Wow! W drugi weekend czerwca będzie się działo! Kraków, Bydgoszcz, Wrocław, Płock, Warszawa, Ustka, Oborniki koło Poznania, Bałtów w świętokrzyskim i Bielawa na Dolnym Śląsku staną się areną biegów ekstremalnych. Łącznie odbędą się biegi na 17 różnych dystansach. Będzie to najbardziej gorący OCR-owy weekend w tym roku.

W dniach 9-10 czerwca miłośnicy ekstremalnych biegów z przeszkodami (OCR – Obstacle Course Racing) naprawdę mają w czym wybierać. W najbliższy weekend w Polsce zostanie rozegranych aż 17 biegów w 9 różnych lokalizacjach. Ich trasy będą liczyły od 3 km do 14 km, a liczba ustawionych przeszkód będzie wynosiła od 10 do 65. Co istotne, będą to naprawdę różne biegi. Od charytatywnego Spartana w Warszawie, przez lokalny bieg we Wrocławiu i wymagającym OCR-owy bieg w Płocku, a na ogromnym kilkutysięcznym biegu w Bydgoszczy kończąc.

W drugi weekend czerwca znajdą coś dla siebie zarówno Ci, którzy chcą się przede wszystkim ścigać i pokonywać przeszkody, jak i ci którzy biegną dla zabawy. Zadowoleni będą również miłośnicy biegów militarnych z przeszkodami. Bo to będzie najbardziej gorący weekend biegów przeszkodowych w Polsce, deklasując tym samym pierwszy weekend wakacji (23-24 czerwca), po tym jak z kalendarza wypadły trzy biegi organizowane pod szyldem Runmasters.

 

Terenowa Masakra (Bydgoszcz)

To już szósta edycja Terenowej Masakry. W naszym zestawieniu jest to też największa biegowa impreza drugiego tygodnia czerwca. Organizatorzy spodziewają się, że w Bydgoszczy na starcie dwóch biegów (5 km z 30 przeszkodami i 10 km z 45 przeszkodami) łącznie stanie 2800 uczestników. Jak zapewniają, w Terenowej Masakrze bardziej chodzi o dobrą zabawę podczas biegu, wyjątkową atmosferę współpracy i luźną atmosferę, niż o ściganie się z zawodowcami. Terenowa Masakra ma być elementem miłego spędzenia czasu, połączonego z walką ze swoimi słabościami, a nie wydarzeniem sportowym.

Bydgoski bieg przypadł do gustu uczestnikom, których jest o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. I co ciekawe, w liczbie 2800 startujących, aż 40 proc. stanowią kobiety. Obok dorosłych z przeszkodami będą mogły zmierzyć się też dzieci. Mogą one za darmo wziąć udział w mini Terenowej Masakrze.

 

Formoza Challenge Oborniki k. Poznania

Biegi z serii Formoza Challenge zostaną rozegrane na terenie toru motocrossowego w Obornikach k. Poznania. W sobotę 9 czerwca odbędzie się nocny bieg FORMOZA NIGHT CHALLENGE na dystansie 4026 m (dystans odpowiada numerowi porządkowemu J.W Formoza). Dzień później będzie można rywalizować na trasach FORMOZA TEAM CHALLENGE (10 km, bieg drużynowy), FORMOZA ULTRA 10 KM (10 km, 50 przeszkód, bieg militarny) i FORMOZA 5 KM (5 km i 25 przeszkód).

Impreza, jak na Formozę przystało, będzie utrzymana w wojskowym klimacie. Militarny charakter będą też miały niektóre przeszkody na trasie. Organizatorzy nie zapomnieli o dzieciach. Milusińscy będą mogli pościgać się na dystansie 1 lub 2 km, a także skorzystać ze strefy dla dzieci, gdzie będą przygotowane dla nich atrakcje.

Na wszystkich dystansach Formoza Challenge wystartuje łącznie około 1,5 tys. uczestników, a na całej imprezie spodziewanych jest nawet 4,5 tys. kibiców i odwiedzających. To nie będzie jedyny biegi z tego cyklu. Kolejne edycje zaplanowane są na 29 lipca w Ustce i na 9 września na poligonie Borne Sulinowo.

