Zarejestruj się
Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Przemysław Jańczuk wykręcił najlepszy czas podczas rundy eliminacyjnej zawodów OCR100M na Filipinach, pokonując o 1,7 sek. rekord świata i pewnie awansując do finału. W finale zawodów zobaczymy również Jakuba Zawistowskiego.

Świetne wieści z Filipin. Przemysław Jańczuk i Jakub Zawistowski awansowali do finału odbywających się w dniach 9-10 kwietnia zawodów Philippine Open OCR100M w Arcovia City w filipińskim mieście Pasig. Obaj w niedzielę powalczą o wygraną w tych zawodach, a przede wszystkim o rekord świata i Rekord Guinnessa na torze OCR100M. Organizatorem zawodów jest Filipińska Federacja Sporów Przeszkodowych (Pilipinas Obstacle Sport Federation).

Faworytem finału jest zwłaszcza Przemek Jańczuk, który był najlepszy w eliminacjach, pokonując 100-metrowy tor z rozstawionymi 12 przeszkodami w zawrotnym czasie 28,24 sek. To wynik o około 1,7 sek. lepszy niż dotychczasowy rekord świata mężczyzn z 2019 roku (29,92 sek.). W eliminacjach rekord ten poprawiło aż 4 zawodników, w tym aktualny rekordzista Kevin Pascua.

 

TOP5 Elite Male – 5. najlepszych zawodników eliminacji*:

  • Przemysław Jańczuk (czas: 28,24 sek.)
  • Mark Julius Rodelas (28,55 sek.)
  • Kevin Pascua (28,74 sek.)
  • Jay-R De Castro (28,95 sek.)
  • Jakub Zawistowski (33,87 sek.)

* czasy najlepszych zawodników za FB Pilipinas ObstacleSport Federation

 

Na torze eliminacyjnym OCR100M rywalizował również panie. W ich przypadku też zanosi się na nowy rekord. Szczególnie, że wśród kobiet progres jest ogromny. Najlepszy czas eliminacji jest o prawie 10 sek. lepszy niż aktualny rekord świata. Oto wyniki 4. najlepszych zawodniczek w eliminacjach i ich czasy:

TOP4 Elite Female – 4. najlepsze zawodniczki eliminacji*:

  • Precious Cabuya (39,88 sek.)
  • Kaizen dela Serna  (42,39 sek.)
  • Milky Mae Tejares (44,88 sek.)
  • Deanne Moncada (1:31,58 sek.)

* czasy najlepszych zawodników za FB Pilipinas ObstacleSport Federation

 

Jak z tym rekordem jest?

Rekordy świata pochodzą z 2019 roku. Aktualnym rekordzistą świata mężczyzn na torze OCR100M jest Kevin Pascua z czasem 29,92 sek., a wśród kobiet rekord świata należy do Rochelle Suarez i wynosi on 49,70 sek.

Filipińska Federacja Sportów Przeszkodowych przyjęła dość dziwną zasadę, że dopiero wyniki z finałów trwających zawodów Philippine Open OCR100M w Arcovia City mogą być uznane za nowe rekordy. Stąd też wykręcony przez Przemka Jańczuka czas w eliminacjach (28,24 sek.) nie jest takim rekordem (!!!). Co najwyżej jest rekordem nieoficjalnym. Jednak bez obaw. Zawodnik z Polski jest w takim gazie, że w niedzielnym finale rekord będzie jego. Co więcej, Przemek powiedział nam, że jest jeszcze szansa na urwanie sekundy z tego wyniku.

Jakub Zawistowski i Przemysław Jańczuk – przejście toru eliminacyjnego OCR100M

Mocno trzymamy kciuki również za drugiego Polaka startującego na Filipinach – Jakuba Zawistowskiego. Wyniki eliminacji wprawdzie pokazują, że czołówka zawodników jest bardzo mocna, ale liczymy na podium.

Aha, czy zwróciliście uwagę, że tor OCR100M na Filipinach jest zbliżony, ale nie taki sam jak podczas Mistrzostw Polski OCR, a zasady jego pokonywania są również nieco inne? W sytuacji, gdy wyniki najlepszych różnią się o setne części sekundy to wszystko ma znaczenie. I to duże. Mówiąc wprost: to są dwa różne tory przeszkód i sposoby ich pokonywania. Światowa władze sportów przeszkodowych koniecznie musi dopracować kwestię standaryzacji, bo inaczej trudno będzie porównywać wyniki wykręcone na zawodach w różnych częściach świata.

Przeczytaj także:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany