Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Góra Midoriyama to ostatnia finałowa przeszkoda programu Ninja Warrior. Dotychczas tylko 9 osób na świecie wspięło się na jej szczyt. Ostatnim był w 2020 roku Ben Polson z Australii. W Polsce jeszcze nikt tego nie dokonał. Pytania, czy to w ogóle jest możliwe?

W Ninja Warrior Polska Midoriyama to 21-metrowa* lina, na którą zawodnik musi się wspiąć w limicie czasu. Przepustką do niej jest wcześniej ukończenie wszystkich torów finałowych. W pierwszych trzech edycjach programu nikt nawet nie dotarł do tej ostatniej przeszkody. Wszyscy trzej “Last Man Standing” odpadali w drugiej części drugiego toru finałowego (Stage 3).

* producenci Ninja Warrior Polska dopiero w finale 4. sezonu sprecyzowali, że lina mierzy 21 metrów, a cała konstrukcja przeszkody 23 metry. Do tej pory w materiałach prasowych i programie podawano, że lina ma 23 metry.

W 4. sezonie Ninja Warrior Polska szanse na stanięcie na szczycie Góry Midoriyama, zdobycie tytułu “Wojownika Ninja” i  150 tys. zł  głównej nagrody, drastycznie spadły. Wszystko przez limit czasu. Producenci obcięli czas, w którym uczestnik ma wspiąć się na linę, do 25 sek. z 45 sek., które obowiązywały w poprzednich edycjach (zobacz: tabela limitów czasu). I nie chodzi o skalę tego cięcia, bo poprzedni limit nie był wygórowany (zobacz: Góra Midoriyama? Bułka z masłem!), ale o fakt, że… jeszcze nikt na świecie nie zdobył Midoriyamy w tak krótkim czasie. To mission impossible!

Najbliżej był wspomniany już Ben Polson.  W 4. sezonie Australia Ninja Warrior wspiął on się na 20-metrową linę w 25,56 sek. (limit wynosił 30 sek., a zmieściło się w nim 3 uczestników), wygrywając cały program. Australijczyk jednak nie tylko wspinał się na krótszą linę, ale ma też 196 cm wzrostu, co niewątpliwie wspinaczkę tę ułatwiało.

W jakim czasie wspinali się inni ninja? Amerykanin Drew Drechsel zrobił to w 27,33 sek., Francuz Jean Tezenas du Montcel w 32,45 sek., a Zak Stolz i Charlie Robbins, którzy przegrali w finale z Polsonem, w odpowiednio 29,8 sek i 26,56 sek. Liny mierzyły między 20 a 23 metry.

Czy w takim razie zdobycie Góry Midoriyama w polskiej edycji programu jest możliwe? Wierzymy, że tak. Przykład światowych edycji Ninja Warrior pokazuje jednak, że będzie to ultra trudne lub wręcz niemożliwe. W tym roku przekonał się o tym Kaden Lebsack. Półminutowy limit czasu, który obowiązywał w 13. sezonie American Ninja Warrior, upłynął gdy było on między 19 a 20 metrem liny. Lina mierzyła 75 stóp czyli 22,86 m.

Przeczytaj także:

3 komentarze

  1. Orinoko

    sądzę, że jedynie Ninja Witcher, czyli Paweł Murawski, jest w stanie wspiąć się w wymaganym limicie z racji wzrostu wyższego od konkurentów… Powodzenia dla śmiałków!

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany