Polacy wywalczyli na Mistrzostwach Europy OCR w Gdyni 3 medale* w prestiżowej kategorii Elite, co stawia ich na 3. miejscu w Europie. Zdobyli też 17 medali indywidulanych w Age Group. To o 6 więcej niż przed rokiem.
Złoty medal Tomasza Oślizło w prestiżowej kategorii Elite na standardowym dystansie (15 km + 60 przeszkód), razem z brązowy medalem Dawida Hajnosa na krótkim dystansie (5 km + 40 przeszkód) i brązem drużyny w kładzie Grzegorz Szczechla, Sebastian Kasprzyk i Mateusz Demczyszak (9 km + 60 przeszkód), to największy sukces reprezentantów Polski w historii biegów z przeszkodami.
Lepiej niż Polska wypadła Dania, która w Elite (indywidualnie + National Team) zdobyła 3 złota, 2 srebra i jeden brąz, a także Szwecja ze złotym i srebrnym medalem zdobytym przez Karin Karlsson.
Za Polską w klasyfikacji medalowej uplasowała się natomiast Belgia z jednym złotym i jednym brązowym medalem, Rosja z dwoma srebrnymi medalami, Białoruś ze srebrem oraz Niemcy i Hiszpania z jednym brązem na koncie.
[*Uwaga: w klasyfikacji medalowej zostały uwzględnione medale serii Elite w Short Course i Standard Course, a także w National Team. Nie zostały uwzględnione medale z zawodów Ninja Track.]
Sukcesem polskich OCR-owców jest też aż 17 medali indywidualnych w kategoriach wiekowych. To o 6 więcej niż rok temu Polacy przywieźli z Mistrzostw Europy z Danii. Szczególnie, że 5 z nich miało kolor złoty, 6 srebrny i 6 brązowy (w 2018 było to odpowiednio 3:4:4).
Indywidulane medale dla Polski w Age Group:
- Piotr Prusak – I miejsce w kategorii M30-34 (5 km)
- Piotr Prusak – I miejsce w kategorii M30-34 (15 km)
- Robert Krzystyniak – I miejsce w kategorii M45-49 (5 km)
- Robert Krzystyniak – I miejsce w kategorii M45-49 (15 km)
- Sebastian Kasprzyk – I miejsce w kategorii M18-24 (5 km)
- Bolesław Sobierajski – II miejsce w kategorii M13-17 (5 km)
- Krzysztof Sobierajski – II miejsce w kategorii M13-17 (15 km)
- Jekatierina Worobiewa – II miejsce w kategorii W30-34 (5 km)
- Dmytro Selianin – II miejsce w kategorii M30-34 (5 km)
- Marcin Szczepaniak – II miejsce w kategorii M35-39 (5 km)
- Krzysztof Budzisz – III miejsce w kategorii M40-44 (15 km)
- Krzysztof Budzisz – III miejsce w kategorii M40-44 (5 km)
- Sylwester Wilk – III miejsce w kategorii M18-24 (5 km)
- Bartosz Januszewski – III miejsce w kategorii M25-29 (5 km)
- Mateusz Krawiecki – III miejsce w kategorii M30-34 (15 km)
- Zygmunt Machtyl – III miejsce w kategorii M45-49 (5 km)
- Tomasz Zgutka – III miejsce w kategorii M45-49 (15 km)
>>> Ceremonia medalowa – Mistrzostwa Europy OCR 2019 (galeria zdjęć) <<<
Ciekawie prezentuje się nie tylko statystyka medalowa, ale też statystyka uczestnictwa w Mistrzostwach Europy OCR w Gdyni i statystyka doniesionych opasek. Szczególnie w porównaniu z ubiegłorocznymi mistrzostwami w Danii. Takie zestawienie można znaleźć na stronie ocr-ec.com.
Na krótkim dystansie (Short Course) w Gdyni wystartowało (w Elite i Age Group) 823 zawodników. To o 85 więcej niż w 2018 roku. Ale już na standardowym dystansie (Standard Course) było ich 1189, czyli o 92 mniej niż w Danii. Znacząco lepiej wypadła statystyka drużyn (wszystkie kategorie). Było ich aż 271 czyli o 127 więcej (!) niż przed rokiem.
Dużo lepiej niż przed rokiem wygląda również statystyka doniesionych opasek. W przypadku krótkiego dystansu łącznie 45 proc. zawodników Elite i Age Group pokonało wszystkie przeszkody, zmieściło się w limicie czasu i doniosło opaskę do mety, podczas gdy rok wcześniej było to jedynie 7 proc., co spotkało się z powszechną krytyką. W tym krytyką ze strony Jona Albona, który w tym roku z tego powodu nie wystartował w Gdyni, wybierając rozgrywane w Dolomitach Mistrzostwa Europy Spartan Race.
Zwraca uwagę natomiast tylko nieznaczna poprawa wyników w Standard Course. Opaskę doniosło łącznie 39 proc. zawodników, podczas gdy rok wcześniej było to 33 proc. Skąd taki wynik? Zaniżają go przede wszystkim panie startujące w “wiekówkach”. To samo zresztą dotyczy krótkiego dystansu. Jedynie 12 proc. z nich na standardowym dystansie i 13 proc. na krótkim doniosło opaskę. Co ciekawe, w sztafecie “Open Women” współczynnik ten jest już na wysokim poziomie 71 proc.
Po jeszcze kilka ciekawy statystyk sięgnęliśmy do wyliczeń Kacpra Ptasińskiego, który bliżej przyjrzał się startom drużynowym. Średni czas zmiany biegowej dla National Men to 0:29:01, zmiany siłowej 0:20:52, technicznej 0:29:29, a odcinka wspólnego 0:09:58. I tak najszybsi na zmianie biegowej byli Czesi z “Czech National OCR Team”, na siłowej najlepszym czasem może się pochwalić drużyna “German 1”, na technicznej Białorusini z “Belarus Team”, a na wspólnej Rosjanie z “Russian Federation”. Co ciekawe wśród najlepszych nie ma Belgów z “Team Urban Sky Elite Belgium”, którzy te zawody ostatecznie wygrali.
Grafika: Kacper Ptasiński
Kolejne Mistrzostwa Europy OCR odbędą się w dniach 11-14 czerwca 2020 roku we Włoszech.
UPDATE (02.07.2019): Pełną klasyfikację medalową Mistrzostw Europy OCR 2019, uwzględniającą wszystkie biegi mistrzowskie (Short Course Elite, Standard Course Elite, Team Relay National i Ninja Track), a dodatkowo kategorie Age Group na 5 km i 15 km znajdziecie tu: Klasyfikacja medalowa Mistrzostw Europy OCR: 1. Dania, 2. Polska…