 

Bieg Gladiatora Bielawa

W Bielawie na Dolnym Śląsku blisko 1500 uczestników będzie się ścigać na trasach biegów z przeszkodami o długości 7 km i 40 przeszkód (sobota) oraz 11 km i 60 przeszkód. Rywalizacja będzie odbywać się na pofałdowanym terenie, gdzie przewyższenia wyniosą 600 m. Dodatkową atrakcją będzie m.in. schron z czasów II Wojny Światowej i nieczynne zakłady włókiennicze.

Nie zabraknie atrakcji dla mniejszych gladiatorów. Ci najmłodsi będą mogli się ścigać za darmo przez cały weekend na mini torze Gladiator KIDS, a Ci nieco starsi (6-11 lat) w niedzielę na trasie biegu Gladiator Junior o długości 1 km z 15 przeszkodami.

W Biegu Gladiatora wyodrębniona jest fala Elite, w której bardzo mocno reprezentowane są drużyny Wataha (z Mariuszem Wiktorowiczem na czele) i Socios Silesia. W Bielawie pojawi się też Tomasz Oślizło z drużyny xRunners.

 

Commando Race Kraków

Commando Race jest imprezą dwudniową. W sobotę odbędzie się bieg na dystansie 6 km z 30 przeszkodami, a dzień później będzie można rywalizować na dystansie 3 km z 15 przeszkodami.

Areną zmagań 4. edycji biegu będzie Poligon Pasterniak, gdzie chwilę po starcie zawodnicy przebiegną przez tunel fortu wybudowanego w 1881 roku. Klimat imprezy będą tworzyć ponadto opuszczone budynki wojskowe, pojazdy wojskowe na trasie, czy znajdujące się tam bagienka. Uczestnicy muszą przygotować się m.in. na zasieki, ścianki, liny, lowrig, multirig i monkeybar.

Organizatorzy spodziewają się 800 dorosłych zawodników, ponad 500 małych komandosów i około 1700 kibiców.

 

Adrenaline Rush Radotki koło Płocka

Ten bieg zadebiutował zaledwie rok temu i od razu zdobył uznanie wśród zawodników OCR. Zdobył ich serca świetną organizacją, przygotowaną trasą i wymyślnymi przeszkodami. Czerwcowa edycja będzie już drugą w tym roku.

Adrenaline Rush jest imprezą jednodniową. W sobotę 9 czerwca będzie można rywalizować na dystansach 5 km z 25 przeszkodami i 10 km z 50 przeszkodami (na tym trasie wystartuje fala Elite). W stosunku do biegów marcowych trasa została zmodyfikowana. Przeszkody również. Dotyczy to m.in. multirigu, który został wydłużony aż do 21 m (!).

W biegu w Radotkach koło Płocka pojawi się duża grupa znanych nazwisk polskiego OCR. Oprócz Małgorzaty Daszkiewicz i Roberta Bandosza, którzy są ambasadorami biegu, na listach startowych jest też m.in. Katarzyna Baranowska (zwyciężczyni edycji marcowej), Paulina Gawroniuk, Magdalena Jaskółka, Izabela Kopeć, Jagoda Szwarc, Natalia Wielechowska, Daniel Burdzy, Konrad Farkowski, Marcel Mierzicki, Tomasz Oślizło, Kamil Pupkowski, Wojciech Sobierajski i Piotr Tartanus.

Organizatorzy oczekują, że liczba uczestników przekroczy 450, czyli będzie o 25 proc. wyższa niż podczas poprzedniej edycji. Warto podkreślić, że Adrenaline Rush jest jednym z nielicznych biegów przeszkodowych w Polsce, gdzie zwycięzcy są honorowani nagrodami pieniężnymi. I to sporymi. Pula nagród w serii Elite wynosi łącznie 6 tys. zł, a w serii Open 1800 zł. Dla mastersów przewidziane są nagrody rzeczowe.

Adrenaline Rush dynamicznie się rozwija. W marcu bieg pozytywnie przeszedł certyfikację i już podczas kolejnej, wrześniowej, edycji, zawodnicy będą mogli tam wywalczyć kwalifikację do Mistrzostw Europy OCR 2019.

W Radotkach przewidziane są również biegi i atrakcje dla dzieci, a dla wszystkich dostępna będzie rozbudowana strefa gastronomiczna.

 

Mud Max Dolina Charlotty – Ustka

Najdłuższy bieg w całym zestawieniu. W sobotę 9 czerwca uczestnicy będą musieli zmierzyć się z dystansem aż 14 km. Jednak to nie wszystko. Będą musieli zmierzyć się też z błotem, wodą, plażą, zasiekami, oponami, linami i ściankami. A więc z tym wszystkim, co biegający z przeszkodami lubią najbardziej. Bieg wystartuje w Dolnie Charlotty, a zakończy się, co jest chyba jedynym takim przypadkiem jeżeli chodzi o biegi OCR, na plaży w Ustce. Biorąc pod uwagę spodziewaną w sobotę słoneczną, czy wręcz upalną pogodę, już sama meta będzie wspaniałą nagrodą za wysiłek.

Na starcie Mud Maxa powinno pojawić się ponad 450 osób.

 

Raptor Run Bałtów

Raptor Run w Bałtowie w województwie świętokrzyskim debiutuje w świecie biegów przeszkodowych. Aczkolwiek teren gdzie będzie rozgrywany od lat jest dobrze znany biegaczom. W latach 2013-2017 był tam rozgrywany Hunt Run.

Raptor Run jest eventem dwudniowym. W sobotę odbędzie się bieg na dystansie 12 km z 65 przeszkodami i ponad 800 m (!) przewyższeń. W niedzielę będzie natomiast bieg na 6 km z 25 przeszkodami i 130 m przewyższeń.
Sam bieg jest dużą zagadką. Tereny w Bałtowie idealnie się nadają do organizacji takich imprez. Organizatorzy zapewniają, że jeszcze lepiej niż w latach ubiegłych wykorzystają jego ukształtowanie. W organizacji biegu pomaga Tomasz Danielkiewicz, co jest gwarancją tego, że trasa i przeszkody będą na wysokim poziomie.

Jednak z drugiej strony, Raptor Run to będzie dość kameralny bieg. Na listach startowych jest nieco ponad 300 osób. To ułamek tego, co przed rokiem, gdy na starcie (wtedy jeszcze biegu Hunt Run) stanęło 2200 osób. Co ciekawe, wspomniany Hunt Run, który w tym roku zostanie rozegrany w pierwszy weekend wakacji w Kotelnicy Białczańskiej, zgromadził już 3500 (!) miłośników ekstremalnego biegania.

W Bałtowie, niezależnie od dość skromnej liczby uczestników, pojawi się kilka znanych nazwisk ze świata OCR. Na listach startowych obok Tomasza Danielkiewicza, znajdziemy m.in. Michała Jagieło, Magdę Krause, Kacpra Gazurka, Wojciecha Sobierajskiego i znanego mastersa Zygmunta Chojnę (Dziady OCR).

 

Spartan Charity Run Warsaw

Spartan Charity Run Warsaw to zaplanowany na 9 czerwca charytatywny bieg Spartana na dystansie 4 km z 10 przeszkodami. Specyfika biegu sprawia, że nie będzie pomiaru czasu, nie będzie kar za brak pokonania przeszkody, a sam bieg będzie utrzymany w formie miłego spędzenia czasu na torze przeszkód, a nie rywalizacji. Warszawski Spartan Charity Run jest imprezą towarzyszącą 10. Festiwalowi Uśmiechu Fundacji Dr Clown.

 

Wakacyjna Masakra Wrocław

Jeżeli ktoś jest z Wrocławia, a nie chce jeździć po Polsce, to może wziąć udział w lokalnym biegu Wakacyjna Masakra II na wrocławskich Sołtysowicach. Bieg zaplanowany jest na sobotę 9 czerwca i organizowany jest w ramach Festynu Sołtysowickiego. Trasa będzie liczyć 3-5 km. Będzie można na niej spotkać dużo przeszkód naturalnych (np. bagno), jak i sztucznych.

Fot. Facebook