Zawodnicy z zagranicy ponownie wygrają Barbarian Race? Czy może utrze im nosa dobrze radzący sobie w górach Tomek Oślizło? A może zrobi to będący w świetnej dyspozycji Tomek Krawczyk? Kto zwycięży w II Mistrzostwach Polski w biegu na skocznię? Te i wiele innych pytań nasuwa się przed weekendem z biegami przeszkodowymi w Wiśle.
W dniach 1-2 czerwca w Wiśle odbędzie się kolejna w tym roku edycja Barbarian Race. Stawią nie na nim nie tylko najlepsi biegacze przeszkodowi w Polsce, ale też tradycyjnie pojawią gości zagraniczni, na czele ze świetnie radzącym sobie w OCR Series Belgiem Thomasem Buyle i zwycięzcą Barbariana w Siemianowicach Śląskich Ukraińcem Eugene Sheretovem. Do Wisły zjadą ponadto miłośnicy biegów górskich i wszelkiego typu biegów po schodach, z zamiarem zmierzenia się z podbiegiem pod Skocznię im. Adama Małysza.
W sobotę, 1 czerwca, zostanie rozegrany Barbarian Race OPENER. To bieg na 8 km z 20 przeszkodami. Na listach startowych znajduje się 643 osoby. W zamierzeniu organizatorów ta, wprowadzona w tym roku formuła, ma stanowić wstęp do barbarzyńskiego świata biegów z przeszkodami. Dlatego część przeszkód będzie ułatwiona, będzie więcej przeszkód typu “fun” oraz dopuszczone będzie pomaganie sobie.
Tego samego dnia odbędzie się Barbarian Hill, w ramach którego zostaną rozegrane II Mistrzostwa Polski w biegu na skocznię. Do pokonania będzie zaledwie 250 metrów, ale za to bardzo stromych. Na listach startowych jest prawie 1280 osób. Zawody wystartują w sobotę o godzinie 14:00. Fale po 50 zawodników wypuszczane będą co kwadrans. Finał zaplanowany jest na godzinę 21:00, a dekoracja zwycięzców odbędzie się pół godziny później.
Niedziela stanowić będzie kulminację barbarzyńskiego weekendu. Tego dnia zostanie rozegrany główny bieg, czyli Barbarian Race. Zawodnicy będą rywalizować na nominalnym dystansie 13 km z 35 przeszkodami.
Barbarian Race w Wiśle będzie czwartym biegiem w ramach Ligi OCR 2019. Dwa miesiące wcześniej podium ligowego Barbariana w Siemianowicach Śląskich mocno obstawili goście z zagranicy, zostawiając rodzimym zawodnikom tylko najniższy jego stopień. Na trzecich miejscach uplasowali się wówczas Klaudia Szuba-Łata i Tomasz Oślizło.
Czy w niedzielę historia się powtórzy? Być może. Na listach startowych znajdziemy tak znane nazwiska jak Thomas Buyle i Eugene Sheretov. Z drugiej strony górzysty teren w Wiśle może być atutem w walce o podium dla Tomasza Oślizło, który dobrze radzi sobie w górach. Udowodnił to m.in. podczas zeszłorocznego górskiego Eliminatora w Ustroniu, gdzie wbiegając pod stromą Czantorię (dystans 1,7 km, 450 metrów przewyższeń, a średnie nachylenie zbocza to 27 stopni), dostał się do finału, trzymając się blisko czołówki górskich biegaczy.
A może o podium powalczy, będący w świetnej dyspozycji, Tomasz Krawczyk lub wracający po przerwie Sebastian Kasprzyk? Dawid Hajnos z Gorącego Potoku (i jeszcze kilku innych zawodników) z pewnością też nie jest bez szans.
W walce o kobiece podium z pewnością liczyć będzie się (kolejność przypadkowa) Edyta Baluta, Katarzyna Baranowska, Małgorzata Daszkiewicz, Aleksandra Grobelna, Anna Solakiewicz, Klaudia Szuba-Łata (najlepsza polska zawodniczka podczas Barbariana w Siemianowicach Śląskich) i Iza Wysłuch. Szyków im nie powinna pomieszać Cyrie Bonnard z RPA, która jest jedyną zagraniczną zawodniczką startującą w Elite.
W niedziele na trasę ruszą trzy fale Elite mężczyzn i jedna fala Elite Kobiet. Łącznie 334 zawodników i 68 zawodniczek. Pierwsi wystartują o godzinie 08:00. W falach OPEN wystartuje natomiast 471 biegaczy.
Męskie fale podzielone są zgodnie z rankingiem OCR Polska, co oznacza, że w pierwszej fali (oznaczona jest ona jako A) wystartują zawodnicy najwyżej sklasyfikowani w rankingu (plus goście z zagranicy).
Mężczyźni startujący w serii Elite muszą pokonać wszystkie barbarzyńskie przeszkody. W innym przypadku oddają opaskę, otrzymują karę czasową i są klasyfikowani jak “Elite bez opaski”.
Kobiety w serii Elite mogą ominąć 2 przeszkody nie tracąc opaski, ale do ich wyniku doliczane będą kary czasowe (np. w przypadku Fatality kara wynosi 10 minut). Strata opaski następuje po niepokonanej trzeciej przeszkodzie.
Warto pamiętać, że start (i Biuro Zawodów) będzie znajdować się przy Skoczni im. Adama Małysza, Wisła Malinka 4. Jednak już meta w innym miejscu. Organizatorzy zapewniają transport autobusowy pomiędzy startem a metą.
Przez cały weekend będą odbywać się również biegi z przeszkodami dla dzieci z podziałem na grupy wiekowe 4-6 lat, 6-8 lat i 9-12 lat. Formuła Barbarian Race KIDS zostanie rozegrana na rynku w Wiśle w Parku Kopczyńskiego. Tam też będzie znajdować się Biuro Zawodów Kids, które w sobotę i niedzielę będzie czynne w godzinach 09:00-12:00.
Barbarian w Wiśle nie będzie jedynym biegiem rozgrywanym w pierwszy weekend czerwca. Zmierzyć się z przeszkodami będzie można jeszcze rywalizując na trasach Survival Race w Poznaniu, Mud Max w Dolinie Charlotty, Las Masakras w Olsztynie, a w parze z czteronożnym pupilem podczas Hard Dog Race na terenie OSiR Góra Kamieńsk.
Czytaj także:
Zostaw odpowiedź