World Obstacle Competition Committee nie uznał trzech rekordów Katarzyny Jonaczyk i dwóch Przemysława Jańczuka wykręconych na torze OCR100M podczas Mistrzostw Polski Biegów Przeszkodowych 2021 w Kutnie.

Z przykrością zawiadamiamy, że World Obstacle Competition Committee nie uznał niesamowitego wyniku Katarzyny Jonaczyk i Przemysława Jańczuka jako nowego rekordu Europy/Świata na dystansie OCR100 – poinformowało Stowarzyszenie OCR Polska na swoim profilu na Facebooku.

Przypomnijmy, Katarzyna Jonaczyk podczas Mistrzostw Polski OCR w 2021 roku wykręciła na torze OCR100M czas 44,33 sek, bijąc tym samym 3 rekordy: Polski, Europy i świata. Na tym samym torze Przemysław Jańczuk wykręcił czas 31,78 sek., poprawiając rekord Europy i Polski. Na poniższym filmie można zobaczyć, jak toczyła się rywalizacja na torze.

Za przyczynę braku uznania rekordu Komisja wskazała nieznaczne odchylenia konstrukcji toru od standardu. Za odmienne uznano wysokość siatki do czołgania, nieprawidłowe uchwyty “trawersów” i brak pokrycia powierzchni przeszkody pn “wyspy” – czytam dalej w poście OCR Polska – Brak uznania naszego sprzeciwu wobec niejasno określonych standardów zaskutkował ww decyzją.

Decyzja oburza, ale jednocześnie też nie dziwi. Kto śledził rywalizację podczas zawodów SEA Games Philipines, w tym tę z 2019 roku, gdy ustanowione zostały dotychczasowe rekordy świata wśród mężczyzn (29,92 sek) i kobiet (46,70 sek), a jednocześnie porównał tory przeszkód z Filipin z tymi na których rywalizowali zawodnicy podczas Mistrzostw Polski OCR w 2020 i 2021 roku, to nie miał żadnych wątpliwości, że to zupełnie inne tory. Podobne, ale inne. Chociaż w obu przypadkach to tory standaryzowane. Ale powiedzmy sobie szczerze, te standardy określone przez World OCR (FISO) były bardzo luźne. Dotyczyło to każdego elementu. Ba, dotyczyło to nawet sposobu pokonywania przeszkód. Doskonale widać to na przykładzie tego, jak na Filipinach pokonywano jumpery.

Szkoda, że cała sytuacja odbiła się na zawodnikach ninja z Polski. Tyle tylko, że ona w dużo większym stopniu niż organizatorów mistrzostw w Kutnie, obciąża właśnie World OCR. To właśnie federacja odpowiada, za brak szczegółowych standardów dla toru OCR100M. Miejmy nadzieję, że wyciągnie z tego wnioski i wszystkie tory na całym świecie będą już takie same, a wyniki zawodników porównywalne. Bo do tej pory rywalizacja miała miejsce jedynie na podobnych torach.

Przeczytaj także: 0,05 sek. zdecydowało o mistrzostwie Polski OCR, 5 rekordów na torze OCR100M