Podwójnie punktowane biegi Finału Runmageddonu sprawiają, że w Superlidze 2022 jeszcze wszystko może się zmienić. W końcu tylko w ten jeden weekend do zgarnięcia będzie maksymalnie aż 600 pkt. w lidze.

Zaplanowany na weekend 22-23 października Finał Runmageddonu w Jakuszycach, będzie ostatnim eventem w którym biegacze będą mogli zdobyć punkty w Superlidze Runmageddonu 2022. I to bardzo dużo punktów. W ramach finału odbędą się dwa biegi: Rekrut i Hardcore. Jako, że jest to finał, to stawka mocno idzie w górę, a punkty dodatkowo mnożone są razy 2. W efekcie za wygraną w Rekrucie można zdobyć nie 100 a 200 pkt. Za zwycięstwo w Harcorze – 400 pkt. Łącznie daje to maksymalnie aż 600 pkt., co gwarantuje spore przesunięcia w tabeli wyników Superligi. Aczkolwiek Superliga ma też swoich faworytów, którzy z pewnością tanio skóry nie sprzedadzą.

Aktualnie na czele tabeli jest Klaudia Szuba-Łata. Na jej koncie zostało zapisane 927,5 pkt. Tuż za nią jest Dainius Liutkus (920 pkt.), trzeci jest Wojciech Brzoskwinia (827,5 pkt.), a czwarta jest Małgorzata Szaruga, która nazbierała 805 pkt.

Wydaje się, że ktoś z tej czwórki finalnie wygra Superligę. W mojej ocenie największe szanse ma Klaudia Szuba-Łata, która wśród kobiet jest faworytką do wygrania Hardcora w Jakuszycach, a więc do zainkasowania 400 pkt. za ten bieg. To będzie oznaczało netto dodatkowe 300 pkt. w Superlidze (bo jednocześnie skasowane zostaną punkty za wygraną w Rekrucie w Krakowie), podczas gdy w analogicznej sytuacji drugi w tabeli  Dainius Liutkus zarobiłby tylko 250 pkt. (400 – 150).  I to powinno wystarczyć do wygrania Superligi.

Doskonałą pozycję wyjściową przed Jakuszycami ma również Małgorzata Szaruga, która w 5 biegach (z 6 zaliczanych do Superligi) zgromadziła 805 pkt. Jeżeli w obu biegach Finału Runmageddonu będzie przed Klaudią to wygra Superligę. Czy to możliwe? Okaże się już nie długo. Dotychczas w dwóch biegach w których startowały obie te zawodniczki, lepsza była Szuba-Łata. Nie ma natomiast wątpliwości, że Szaruga jest poważną kandydatką, jeżeli nie na zwycięstwo, to na pewno na drugie miejsce.

Dużo ciekawiej powinno być w środku i dole tabeli. Dobry wyniki w Hardcore podczas Finału Runmageddonu, z mnożnikiem punktów x4 za ten bieg, może oznaczać bardzo duży skok w tabeli. I odwrotnie. Brak punktów w finale może oznaczać wypadnięcie z TOP30, czyli pożegnanie się z nagrodą pieniężną.

A jak ten ostatni Runmageddon widzą organizatorzy? Oto co nam powiedzieli:

Finałowe formuły mogą naprawdę zamieszać w klasyfikacji Superligi. Nasza tegoroczna liga została tak przemyślana, by do ostatnich chwil trzymać w napięciu zawodników i kibiców. W tym sezonie na trasach 4 formuł wydarzyło się wiele interesujących rywalizacji i zwrotów akcji choć na szczycie klasyfikacji cały czas zamiennie pojawiają się nazwiska osób, które wytrwale walczą na każdym prawie evencie o wysokie pozycje. Klaudia Szuba-Łata, Dainius Liutkus, Wojciech Brzoskwinia, Małgorzata Szaruga i Julia Maciuszek  to zawodnicy, którzy mają szansę na najwyższe wygrane. Jednak, warto pamiętać, że jeszcze nic  nie jest pewne, bo te dwa starty podwójnie liczone w klasyfikacji mogą dać szasnę także innym zawodnikom znaleźć się w pierwszej premiowanej nagrodami pieniężnymi trzydziestce – mówi Maciej Baranowski, dyrektor ds. Sportu.

Fot. Biuro Prasowe Runmageddonu

Przeczytaj także:

2 komentarze