HYROX stawia nowym zawodnikom fizyczne wyzwanie, jakiego jeszcze nie znali. Doświadczenie z innych, pokrewnych dyscyplin, jest tu oczywiście na wagę złota, ale dobre przygotowanie wymaga ukierunkowanych treningów. Jeśli nie wiesz, jak się za nie zabrać – przedstawiam garść porad dla zaczynających przygodę z Hyroxem.
1. Biegaj. Po prostu biegaj!
Jeśli jeszcze tego nie robisz, a myślisz o Hyroxie na poważnie, to najwyższy czas zacząć biegać. Ćwiczenia pomiędzy rundami biegu mogą wydawać się ciekawsze, ale pamiętaj, że połowa pracy w HYROX to właśnie bieganie.
Wplataj w swój plan treningowy biegi spokojne i biegi o średniej intensywności. Chociaż czeka Cię osiem 1-kilometrowych odcinków, nie możesz myśleć o nich jak o kilometrowych interwałach na stadionie – w takim treningu biegasz mocne odcinki, po których odpoczywasz, a w Hyroxie to właśnie bieganie na swój sposób pozwoli Ci odpocząć pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami.
2. Pracuj nad każdym ćwiczeniem osobno
Zanim zaczniesz łączyć różne ćwiczenia z Hyroxa w workouty, poświęć czas każdemu wzorcowi ruchowemu z osobna. Warto zastosować takie podejście z trzech powodów:
– wypracujesz rodzaj wytrzymałości mięśniowej, jakiej wymaga od zawodnika HYROX. 100 m wykroków czy 100 wall balli – to duże liczby powtórzeń dla danego ćwiczenia. Twój organizm musi przystosować się do powtarzania jednego ruchu przez dłuższy czas;
– wypracujesz wytrzymałość psychiczną. Kiedy stajesz przed 80-metrowym torem, na długości którego musisz robić burpee ze skokiem w dal, możesz mieć chwile zwątpienia, ale stawiając sobie takie wyzwania regularnie, przywykniesz do takiego rodzaju wysiłku;
– zoptymalizujesz ćwiczenie. Rozkładając dane ćwiczenie na czynniki pierwsze, będziesz w stanie lepiej je poznać, a co za tym idzie – zoptymalizować jego wykonanie. Kiedy przyjdzie Ci wykonać kilkadziesiąt powtórzeń tego samego ćwiczenia, dzięki odpowiedniej technice zaoszczędzisz i czas, i energię.
3. Stopniowo zwiększaj czas wysiłku
Nawet jeśli trenujesz regularnie i nie są Ci obce workouty pobudzające całe ciało, to zapewne nieczęsto trenujesz w wysokiej intensywności w czasie dłuższym niż 30 minut. Tymczasem średni czas pokonania całego wyścigu HYROX to około 1,5 godz. Planuj więc dłuższe workouty, zarówno te czysto kondycyjne, jak i wytrzymałościowe.
4. Poznaj swój organizm
O ile dość łatwo jest z biegu przystąpić do wykonania ćwiczenia, w drugą stronę niekoniecznie działa to tak samo. Zanim pojedziesz na zawody (zobacz: Już we wrześniu pierwsze zawody Hyrox w Polsce), sprawdź, jak zachowa się Twoje ciało po wykonaniu poszczególnych workoutów: jak będzie Ci się oddychało po zakończeniu wiosłowania na ergometrze, jakie uczucie będzie Ci towarzyszyło, kiedy skończysz pchanie sań, na ile będziesz mógł sobie pozwolić po wykonaniu wykroków itd. Każde ćwiczenie jest inne, każde angażuje inne mięśnie i każde w inny sposób wpłynie na pracę Twojego serca. Im lepiej poznasz swój organizm, tym lepiej będziesz przygotowany.
Fot. FB Hyrox
Przeczytaj inne tekstu autorki: