Co to jest Power Tower? Jakie są zasady rywalizacji? Kto wygrywa “złoty bilet” do finału Ninja Warrior Polska? I czy rzeczywiście przeszkoda ma 12 metrów wysokości? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. 

Power Tower to ogromna przeszkoda o wysokości 12 metrów. Uczestnicy Ninja Warrior ścigają się na niej jeden na jednego, kilka metrów nad ziemią. Pierwszy raz pojawiła się ona w 2019 roku w 11. sezonie American Ninja Warrior. Później można ją było oglądać m.in. w Australii, Niemczech i Francji, a do 4. sezonu również w Ninja Warrior Polska.

W polskiej edycji  Ninja Warrior na Power Tower ściga się dwóch najlepszych zawodników z każdego odcinka eliminacyjnego. Zwycięzca zdobywa “złoty bilet”, czyli przepustkę do finału z pominięciem etapu półfinałowego. Łącznie  w ten sposób do finału awansuje 6 uczestników.

Na czym polega rywalizacja na Power Tower?

Zawodnicy najpierw muszą pokonać pięć schodów. Każdy o wysokości około 1,4 m.  Na każdym schodku znajdują się jednak dodatkowe niskie podesty, które ułatwiają zawodnikom wchodzenie. W ten sposób dostają się oni na usytuowaną około 7 m nad ziemią platformę.

Następnie rywalizacja przenosi się na podwieszone na dużym okrągłym stelażu chwyty. Te znajdują się około 7-9 m nad ziemią i są poza obrębem wspomnianej platformy. Zawodników przed upadkiem na ziemię chroni, znajdująca się kilka metrów niżej, wysoka poduszka.

Każdy zawodników pokonuje za pomocą chwytów (jest ich po 10) swoją połowę trasy, żeby następnie za pomocą drabin przewieszonych przez środek konstrukcji wrócić na platformę z której startował. Tam znajduje się tylko jeden buzzer. Ten kto wciśnie go pierwszy, wygrywa rywalizację.

Zawodnik, któremu puści chwyt i spadnie na znajdującą się pod Power Tower poduszkę, może wrócić jeszcze do rywalizacji. Nie wspina się jednak ponownie po schodach, żeby dostać się na platformę, ale wykorzystuje do tego linę. Po wejściu na platformę ponownie próbuje przejść chwyty. Oczywiście tylko wtedy, gdy drugi zawodnik nie dotarł jeszcze do buzzera i nie zakończył całej rywalizacji.

Wymiary Power Tower

Zgodnie z informacjami podawanymi przez producentów Ninja Warrior Polska mierzy 12 metrów, ale rywalizacja tak naprawdę ma miejsce na około 9-10 metrów nad ziemią.

Power Tower w zagranicznych edycjach

W zagranicznych edycjach Power Tower pojawia się w eliminacjach i półfinale, a w pandemicznym 12. sezonie American Ninja Warrior, była nawet ostatnią przeszkodą finałową.

Za granicą zwycięzca rywalizacji na Power Tower może zdobyć nie tylko bezpośredni awans do finału, ale również nagrodę finansową (w Niemczech jest to 5 tys. euro) i/lub Safety Pass, czyli przepustkę bezpieczeństwa, która daje możliwość powtórzenia w finale pierwszego lub drugiego toru, jeżeli pierwsza próba zakończyła się klapą.

Fot. Polsat / Maciej Piórko

Więcej artykułów o Power Tower


Jeżeli zainteresował Cię temat Ninja Warrior zapraszamy do lektury innych artykułów nt. programu, jakie ukazały się na eXtremalny.PL. Od 2019 roku opublikowaliśmy ich ponad 130. Tu znajdziesz zestawienie tych najpopularniejszych: TOP10 najchętniej czytanych artykułów o Ninja Warrior na eXtremalny.PL.


Przeczytaj także: