Pierwsze zawody HYROX w Polsce zbliżają się wielkimi krokami. Aby pomóc Wam się do niej przygotować oraz zaspokoić Waszą ciekawość, jako zawodnik HYROX zdradzę Wam, czego należy się spodziewać i jakich dobrych praktyk przestrzegać, żeby ominął Was stres związany ze startem w nowej formule.
Już 9 września w podwarszawskim Nadarzynie odbędą się pierwsze w historii zawody Hyrox w Polsce. Będzie to impreza towarzysząca największym targom fitness w Polsce FIWE Fitness Trade Show 2023. Zapisy na zawody trwają do czwartku 7 września.
Przyjazd na miejsce i biuro zawodów
Moje doświadczenia z przyjazdem na zawody HYROX są bardzo pozytywne. Mogłoby się wydawać, że ze względu na to, że zawody odbywają się w dużych halach widowiskowo-wystawowych, dotarcie do odpowiedniej hali będzie trudne, ale nic bardziej mylnego – do odpowiedniego miejsca prowadzą kierunkowskazy. Parkowanie na miejscu również nie jest problemem (choć w tym przypadku, kiedy dzielimy parking z uczestnikami FIWE, liczba miejsc jest ograniczona).
Zaraz po wejściu do budynku czeka na nas biuro zawodów, w którym odbieramy chip startowy oraz ewentualne dodatki od partnerów HYROXa (np. zniżki na ich produkty, które można kupić na miejscu).
Każdy zawodnik dostaje też na rękę opaskę w odpowiednim kolorze – w zależności od formuły, w jakiej startuje – a kolor ten pomaga na trasie zidentyfikować ciężary, jakie są przypisane do naszej formuły (np. jeśli masz na ręku opaskę białą, przy spacerze farmera będą na Ciebie czekać kettlebell w kolorze białym). Wolontariusz napisze Ci na ramieniu Twój numer startowy, którego częścią jest godzina Twojego startu – np. jeśli startujesz o 14:10, Twój numer może być taki: 51410.
Strefa rozgrzewki i startu
Tuż przy linii startu znajduje się strefa rozgrzewki. Są w niej dostępne standardowo wiosła, ergometry narciarskie, sanie, rowery, kettlebelle, worki z piaskiem. Wstęp do tej strefy mają tylko zawodnicy. Na jej terenie mogą oni korzystać nie tylko ze sprzętu do rozgrzewki, ale także z ogólnodostępnej wody.
Warto zadbać o rozgrzewkę na własną rękę, bo każdy ma inne potrzeby i inaczej reaguje na określone bodźce. Zdarza się, że w serii Open jest dodatkowo przeprowadzana krótka rozgrzewka już przy samej linii startu.
Jako że HYROX ma ustandaryzowaną formę i niewiele może się w nim zmienić, przed startem nie ma jako takiej odprawy. Jedna rzecz, która może ulegać zmianom w zależności od miejsca, w którym odbywają się zawody, to liczba okrążeń do przebiegnięcia – zazwyczaj 2 lub 3. Informacja o liczbie okrążeń znajduje się przy wejściu na start, na tablicy.
Na trasie
Będąc na pętli biegowej masz do wykorzystania dwa pasy – zasada poruszania jest taka, jak na autostradzie: biegnąc wolniej, zajmujesz pas prawy.
Do strefy workoutów prowadzi Cię brama z napisem “IN”. Zanim jednak dotrzesz do odpowiedniej stacji z ćwiczeniem, będziesz poruszał się w tzw. ROXZONE, czyli strefie przejściowej – w niej znajduje się też punkt nawadniający (często więcej niż jeden). Nie musisz więc zabierać ze sobą wody w bukłaku czy flasku. Nie musisz też zabrać ze sobą magnezji – znajdziesz ją w wiaderkach w strefie workoutów. Na poszczególne workouty będą prowadzić Cię strzałki umieszczone na podłodze, a na pętlę biegową skierujesz się poprzez bramę z napisem “OUT”.
Z punktu widzenia kibica
Możesz zabrać ze sobą dowolną liczbę kibiców – na event w Warszawie mają wstęp wolny. Będą oni mogli swobodnie poruszać się po całym terenie zawodów, kibicując Ci zarówno przy trasie biegowej, jak i przy samych workoutach. Strefy ćwiczeń są rozstawione w taki sposób, że zawodnicy są w większości z nich na wyciągnięcie ręki dla kibica.
Za linią mety
Jako biegacze przeszkodowi jesteśmy przyzwyczajeni, że otrzymamy jakiś rodzaj pamiątki za ukończenie biegu, zazwyczaj jest to po prostu medal. HYROX oferuje coś innego – mianowicie naszywkę na rzepie, na której widnieje informacja o sezonie, miejscu wydarzenia oraz dopisek o kategorii, w jakiej braliśmy udział. Wśród wielu sportowców popularne są plecaki w stylu militarnym, mające miejsce na przyczepienie takiego rzepa – na miejscu zawodów zawsze można zobaczyć sportowców dumnie noszących te naszywki z różnych zawodów HYROX, ale także z testów P’F’’T, po których również każdy uczestnik otrzymuje taką pamiątkę.
W strefie mety można usiąść na chwilę i odpocząć po starcie – jest do tego wyznaczone miejsce. Łapiąc oddech można złapać również jakąś drobną przekąskę i napój. A kiedy zawodnik dojdzie już do siebie, warto sprawdzić tabelę wyników – nie tylko po to, żeby sprawdzić swoje miejsce, ale także dla głębszej analizy całego występu.
HYROX oferuje bardzo dokładne pomiary w każdej strefie. Dowiesz się więc, ile dokładnie czasu poświęciłeś na każdy odcinek biegowy, ile czasu spędziłeś wykonując poszczególne ćwiczenia, ale też jak długo byłeś w strefie ROXZONE. Docenisz ten dokładny podział szczególnie, jeśli ścigasz się z kolegą i chcecie dokładnie się porównać lub jeśli już startowałeś w HYROX i chcesz porównać swoje rezultaty.
Zobacz Hyrox Warsaw Technical Briefing:
Na miejscu zawodów
Przed startem lub po nim warto zatrzymać się na chwilę w strefie zawodów, nie tylko po to, by obserwować swoich współzawodników. Na miejscu znajdą się też strefy partnerów HYROX, oferujące zapoznanie się z ich ofertą, a nierzadko też zachęcające do udziału w challengach, w których można wygrać atrakcyjne nagrody.
Bolączką zawodników, szczególnie tych przyjezdnych, może być brak zaplecza z prysznicami, co wynika z tego, że w halach widowiskowych, podczas organizacji konferencji, targów czy koncertów, zwyczajnie nie są one potrzebne.
Fot. FB Hyrox
Przeczytaj także:
Zostaw odpowiedź