:00 w Polsce. Ciekawostką jest to, że najpierw startują zawodnicy zapisani w kategoriach wiekowych, a dopiero później kategoria PRO (Elite). Start serii PRO mężczyzn zaplanowany jest na godzinę 13:15 czasu polskiego, a kobiet na 13:45.

W sobotę 12 października odbędzie się rywalizacja na dystansie 15 km. Pierwsi zawodnicy ruszą na trasę o godzinie 08:00 czasu lokalnego (09:00 w Polsce). Tego dnia jako pierwsi wyruszą już zawodnicy PRO. Od godziny 08:45 (09:45 w Polsce) rozpocznie się rywalizacja w poszczególnych kategoriach wiekowych.

W niedzielę 13 października zaplanowane są starty drużynowe. Przez wszystkie natomiast dni będą trwały zmagania na torze przeszkód 100M Sprint Chmpionships z finałem i dekoracją w niedzielę o godzinie 15:00 czasu lokalnego (16:00 w Polsce).

Ubiegłoroczni zwycięzcy

W ubiegłym roku tytuł Mistrza Świata OCR 2018, zarówno na krótkim, jak i na standardowym dystansie, wywalczył Brytyjczyk Jonathan Albon. Wśród pań najlepsza na krótkim dystansie była Amerykanka Nicole Mericle, a na 15 km triumfowała Lindsay Webster z Kanady.

Polacy na Mistrzostwach Świata OCR

W tym roku do Essex wybiera się duża grupa zawodników z Polski. Wśród nich jest Tomasz Oślizło, Dawid Hajnos i Piotr Łobodziński, którym wiązać można nadzieje na medale w kategorii PRO.

Piotr Łobodziński to najlepszy zawodnik z Polski ubiegłorocznych mistrzostw. Startując w kategorii PRO MEN na krótkim dystansie zajął 5. miejsce, tracąc do Albona jedynie 54 sekundy, a do podium 11 sekund. W tym roku Piotr ponownie wystartuje na krótkim dystansie w kategorii PRO, a ponadto w sztafecie razem z Tomaszem Oślizło i Wojciechem Sobierajskim.

Tomasz Oślizło to tegoroczny Mistrz Europy OCR z Gdyni na standardowym dystansie. Zawodnik wprawdzie nabawił się kontuzji, i jak nam powiedział, jego obecna forma jest daleka od optymalnej, ale wystartuje nie tylko we wspomnianej wcześniej męskiej sztafecie, ale również w kategorii PRO na obu dystansach.

Dawid Hajnos zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy OCR w Gdyni na krótkim dystansie. W Londynie wystartuje w kategorii PRO na 3 km i 15 km.

Gdzieś śledzić zmagania zawodników? (update)

Zmagania zawodników na Mistrzostwach Świata OCR 2019 będzie można śledzić  na facebookowym profilu OCR World Championships oraz ich profilu na Instagramie. Taka oficjalna informacja pojawiła się w social mediach. Relacjonowane będą starty fal PRO od piątku do niedzieli (w piątek od 13:15, w sobotę od 09:00, w niedzielę od 09:30), a także będzie publikowane wieczorne podsumowanie wideo o godzinie 20:00 czasu lokalnego, czyli o 21:00 czasu polskiego. Dodatkowo będą wejścia live na Instagramie.

Our Facebook page will feature a live broadcast of every Pro heat (Friday-Sunday) as well as a nightly recap video (Monday-Sunday @ approx. 8PM BST). Our Instagram page will feature live updates throughout race weekend, so stay tuned!!

Niezależnie relację Live z mistrzostw będzie prowadził Obstacle Racing Media. Za ich profilu na Facebooku, a także na Instagramie, będzie można śledzić w piątek walkę na krótkim dystansie, w sobotę na standardowym, a w niedzielę sztafety. Przez cały weekend będą też relację z rywalizacji na sprinterskim torze przeszkód 100M Sprint Chmpionships.

Ponadto niezależnych relacji szukalibyśmy na profilach Nuclear Races, na terenie którego odbywają się mistrzostwach. Można też zajrzeć na profil Mudstacle, która to ekipa zajmowała się obsługą medialną mistrzostw przed rokiem i z pewnością będzie obecna na miejscu w tym roku (o ile ponownie nie będzie oficjalnie obsługiwać tej imprezy).

Wyniki i nagrody pieniężne

Wynik zmagań będzie można śledzić online na stronie racetimingsolutions.racetecresults.com [update: 09.10.2019].

Na najlepszych zawodników czeka nie tylko wieczna chwała, ale też nagrody pieniężne. Zostaną one przyznane zawodnikom TOP3 kategorii PRO kobiet i mężczyzn na dystansie 3 km i 15 km, TOP3 zawodników startujących na 100M Sprint, a także najlepszej sztafecie męskiej, damskiej i mieszanej.

Tegoroczna pula nagród pieniężnych nie jest jeszcze znana. Cały czas czekamy na odpowiedź na zadane pytanie w tej sprawie lub na oficjalną informację o nagrodach.

Za rok mistrzostwa w USA

Za rok Mistrzostwa Świata OCR odbędą się w dniach 2-4 października 2020 roku. Znany już ich lokalizację. Będzie to Stratton Mountain w stanie Vermont w USA. Miasteczko to leży 250 km od Bostonu i 370 km od Nowego Jorku. Rejestracja na przyszłoroczne mistrzostwa wystartuje 1 listopada br. To co już teraz można powiedzieć o przyszłorocznych mistrzostwach to, że teren będzie zdecydowanie bardziej górzysty.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany