Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Góra Midoriyama, ostatnia przeszkoda w programie Ninja Warrior, to w swej klasycznej formie, długa lina na którą uczestnik musi się wspiąć w określonym limicie czasu. Nie zawsze jednak warunki rywalizacji na niej są takie same.

Limit czasu wejścia na linę jest różny w różnych światowych edycjach tego sportowego show: do 25 do 45 sekund. Długość liny również na przestrzeni lat była różna, chociaż akurat tu pewnym standardem jest 20-21 metrów.

Jest jednak jeszcze jeden szczegół, którym różnią się Midoriyamy w różnych krajach. A w zasadzie te w Europie Zachodniej, Ameryce i Australii, od tych na Węgrzech i w Polsce. Jest nim usytuowanie buzzera na szczycie przeszkody.

Gdy Drew Drechsel w 2019 roku zdobywał tytuł “Wojownika Ninja” w American Ninja Warrior,  buzzer był umieszczony przy krawędzi dziur w podłodze. Był on ogromnych rozmiarów, co z pewnością dodatkowo ułatwiało jego wciśnięcie (zobacz: Drew Drechsel zdobywa Górę Midoriyama i wygrywa 11. sezon American Ninja Warrior).

 

Tim Champion zdobył tytuł “Wojownika Ninja” w 2019 roku w 5. sezonie Ninja Warrior UK. W jego przypadku buzzer był klasycznych rozmiarów i również był umieszczony na podłodze blisko dziury.

 

Podobnie do edycji brytyjskiej był umieszczony buzzer w Australian Ninja Warrior. Poniższy screen ilustruje moment, w którym Ben Polson wywalczył tytuł “Ninja Warrior” i wygrał program. Był to rok 2020 (zobacz: Kolejny “Ninja Warrior” na świecie, pierwszy raz z Australii).

 

We francuskiej edycji Ninja Warrior wybrano inny sposób mocowania. Buzzer został umieszczony praktycznie w dziurze na szczycie Midoriyamy. Inną ciekawostką jest to, że we Francji zrezygnowano z podestu z okrągłą dziurą, który przysłoniłby tę kwadratową w konstrukcji przeszkody (zobacz: Ninja Warrior France: 5 cm zabrakło do zdobycia tytuły “Ninja Warrior”).

 

Zupełnie inny sposób mocowania miał miejsce w 3. sezonie Ninja Warrior Hungary. Na Węgrzech zdecydowano się na umieszczenie buzzera na 1-metrowej  sztycy (zobacz screeny niżej), czyli przeniesiono na Midoriyamę buzzer, który wcześniej zawodnicy wciskali po zdobyciu “Krzywej ściany”, czy po ukończeniu toru Stage 2. Taki sam zresztą sposób mocowania miał miejsce w 4. sezonie Ninja Warrior Polska.

 

Dodatkowo buzzer w węgierskiej edycji (i polskiej pewnie też) znajduje się na wysokim na około 1 metr podeście, postawionym na górnej podłodze Midoriyamy, co umiejscawia go już około 2 metry nad tą podłogą. Czy to dodatkowe 2 metry liny? O tym przeczytacie niżej.

 

O te dodatkowe metry został zapytany Chris Harmat, zdobywca tytułu Last Man Standing w 3. sezonie Ninja Warrior Hungary, który był o krok od pokonania przeszkody i zapisania się w historii tego sportowego show. Harmat jest Węgrem mieszkającym w Szwajcarii i wielokrotnym uczestnikiem programu: 2-krotnie startował w węgierskiej edycji, 5-krotnie w Ninja Warrior Germany, 2 razy w Ninja Warrior Switzerland, 2 razy w niemieckim Team Ninja Warrior i raz w Ninji Warrior Allstars. Stąd ma dużą wiedzę na temat przeszkód.

 

Chris Harmat wyjaśnił, że te dodatkowe metry wpisują się w podawaną przez producentów programu długość liny. Na Węgrzech było to 20 metrów. Stąd buzzer był… na wysokości 20 metrów. To oznacza, że górna podłoga Midoriyamy (ta na której stał operator kamery) musiała znajdować się na wysokości 18 metrów. Jako ciekawostkę zdradzimy, że w Polsce podłoga było na wysokości nieco ponad 20 metrów, a oficjalna długość liny to oczywiście 21 metrów.

Fot. screen z programu Ninja Warrior

Więcej o programie Ninja Warrior Polska, a także więcej ciekawostek ze świata Ninja Warrior, znajdziesz w dziale NINJA WARRIOR na eXtremalny.PL.

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany