Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Od 30 maja ponownie będzie można organizować biegi w Polsce. Póki co do 150 uczestników i bez publiczności. Biegacze nie będą musieli zakrywać ust i nosa, ale na organizatorach będzie spoczywał obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych.

Od dziś będzie można organizować wydarzenia sportowe do 150 osób, ale bez udziału publiczności. Taką możliwość wprowadza Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokładnie traktuje o tym § 6 ust. 10 pkt 2:

10. Do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby:

2) w zajęciach lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób, uczestniczyło nie więcej niż 150 uczestników, bez udziału publiczności.

Oznacza to, że ponownie będą mogły być organizowane małe biegi (do 150 osób), lub w przypadku podzielenia biegaczy na fale, również większe imprezy biegowe. Uczestnicy tych imprez sportowych nie będą musieli zakrywać ust i nosa. Nie będzie konieczności zachowania dystansu społecznego. Nie będą też zakazane prysznice, co dotychczas miało miejsce w przypadku zamkniętych obiektów sportowych. Organizatorzy będą za to musieli przestrzegać określonego reżimu sanitarnego.

Organizator biegu:

  • weryfikuje liczbę osób uczestniczących w biegu;
  • dezynfekuje szatnie i węzły sanitarne;
  • zapewnia uczestnikom środki do dezynfekcji rąk i sprzętu;
  • dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających;
  • zapewnia 15 minutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami lub w inny sposób ogranicza kontakt między tymi osobami;
  • osoby uczestniczące są obowiązane do dezynfekcji rąk wchodząc i opuszczając wydarzenie sportowe.

Cytowane wyżej Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadza również możliwość korzystania od 30 maja z siłowni na świeżym powietrzu, małej infrastruktury leśnej i placów zabaw. Ponadto, uprawiając sport na otwartej przestrzeni nie będziemy musieli zakrywać ust i nosa, ale tylko pod warunkiem, jeżeli zachowamy 2 metry odstępu od innych ludzi.

Na mocy tego samego Rozporządzenia od soboty 6 czerwca zostaną otwarte m.in. siłownie, kluby fitness i baseny. Będą one działały wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Te nie zostały jeszcze opublikowane.

Fot. pexels

Czytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany