Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

To musiał być szok dla wszystkich uczestników. Mające się odbyć w ten weekend na Teneryfie Mistrzostwa Europy Spartan 2020 zostały nagle odwołane!

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała w 2020 roku wiele biegowych planów. W tym dwukrotnie organizatorom  Mistrzostwa Europy Spartan 2020. Pierwotnie impreza ta była zaplanowana na 12-13 września w austriackim Oberndorfie. Z uwagi na pandemię została jednak przeniesiona na 12-13 grudnia na Teneryfę. Teraz wiadomo, że i tam się nie odbędzie.

W piątek 11 grudnia późnym wieczorem, na kilkanaście godzin przed startem Mistrzostw Europy 2020, organizatorzy poinformowali o ich odwołaniu. W ostatniej chwili zgodę cofnęło Ministerstwo Zdrowia Rządu Wysp Kanaryjskich. Jak zaznaczyli organizatorzy, nie wiedzą dlaczego tak się stało, a złożone odwołanie od tej decyzji pozostało bez echa. W związku z tym biegi w dniu 12 grudnia zostały przez nich odwołane, ale wciąż organizatorzy mają nadzieję na to, że uda się jeszcze przeprowadzić zawody w niedzielę 13 grudnia.

“Despite a huge spartan effort, but due to the incomprehensible and continued silence of the Minister of Health H.E. Mr. D. Blas Gabriel Trujillo Oramas in relation to the appeal filed at the Canary Islands Health Council demanding authorization for the event, we sadly confirm that the Ministry of Health did not consider it necesarry to even process said appeal- and that we therefore have to confirm the cancellation of the Spartan Races Ultra and Beast- scheduled for tomorrow, Saturday, December 12, 2020.”

Zgodę na Mistrzostwa cofnięto pomimo, że impreza miała się odbyć w rygorze sanitarnym. Zawodnicy m.in. mieli obowiązek posiadania maseczki na twarzy przez pierwsze 200 metrów po starcie, na mecie i we wszystkich strefach wspólnych (np. na przeszkodach). Byli też zobowiązania do zachowanie w miarę możliwości dystansu do innych zawodników i wolontariuszy.

Czy uda się przeprowadzić zawody w niedzielę 13 grudnia? Mając na uwadze całą sytuację, wydaje się to mało prawdopodobne. Organizatorzy zapowiedzieli, że ostateczną decyzję co do niedzieli przekażą w sobotę do godziny 17:00 (18:00 polskiego czasu).

 

Kto miał walczyć o mistrzowski tytuł?

W tegorocznych Mistrzostwach Europy wystartować miało prawie 2 tys. zawodników i zawodniczek. O mistrzowski tytuł wśród kobiet w najważniejszej kategorii PRO miały walczyć m.in. Eszter Hortobagyiova i Janka Pepova ze Słowacji, weteranka biegów z przeszkodami Zuzana Kocumova z Czech, czy reprezentująca Hiszpanię Natalia Gurchenkova.

Wśród mężczyzn kandydatami do stanięcia na najwyższym stopniu podium byli m.in. Słowak Peter Ziska, Rosjanin Sergei Perelygin, Czech Richard Hynek, czy Belg Thomas Buyle.

 

Kto zdobył tytuł Mistrza Europy Spartan w 2019 roku?

W 2019 roku Spartan zorganizował swoje Mistrzostwa Europy we włoskich Dolomitach. Tytuł mistrzowski wśród kobiet wywalczyła Myriam Guillot-Boisset z Francji, przed Janką Pepovą ze Słowacji i Alisą Petrovą z Rosji. Najlepszy wśród mężczyzn był, wracający po trzyletniej nieobecności, Jonathan Albon. Drugie miejsce zdobył Sergei Perelygin z Rosji, a trzecie Peter Ziska ze Słowacji.

Fot. Spartan

Czytaj także:

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany