Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Wszystko wskazuje na to, że rząd wprowadzi nowe obostrzenia w związku z przyspieszającą trzecią falą pandemii. Wcześniej na podobny ruch zdecydowały się inne kraje europejskie. Pod znakiem zapytania stoją wszystkie OCR-owe zawody zaplanowane na najbliższe 3-4 tygodnie. Na siłownię nie wrócimy wcześniej niż w połowie maja.

– Najpóźniej w czwartek przedstawimy nowe obostrzenia na kolejne dwa tygodnie – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej wizyty w Wadowicach. Obostrzenia obejmą tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne i tydzień po świętach.

Trzecia fala pandemii z dnia na dzień zbiera coraz większe żniwo. Rekordowa liczba hospitalizacji, rekordowa liczba osób podłączonych do respiratora, brak miejsc w szpitalach i system ochrony zdrowia na granicy wydolności. A to jeszcze nie koniec. Eksperci przewidują, że szczyt tej fali zachorowań na Covid-19 będzie miał miejsce najwcześniej na przełomie marca i kwietnia. Sytuacja dalej będzie się więc pogarszała.

Zapowiedź wprowadzenia nowych obostrzeń, w tym być może sygnalizowanego przed kilkoma dniami przez prof. Andrzeja Horbana (doradcy premiera), zakazu przemieszczania się, jest naturalną konsekwencją coraz trudniejszej sytuacji epidemicznej i testowanej wydolności systemu ochrony zdrowia w Polsce. Nie byłoby to jednostkowy przypadek. W ostatnich dniach na wydłużenie lockdownów i ich dalsze zaostrzenie zdecydowało się wiele innych krajów. W tym najbliżsi sąsiedzi Polski.

Eksperci z banku Pekao prognozują, że sytuacja epidemiczna wymusi przedłużenie lockdownu. Zakładają oni, że do ponownego powolnego odmrożenia gospodarki może dojść dopiero w okolicach 15-20 kwietnia. To oznacza, że nie odbędą się zaplanowane na najbliższe 3-4 tygodnie biegi i zawody OCR. Jeszcze dłużej zaczekamy na powrót na siłownie i do kubów fitness. W ich scenariuszu do odmrożenia gastronomii, a więc i idącego z tym w parze ponownego otwarcia siłowni, może dojść najwcześniej w drugiej dekadzie maja.

Restrykcje epidemiczne w Europie (źródło: Pekao)

Grafika: TT Pekao

Przeczytaj także: Lockdown w całej Polsce! Co ze Śląską Ligą OCR i Biegunem?

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany