Już tylko miesiąc został do Mistrzostw Polski OCR 2021. Odbędą się one 11 września w Kutnie. Zawodnicy powalczą o medale w formułach SHORT (3 km), TEAM (6 km) oraz na 100-metrowym torze przeszkód OCR 100. Wyjątkowo nie będzie formuły STANDARD. Zapisy już wystartowały. Portal eXtremalny.PL objął patronatem medialnym tę imprezę.
To będą już czwarte Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych. Po Gdyni (2018), Radotkach (2019) i Rybniku (2020), tym razem gospodarzem mistrzostw będzie Miasto Kutno. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Biegów Przeszkodowych OCR Polska przy współpracy MOSiR Kutno.
– Po wielu przeciwnościach organizacyjnych i kilku zmianach lokalizacji ostatecznie Kutno zostało miastem gospodarzem. W tym roku zawodnicy będą rywalizować jednak jedynie na dystansach SHORT (3 km), TEAM (6 km) oraz OCR 100. Najmłodsi będą mieli okazję wystartować w formule KIDS, podobnie jak rok temu jako ELITKA i Open. Dystans STANDARD w tym roku nie zostanie zorganizowany. Niestety sytuacja infrastrukturalna zmusiła organizatora do “oddania opaski” na tej przeszkodzie – napisali organizatorzy mistrzostw w materiale prasowym przysłanym do redakcji eXtremalny.PL.
Mistrzostwa zgodne z zasadami FISO, ale z korektą dla TEAM
Podobnie jak w 2020 roku, zawodnicy rywalizować będą o medale na zasadach FISO, czyli z jednym podejściem do przeszkody, systemem 3 opasek i rundą karną przed metą. Kobiety na dystansie SHORT (3 km) otrzymają dodatkową opaskę, ale poza przeszkodami siłowymi (z obciążeniem) przeszkody nie będą dostosowane do ich płci.
Lekka korekta opasowych zasad dotyczyć będzie jedynie formuły TEAM (sztafeta drużynowa), gdzie zawodnicy kolejno rywalizują na odcinku siłowym, biegowym i technicznym, a ostatnie kilkaset metrów drużyna pokonuje razem. Tu nastąpiła zmiana ilości opasek. Zawodnik “techniczny” otrzyma 3 opaski, “biegowy” – 2 opaski, a “siłowy” – 1 opaskę. Ponadto w tym przypadku ważnym aspektem rywalizacji jest “wprowadzenie zasady kolejności wbiegających zawodników. Tj. zawodnik z chipem nie może wbiec przed zawodnikami swojej drużyny. Może wbiec równo z nimi.”
Tor OCR 100 z opcją “test OCR 100”
Do Kutna 100-metrowy, składający się z 12 przeszkód, tor OCR 100 przywiezie organizator biegów Biegun OCR. Będzie to ten sam tor na którym w 2020 roku w Rybniku Paweł Murawski i Katarzyna Baranowska wywalczyli tytuły Mistrzów Polski. Będzie więc kolejna okazja powalczyć o nowe rekordy Polski i Europy na tym torze. Przypomnijmy, te należą obecnie do Pawła Murawskiego (32,48 sek.) oraz Doroty Gadzińskiej (52,52 sek.).
Na torze OCR 100 pozostaje w mocy zasada braku możliwości dotykania przeszkód przed zawodami, ale… organizatorzy wprowadzili nowość w postaci “test OCR 100”. To możliwość odpłatnego przetestowania toru w godzinach wieczornych na dzień przed zawodami (w piątek 10 września).
Jak przeszkody pojawią się na Mistrzostwach Polski OCR?
Tradycyjnie na Mistrzostwach Polski Biegów Przeszkodowych pojawią się przeszkody znane z innych biegów z przeszkodami. Swoje konstrukcje rozstawią m.in. Runmageddon, Barbarian Race, Biegun OCR, Vikings Run, Adrenaline Rush OCR i Armagedon Active.
Koszulki i medale
Organizatorzy zaprezentowali wizualizacje medali i koszulek finiszera jakie otrzymają zawodnicy.
Zapisy już wystartowały
Zapisy na Mistrzostwa Polski OCR 2021 zostały już uruchomione. Organizatorzy przypominają, że ilość miejsc dla startujących jest ograniczona. Portal eXtremalny.PL objął imprezę patronatem medialnym.
Kto zostanie Mistrzem Polski w biegach przeszkodowych?
Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam zaczekać jeszcze miesiąc. Przypomnijmy, że w 2020 roku z Rybnika z tytułem Mistrza Polski wyjechali: Grzegorz Szczechla (dystans SHORT i STANDARD), Anna Solakiewicz (SHORT), Jolanta Papiór (STANDARD), Paweł Murawski (OCR 100) i Katarzyna Baranowska (OCR 100), a w kategorii drużynowej Grzegorz Opiał, Dawid Hajnos i Robert Krzystyniak (Team Męski), Katarzyna Napieraj, Magdalena Zagrodzka i Viktoria Jarząbek (Tema Żeński) oraz Katarzyna Baranowska, Jakub Mikrut i Bartosz Świętek (Team Mix).
Konwent OCR…
Organizator mistrzostw, Stowarzyszenie OCR Polska, planuje przy okazji tej imprezy zorganizować w niedzielę 12 września Konwent OCR, żeby w ten sposób dać pole do rozmowy o przyszłości ogólnopolskich działań i dialogu tak potrzebnych w środowisku.
(na podst. mat. pras.)
Przeczytaj także: